Hengenahdistus alkuraskaudesta?

Ahdistunut2012

Löysin joitakin ketjuja hengenahdistuksesta liittyen loppuraskauteen ja siihen, että kohtu painaa keuhkoja.
Itsellä on kuitenkin viikkoja vasta himpun vajaa 11 ja hengenahdistusta jo nyt...

Nyt menossa siis toinen raskaus, eikä ensimmäiseltä ollut tällaisia oireita. Perussairautena minulla on toki astma, mutta sen kanssa olen pärjännyt normaalisti ilman jatkuvaa lääkitystä. Eli ei siis kovin paha astma! Lähinnä nuhan jne. yhteydessä olen joutunut käyttämään lääkkeitä.

Nyt siis oireina hengenahdistus, erityisesti rasituksesta ja pitkällään ollessa. Mitään varsinaisia kovia astmakohtauksia en saa, mutta ahdistaa ja hengästyttää, tuntuu epämukavalle. Lisäksi pitkällään pulssi tuntuu nousevan sadan kieppeille ja tuntuu sekin ikävälle. Astmalääkkeistä ei tunnu olevan oikein apua.

Pari päivää sitten työterveydessä sulkivat pois veritulpan.

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Voiko tämä johtua raskaudesta?

7

10161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hempat?

      Onko sitä astmaa nyt tutkittu millään lailla tämän hengenahdistuksen alkamisen jälkeen? Jos astmalla ei ole asian kanssa tekemistä, niin onko sinulta mitattu hemoglobiini? Anemia aiheuttaa helposti tuollaisia tuntemuksia varsinkin rasituksessa. Entä miten on verenpaineesi laita? Myös matala verenpaine aiheuttaa kaikenmoisia tuntemuksia.

      Siitä olen kyllä kuullut, että joillain jo alkuraskaudessa on kovasti hengästymistä ja väsymystä, mutta en nyt tiedä varsinaisesta hengenahdistuksesta. Ehkäpä jollain muulla on omakohtaisia kokemuksia asiasta.

      • Ahdistunut2012

        Hei "hempat?"

        Kiitos vastauksestasi. Hyviä pointteja :O)
        Varsinaisesti astmaa ei ole tutkittu. Lääkitystä kylläkin vaihdettu raskauteen sopivaksi ja annostusta nyt nostetu pikkuhiljaa, kun apua ei ole tuntunut olevan.
        Hemoglobiini oli ok, kun kävin neuvolassa ja verenpainekin. Niissä ei siis vikaa.
        Ajattelin kyllä, että jahka nyt vähän aikaa käytän tätä viimeisintä lääkitystä, niin koitan saada sitten työterveyden kautta ajan ihan erikoislääkärille, mikäli tilanne ei parane.

        Kuulen mielelläni, jos jollakin on omakohtaisia kokemuksia!?


    • dgsretsyd

      Liittyy pääasiassa verimäärän lisääntymiseen tämä hengenahdistuksen tuntu.

    • mörkkeli

      Hei, täällä kans lievä astma ja Ventoline käytössä tarvittaessa ja just esim. flunssan yhteydessä ollu tarvetta. Raskauden alkaessa aloin kuitenkin käyttää myös päivittäin otettavaa hoitolääkitystä, kun henkeä alko ahistaa ja sehän vaikuttaa vasta jonkin ajan käyttämisen jälkeen.
      Loppuajasta alkanu ahistaa taas enempi makuuasennossa, kun vauva jo painaa ja kaikki elimet on liiskaantuneet suunnilleen kohdun ja kylkiluitten väliin ;)

    • ahdistunut myös

      Mulla itellä on ollut samantyyppisiä oireita, ja uskon mulla johtuneen paniikkioireista, joita aina silloin tällöin esiintyy. Ja yks hullu juttu, josta joskus kuulin ja jonka huomasin mulla yhdeksi syyksi: rintsikat ahdistaa! :D Jotenkin ympärysmitta on suurentunut ja ennen hyvin istuneet liivit tukehduttaa. Olo helpottaa heti, kun ottaa ne pois! :D Ja oon ostanutkin semmoisia "välikappaleita" hakasiin, niin saa vähän ympärysmittaa lisää! :D

      • Ahdistunut2012

        Mulla yksi selittävä tekijä voi myös olla tuollainen panikoiminen. En varsinaisesti saa paniikkikohtauksia, mutta kärsin pelkotiloista ja henkisestä ahdistuksesta. Kun joku asia kovasti vaivaa ja ahdistaa mieltä, huomaan myös hengitystäkin ahdistavan enemmän.

        Toki tietysti taustalla on raskauden aiheuttamat jutut, koska raskauden myötä astmaoireet pahenivat ja peloista olen kärsinyt jo kauan eli se ei ole mitenkään uusi asia.


    • Ahdistunut myös

      Mua ainakin on hirveästi helpottanut tieto siitä, että hengenahdistus on usein vain päänsisäisistä asioista johtuvaa. Silloin tiedän, että mulla on päänsisäisillä keinoilla mahdollisuus myös kontrolloida sitä. (=sanon itselleni "hengitä... hengitä... sisään... ulos..." ;D Ikäänkuin en muuten muistaisi...) Raskauteen ja äitiyteen liittyy niin paljon jännitettävää. Mutta kun muistaa elää hetkessä. Muistaa, että selviän tästä hetkestä varsin hyvin, ja huomisesta pitää selvitä vasta huomenna. :)

      Tsemppiä odotukseen! Nauti pienistä asioista ja ole rohkea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      199
      6649
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3560
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3029
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      127
      2562
    5. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      187
      1982
    6. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      13
      1834
    7. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1800
    8. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1701
    9. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      34
      1690
    10. Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!

      Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v
      Tv-sarjat
      20
      1578
    Aihe