Lapinkoiran murrosikä

Murkkuikä

meidän alle 1-vuotiaalla lapinkoira tytöllä on ilmeisesti murrosikä meneillään. Tottelevaisuus on hieman hukassa ja yrittää tehdä kaikkia kujeita kuten varastaa pöydältä ja avata ovenkahvoja. Neiti myös haluaisi rampata sisältä ulos ja yölläkin pyörii välillä huoneissa. Huomiota tuntuu myös haluavan ja leikkiä vielä enemmän kuin pentuna ja muutenkin vaikuttaa levottomalta vaikka keksisi mitä tekemistä. Pihalla haukkuminen ottaa nyt päähän kun tuntuu että haukkuu kaikelle liikkuvalle, vähän aikaa sitten oli vielä ihan hiljainen eikä haukkunut paljon mutta nyt kaikki tulee haukutuksi. Autoon menoa pelkää vaikka ei tunnu voivan pahoin kyydissä. Eka juoksu oli 6kk iässä ja oli todella rauhallinen.

Me käydään kolme kertaa pitkillä lenkeillä ja koiralla on muita koirakamuja joiden kanssa osaa leikkiä, joskin vähän dominoi kilttejä koiria. Vieraampia koiria ja ihmisiä arastaa vähän. Tekemistä riittää, on opetettu kaikenmaailman temput ja leikit ja todella paljon saa huomiota (ehkä onkin tottunut liikaan huomioon, tiedä sitä)

Uskon kuitenkin että tämä on ohimenevä uhma tai "mörkökausi". Haluaisin kuulla muiden kokemuksia lappareiden murkkuiästä? Miten käyttäytyivät ja miten toimitte? Kauanko kestää ja milloin alkoi? Yleensä kaipaisin neuvoja että pääsis tämän vaikean vaiheen yli.

0

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Missä kokoomuksen naiset?

        Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
        Maailman menoa
        26
        3318
      2. Finland is now Petter place

        Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
        Maailman menoa
        18
        2263
      3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        130
        1884
      4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

        Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
        Suomalaiset julkkikset
        11
        1299
      5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

        Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
        Kaste
        163
        1137
      6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

        Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
        Kaste
        450
        1022
      7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

        Meidän välillä. Naiselta pyydän.
        Ikävä
        46
        969
      8. Pidätkö vielä elämäsi

        Rakkautena minua
        Ikävä
        55
        801
      9. Toivon että kuulut elämääni

        Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
        Ikävä
        33
        753
      10. Mietin tässä yhtä kysymystä

        Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
        Ikävä
        67
        741
      Aihe