Millasta muistia ?

Voisko joku ihana ihminen joka on asiasta "tarpeeksi tietävä vääntää rautalangasta" mulle tarkat tiedot muistikammasta,jota olen menossa ostamaan,ja joka tulis Acer Aspire 3G miniläppäriin alkuperäsen,kuulemma kiinteen muistin lisäks,jotta koneesta sais edes vähän ripeemmän.Kiitos.
32128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

ripeyteen ei vaikuta kamman koko vaan toimiva virusohjelma joka poistaa turhat roskapostit, spämmit, virukset, mainokset jne..
laita maksullinen turvaohjelma niin ei hidastele.
minulla on 7 vuotta sama läppäri ollut eikä ole tarvinnut lisämuistia kun muistaa tyhjentää roskat koneelta pari kolme kertaa vuorokaudessa.

Äänestä
  • Kyllä se lisämuisti nopeuttaa koneen toimintaa, uskokaa pois. Mitä ahtaammalla muistimäärällä kone joutuu sinnittelemään, tai oikeastaan käyttis, niin sitä hitaammin kone toimii. Kokeilkaapa joskus ja avatkaa muistirohmuja softia niin huomaatte. Hidaskin kone voi nopeutua kun lisää riittävästi muistia.

    Sinänsä olet kyllä jäljillä että virukset ym. hidastaa konetta.

    Äänestä

  • mulla ollu v6545 kone ja se tarvis softan siihen windows8n vaikka.

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    mulla ollu v6545 kone ja se tarvis softan siihen windows8n vaikka.

    tarvis se kortinkin siihen.

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    tarvis se kortinkin siihen.

    globetrotter tai mobile partner asentaa siihen

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    globetrotter tai mobile partner asentaa siihen

    mjeluummin vaihtasi globetrotterin mobile partneriksi

    Äänestä

Itse heittäisin arvauksena, kun et tuon tarkemmin kertonut koneen mallia ja kun en tiedä miten uusi kone kyseessä, että muistiksi DDR3:sta läppäripalikoina (en muista tarkkaan miten ne merkitään, DIMM-muisteja aikoinaan kun käytettiin niin läppäripalikoista kutsuttiin nimellä SO-DIMM ja tuossa tuo SO etuliite tarkoitti että se on läppärimuistia eli pienikokoisempaa fyysisesti kuin pöytäkoneiden muistipalikat).

Äänestä

Olisit tytöntyllerö sanonut tarkemmin sen läppärin tyyppisi. Kun siinä voi tyypistä riippuen olla joko DDR2 tai DDR3-tyypin muistia.

Tarkempi tyyppi löytyy läppärin pohjasta.

Äänestä

Aina kun puhutaan DDR-jajokunumero, eli DDR=DualDataRate, jolloin käytetään muistinvirkistysaallossa kahta vaihetta, mutta tuo ei tuplaannu enää sen jälkeen se teho vaan aivan oikein, DDR vastaan DIMM on kyllä 2x nopeampaa, mutta sitten 1/4, 1/6 (DDR3)... aina vain pienenee se nopeusero, eli järkevin valinta on ehkä DDR2.

Mielipiteitä voi olla monia. aallon jakamiseen osiin tuo perustuu, mutta jos olisi DDR-ääretön, niin se olisi äärettömän hidas.

Äänestä

osta vaikka 764megaa muistia jos se toimii
kysy myyjöltä toimiiko uuden qindows788 jibneen kanssa,
prosessori mikä?

Äänestä
  • xpmosessa 32 bittiset ajurit voi asentaa

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    xpmosessa 32 bittiset ajurit voi asentaa

    se pitää windowssilta ladata jos haluaa 32 bittisetn asentaa.
    type xpmode netissä varmaan ohjeet.

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    se pitää windowssilta ladata jos haluaa 32 bittisetn asentaa.
    type xpmode netissä varmaan ohjeet.

    pakko politikoida 100euroa lisää rahaa kotiostoskiin esim suihkuhannaan.

    Äänestä

  • paavo väyrynen kirjoitti:

    pakko politikoida 100euroa lisää rahaa kotiostoskiin esim suihkuhannaan.

    paavoa äänestin eka kierroksella ja haavistoa toisella ois pitäny jättää se äänestämättä.

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    paavoa äänestin eka kierroksella ja haavistoa toisella ois pitäny jättää se äänestämättä.

    en halua homoja äänestää kun niillä omngelma itsetunnon kanssa ja vaihtasivasivat hetero suuntaan mieluummin.

    Äänestä

  • henrikson720 kirjoitti:

    en halua homoja äänestää kun niillä omngelma itsetunnon kanssa ja vaihtasivasivat hetero suuntaan mieluummin.

    paavo väyrynen on nyvä presiderntti se osaa puheensa.

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    paavo väyrynen on nyvä presiderntti se osaa puheensa.

    Hei haloo,v**tuako politiikkaa tähän ketjuun änkäätte ? Katsokaa mistä aiheesta ketjun avaaja on kirjoittanut ja pysykää s**tana asiassa ,sillä "reheellisellä peliillä" se maailma pelastuu,sikäli kun jonninjoutavat tumputtajat pysyvät pois asioista mistä eivät mitään tiedä,ja eivät osaa lukea,ja kirjoittelevat näinolen tänne sitten aiheista mitä sattuuu..

    Äänestä

Heippa vaan kaikille!
Yep,olihan täällä ollu vaan aktiivista porukkaa.Eli se mun miniläppiksen tyyppi/malli taitaa olla sellanen kun ZG5 / AOA150, en tiä oliks tästä mitää apuu,mut katotaan.Muuta malliin viittaavaa en kyl löytäny..

Äänestä

Joo,ja joku oli ollu kiinnostunu koneen iästä,se unohtu äskesestä,eli se ikä oisko 2-3 vuotta.

Äänestä

Ota se läppäri mukaan ja mene tietsikan osia myyvään liikkeeseen ja sano myyjälle " Saisinko tähän tietokoneeseen lisämuistia" ja anna se kone myyjän käteen. Samalla voit räpytellä silmiä ja sanoa " Voisko sen samalla laittaa sinne koneeseen, kun en ole koskaan laittanut lisämuistia kannettavaan" ja niinhän se myyjä sitten lupaa sen myös asentaa.

Äänestä

Niin ja samalla kun räpyttelet niitä silmiäs niin voit sanoa että mites ois jos mentäis takahuoneeseen vielä samaan hintaan "asentelmaan muistipalikkaa slottiin",,niin se myyjä saattaa antaa sulle vielä "muistitikkunsa käyttöösi" samaan hintaan ja sillätavalla voit saada vielä ne muistit erittäinkin edullisesti..Buuahahahhaa..

Äänestä

hae netistä speculaatiot ja vaikka freshillä lisätiedot ? hehe

Äänestä

etit sun prosessorin mallin ja siihen katot googlesta pdf tiedot.

Äänestä
  • windowssista pitäis löytyä sun prosessori malli jos ei löydy niin koita freshiä

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    windowssista pitäis löytyä sun prosessori malli jos ei löydy niin koita freshiä

    läytyisko regedit kun kirjoitat

    Äänestä

  • henriksoni721 kirjoitti:

    läytyisko regedit kun kirjoitat

    software windows

    Äänestä

  • henriksononi720 kirjoitti:

    software windows

    hardware windows niin varmaan löytyy ja windows.

    Äänestä

  • henriksoni720 kirjoitti:

    hardware windows niin varmaan löytyy ja windows.

    microasoft windows

    Äänestä

  • henriksoni721 kirjoitti:

    läytyisko regedit kun kirjoitat

    regedit32 pitäis tpoimia
    tai regedit64

    Äänestä

Kumma että täällä aina riittää noita elämään negatiivisesti suhtautuvia ja jotka ei osaa muuta nähdä kuin seksittelyn tai sitten suoranaisen vihan tai haitan tekemisen tarpeelliseksi kommentoinniksi.

Eikö voisi vain auttaa, jos jollakin on ongelma. Auttamisesta saa suuremman tyydytyksen tai törkeyksien viljelemisestä.

No, maailmanparannus sikseen:

Eipä tarvinnut laittaa kuin Googleen että "ZG5 muistikampa", niin
heti avautuu eteen tieto että DDR2 PC2-5300 muistia ainakin Crucialilta suositetaan ja kerrotaan että maksimi on yhteensä 1.5GB. Kun sitten 1.5HB on raja, niin taitaa jäädä maksimiksi 1GB muistikampa koska mitä vain yhdistelmiä ei voi laittaa.
Tästä tietää jo ainakin että tyyppi on DDR2. Tarkempi kuvaus DDR2 PC-5300 ehdotuksesta kertoo että siinä on 667MHz taajuus.

Noilla määrityksillä pääsee jo ainakin pitkälle: Läppärin muistia (pienemmät muisti modulit kuin täyden koon pc:ssä), DDR2 ja 667 megahertzin taajuus. Voi olla sitten merkitystä vielä tuolla CL=5 arvollakin.

Acer ZG5 Laptop memory, DDR2 667 MHz, 1GB

(Jos sinulla jo on 1GB muistia, niin et voine enää lisätä joskin lopullista varmuutta ei mun tiedot tähän tarjoa)

Äänestä
  • No jee, tulipa kirotusvirhe edelläolevaan eli tarkoitus oli sanoa että auttamisesta saa suuremman ilon kuitenkin kuin lapsellisista seksiviittauksista elektroniikka-keskustelussa.

    Äänestä

  • Juu,näin on.Mihinkään mitä kysyt,et saa suoraa, ja sellaista vastausta että asian edes aina ymmärtäisi vaikka olisitkin asiaa sitten kysynyt ihan tosissasi etkä "kieli poskessa".Sitten nämä tyhjänjaarittelijat kertovat juttujaan jotka eivät aina edes kuulu mitenkää viestiketjun aiheeseen,niin kuin tässäkin käytiin jauhamaan politiikka-juttuja kesken kaiken.Ja sitten niitä "tietäjiä",niitä sitä vasta onkin,ja riittää vaikka vuorokauden jokaiselle minuutille omansa jotka olevinaan tietävät asiasta kaiken ja sitten kirjoittelevat tänne vaikka eivät oikeasti tiedä mistään hevonp_ _ _ _ttä, kunhan vain V_ _ _ _ILEVAT ja IRVIVÄT jos eivät keksi parempaakaan.AAMEN.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Läppärityttö kirjoitti:

Voisko joku ihana ihminen joka on asiasta "tarpeeksi tietävä vääntää rautalangasta" mulle tarkat tiedot muistikammasta,jota olen menossa ostamaan,ja joka tulis Acer Aspire 3G miniläppäriin alkuperäsen,kuulemma kiinteen muistin lisäks,jotta koneesta sais edes vähän ripeemmän.Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu