Ja ahdistus, niin kuin yleisesti tapana tuntuu olevan :)
Kysymys kuuluu,
- valitaanko teoriaosuuteen ja käsitteiden tarkasteluun lähteitä vapaasti, sieltä mistä löytyy.
- Tämän jälkeen tiedonhaku tietokannoista ja otsikon - tulokset - alle sitten, kosstetta tuosta hausta ja haun tuottamista lähteistä?
- Suurimmat virheet mitä voi tehdä, näistäkin olen kiinnostunut :)
Katri
Kandityönä kirjallisuuskatsaus
1
440
Vastaukset
- JS
No kyllä mun mielestä jos sulla on aihe hyvin selvillä niin siitä vaan metsästämään aiheeseen liittyvää materiaalia. Suosittelen etsimään paitsi koulun kirjastosta myös netistä, esim. ebrary on tosi hyvä sivusto. Kandin työ kannattaa jakaa selkeästi eri osioihin (kappalejako).
Oon ite kohta kirjoittanut enkun kandini valmiiksi ja kirjoitan kans kirjallisuuspuolesta. Mielestäni suurimmat virheet mitä voi tehdä kirjoittaessa on esittää väittämiä, joille ei löydy perusteita. Yleismaailmallisia faktoja ei tarvitse perustella, mutta jos esim. viittaa johonkin historialliseen tapahtumaan tai ajankohtaan tai jonkun muun esittämään mielipiteeseen niin on aina oltava lähteet (sivuviittaukset) mukana tekstissä.
Toisaalta jos ja kun kirjoittaa kandia kirjallisuudesta niin siinä korostuu usein omakohtaiset näkemykset ja oma kyky analysoida pidempiä tekstejä. Tärkeää on tuoda esiin se, mitä itse ajattelee eikä vain se, mitä joku muu on samaisista teksteistä aikaisemmin sanonut.
No tässäpä jotain sälää... ehkä keksisin enemmänkin jos en olis näin väsynyt.
Huomasin kans,että ketju on kuukauden vanha... no, ehkä ehdit vielä saamaan tästä jotain irti :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167170- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1042002En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718