Hengenahdistus alkuraskaudesta?

Ahdistunut2012

Löysin joitakin ketjuja hengenahdistuksesta liittyen loppuraskauteen ja siihen, että kohtu painaa keuhkoja.
Itsellä on kuitenkin viikkoja vasta himpun vajaa 11 ja hengenahdistusta jo nyt...

Nyt menossa siis toinen raskaus, eikä ensimmäiseltä ollut tällaisia oireita. Perussairautena minulla on toki astma, mutta sen kanssa olen pärjännyt normaalisti ilman jatkuvaa lääkitystä. Eli ei siis kovin paha astma! Lähinnä nuhan jne. yhteydessä olen joutunut käyttämään lääkkeitä.

Nyt siis oireina hengenahdistus, erityisesti rasituksesta ja pitkällään ollessa. Mitään varsinaisia kovia astmakohtauksia en saa, mutta ahdistaa ja hengästyttää, tuntuu epämukavalle. Lisäksi pitkällään pulssi tuntuu nousevan sadan kieppeille ja tuntuu sekin ikävälle. Astmalääkkeistä ei tunnu olevan oikein apua.

Pari päivää sitten työterveydessä sulkivat pois veritulpan.

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Voiko tämä johtua raskaudesta?

7

9958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hempat?

      Onko sitä astmaa nyt tutkittu millään lailla tämän hengenahdistuksen alkamisen jälkeen? Jos astmalla ei ole asian kanssa tekemistä, niin onko sinulta mitattu hemoglobiini? Anemia aiheuttaa helposti tuollaisia tuntemuksia varsinkin rasituksessa. Entä miten on verenpaineesi laita? Myös matala verenpaine aiheuttaa kaikenmoisia tuntemuksia.

      Siitä olen kyllä kuullut, että joillain jo alkuraskaudessa on kovasti hengästymistä ja väsymystä, mutta en nyt tiedä varsinaisesta hengenahdistuksesta. Ehkäpä jollain muulla on omakohtaisia kokemuksia asiasta.

      • Ahdistunut2012

        Hei "hempat?"

        Kiitos vastauksestasi. Hyviä pointteja :O)
        Varsinaisesti astmaa ei ole tutkittu. Lääkitystä kylläkin vaihdettu raskauteen sopivaksi ja annostusta nyt nostetu pikkuhiljaa, kun apua ei ole tuntunut olevan.
        Hemoglobiini oli ok, kun kävin neuvolassa ja verenpainekin. Niissä ei siis vikaa.
        Ajattelin kyllä, että jahka nyt vähän aikaa käytän tätä viimeisintä lääkitystä, niin koitan saada sitten työterveyden kautta ajan ihan erikoislääkärille, mikäli tilanne ei parane.

        Kuulen mielelläni, jos jollakin on omakohtaisia kokemuksia!?


    • dgsretsyd

      Liittyy pääasiassa verimäärän lisääntymiseen tämä hengenahdistuksen tuntu.

    • mörkkeli

      Hei, täällä kans lievä astma ja Ventoline käytössä tarvittaessa ja just esim. flunssan yhteydessä ollu tarvetta. Raskauden alkaessa aloin kuitenkin käyttää myös päivittäin otettavaa hoitolääkitystä, kun henkeä alko ahistaa ja sehän vaikuttaa vasta jonkin ajan käyttämisen jälkeen.
      Loppuajasta alkanu ahistaa taas enempi makuuasennossa, kun vauva jo painaa ja kaikki elimet on liiskaantuneet suunnilleen kohdun ja kylkiluitten väliin ;)

    • ahdistunut myös

      Mulla itellä on ollut samantyyppisiä oireita, ja uskon mulla johtuneen paniikkioireista, joita aina silloin tällöin esiintyy. Ja yks hullu juttu, josta joskus kuulin ja jonka huomasin mulla yhdeksi syyksi: rintsikat ahdistaa! :D Jotenkin ympärysmitta on suurentunut ja ennen hyvin istuneet liivit tukehduttaa. Olo helpottaa heti, kun ottaa ne pois! :D Ja oon ostanutkin semmoisia "välikappaleita" hakasiin, niin saa vähän ympärysmittaa lisää! :D

      • Ahdistunut2012

        Mulla yksi selittävä tekijä voi myös olla tuollainen panikoiminen. En varsinaisesti saa paniikkikohtauksia, mutta kärsin pelkotiloista ja henkisestä ahdistuksesta. Kun joku asia kovasti vaivaa ja ahdistaa mieltä, huomaan myös hengitystäkin ahdistavan enemmän.

        Toki tietysti taustalla on raskauden aiheuttamat jutut, koska raskauden myötä astmaoireet pahenivat ja peloista olen kärsinyt jo kauan eli se ei ole mitenkään uusi asia.


    • Ahdistunut myös

      Mua ainakin on hirveästi helpottanut tieto siitä, että hengenahdistus on usein vain päänsisäisistä asioista johtuvaa. Silloin tiedän, että mulla on päänsisäisillä keinoilla mahdollisuus myös kontrolloida sitä. (=sanon itselleni "hengitä... hengitä... sisään... ulos..." ;D Ikäänkuin en muuten muistaisi...) Raskauteen ja äitiyteen liittyy niin paljon jännitettävää. Mutta kun muistaa elää hetkessä. Muistaa, että selviän tästä hetkestä varsin hyvin, ja huomisesta pitää selvitä vasta huomenna. :)

      Tsemppiä odotukseen! Nauti pienistä asioista ja ole rohkea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4946
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3516
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2963
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2767
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe