Vaivaannun, ahdistun...

tässätotuuus

Tuntuu kuin olisin jotenkin lukossa. Jos olen tilanteessa jossa on ihmisiä joita en tunne tai joiden kanssa en vain tule juttuun, menen ihan sanattomaksi ja tulee kamalan ahdistunut olo. Aivan kuin vika olisi minussa: kaikki ovat hiljaa koska minä olen siellä, koska minä en saa mitään sanotuksi. Luon vaivaantunutta tunnelmaa olemalla itse vaivaantunut. Mutten voi sille mitään, koska yksinkertaisesti olen vaivaantunut tuollaisissa tilanteissa. Olen monet kerrat yrittänyt esittää itsevarmempaa ja puheliaampaa, ja se on kuin itsemurhaa tekisi, niin paha olo siitä itselleni tulee. En jaksa vetää naamiota kasvoilleni. En enää.

1

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ujo jatkossa

      Entäs jos menisit vaikka tanssikerhoon tai maalausryhmään tai soittoryhmään, kuoroon, liikuntaryhmään tms?

      Ehkä vapautuisit jotenkin.
      Jos löydät jonkun alueen, mistä tykkäät, olet hyvä, olet kiinnostunut, niin juttu lähtee ihan luonnostaan.

      Eikä se ole mikään pakko olla koko ajan äänessä ja hölöttämässä, voi kuunnella muita (tulee suosittu kun kuuntelee muita). Sitten kun sinun aikasi on, niin rupeatkin itse juttelemaan.

      Kyllä se siitä puheeksi muuttuu.
      Niin moni on ujo. Ujoudesta pääsee vain itse uskaltamalla.

      Olin itse nuorena niin ujo, että en uskaltanut mitään, sydän hakkasi, jos jonkun pikkuasian sain suustani.

      Nykyisin olen esiintyvä muusikko, kun pääsen lavalle, niin juttua tulee kuin aisaa, ei mitään ongelmaa. Yleisissä kokouksissa otan itse reippaasti asioita esille, ei tietokaan että en uskaltaisi.

      Mutta itse pitää ruveta uskaltamaan!

      Onnea sinulle ja liikkeelle vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1575
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1559
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1431
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1213
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      45
      1005
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      171
      875
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe