Olemme parikymppinen pariskunta ja muutaman kuukauden päästä ollaan lähdössä ekalle reppureissullemme kohteena Malesia Singapore. Reissussa ollaan 5 tai 6viikkoa.
Suurimpana kysymyksenä on raha. Rahaa löytyy säästöstä. Mutta meillä ei ole pienintäkään hajua paljonko olisi REALISTISTA varata rahaa matkalle.
Tarkoituksenamme ei ole asustella hotelleissa, vaan etupäässä edukkaammissa hostelleissa. Joitain pieniä mukavuuksia tietty olisi kiva olla, esim ilmastointia ja sen sellaista. Ehkä muutamana yönä matkan aikana voisimme yöpyä kallimmassa hotellissakin.
Tulemme todennäköisesti liikkumaan Malesian sisällä maan halki melko paljon (taksit, junat, bussit, lentokoneet) emmekä esim jää vain KL:n alueelle.
Mies kovasti ainakin halauis käydä Tiomanilla ja Taman Negarassa. Mua kiinnostaa erityisesti Borneo.
Singaporessa viivytään muutamia päiviä.
Itse voi sitten toki miettiä kaiken ylimääräisen (tuliaiset, shoppailut, kaljottelut, safarit, museot ym.), mutta paljonkohan 2ihmisen kannattaisi varata tollaselle 6vk matkalle yöpymisiin, syömisiin ja liikkumiseen, ottaen huomioon kertomani jutut?
Kiitos, jos joku vaivautuu vastaamaan
Sopivaa matkabudjettia Malesiaan?
1
419
Vastaukset
- Ohjeita
¨Hosteleissa en ole asunut, mutta ihan asuttavat bungalowit 80-120 ringitiä/yö. Samalla hinnalla saa kohtuullisen hotellihuoneen myös KL:ssa.
Singaporessa asuminen on kalliimpaa. Edullisia hotelleja löydätte Little Indiasta, jossa myös edullisia intialaisia (tietysti) ravintoloita.
Taksilla liikkuminen on edullista. Hotellien edessä karulla roikkuvat taksit eivät millään haluaisi laittaa mittaria päälle, vaikka sen käyttö on pakollista.
Pitkänmatkan bussit, jotka ovat mukavia ja tilavia, tosin joskus liiankin kylmällä ilmastoinnilla varustettuja, maksavat noin nyrkkisääntönä 1€/tunti (=liikenteestä riipppuen 70-90km).
Lentolippujen hinnat (esim.halpalentoyhtiö Air Asia) vaihtelevat kysynnän mukaan pääivittäin, jopa tunneittain. Ota selvää matkatavaroiden painorajoituksista, sillä halpalentoyhtiöillä lipun hintaan sisältyvät usein vain käsimatkatavarat.
Ruoka on edullista, ellette halua syödä huippuravintoloissa. Kahden hengen ruoat paikallisissa katuravintoloissa maksavat yhteensä 4-10 euroa. Maistuvaa ja vaihtelevaa, sillä sekä Malesiassa että S-poressa on tarjolla malesialaista, intialaista, kiinalaista ja thaimaalaista ruokaa joka makuun.
Eli lyhyesti: asuminen 20-30€/pv, ruoka 10-15€/pv vähän reissaamista=50-60€/päivä. Tuolla summalla elelee jo ihan kivasti. Tupakka ja alkoholi lisätään kuluihin, mutta nehän eivät koskaan maksa liikaa! ;D
Muista, että Singaporeen ei saa viedä tupakkaa Malesiasta käytännösä lainkaan.
Toivottavasti tästä on edes jotain apua. Hyvää matkaa idän ihmeisiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831579Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721390Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2271354Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89960
- 11941