Tere täältä pohjoisesta.Mitä täällä selitellään,että Nokia lopettaa salosta,kun työvoima ei ole ollut kilpailukykyistä.Elkää perustako,tulee rutosti uusia työpaikkoja Suomeen ja Saloon.Ne aikoo rakentaa Saloon neljä kappaletta liimapuupalkkitehtaita.Kemijärvelläkin on yksi tosin toimimaton ja konkurssissa.Että huolet pois,elämä hymyilee,hymyile lama pois,hymyile meidät vaurauteen.
NOKIA
3
213
Vastaukset
- Jouni Joukahaiven
Täällähän on helvetillinen työvoiman pula, koska kaupunginjohtajamme Rantarääkkä rahtaa kaikki Etelä-Vietnamiin.
-Ei teillä olisi siellä käyttöä uudelle kaupunginjohtajalle, meinaan vaan kun sellainen täällä joko kohta vapautuu tai itseasiassa kohta vapautetaan tehtävistään?
Se panisi teidän lennokki liima-palkkitehtaanne nopeasti toimintaan, suosittelen. - LeveiLeville :-)
Turhaan huolehdit meistä Salolaisista, mut sit sä saat huolehtia kun me täält otetaan ja muutetaan joukolla sinne Lappiin. Tie Leville vie ja silleen...
- APINA
Niin,täällä ne on Salolaistenkin tulevaisuuden työpaikat,kun noita kaivoksia availlaan siellä täällä.Täällä ei ole enää ainutta työkuntoista.Tolla onkin varastoituna kairassa niitä predatoreita,eiköhän niistä löydy pelastus tekniikan osaajille.Täällä ei pärjää korvessa johtajat,on lunta,pimeää ja helkkarin kovat pakkaset.Täälä tullee irvailemala hätä kätheen,pitää osata varustautua korven oloihin.Hiihtokeskukset kun on ainoat keskukset ja lääniä riittää.Mutta kyllä son karsittava eteläjätkänkin niitä uusliberaaleja oppeja,jos aikoo vielä jotain pätkätyötä löytää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?403011Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352238Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802019Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541737Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571469Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161462Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1221198Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160925