Kannettava ilman käyttööjärjestelmää

Mistä saa ostettua tehokkaan kannettavan ilman käyttöjärjestelmää? Microsoft on vissiin kovistelee valmistajia...
121120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei se hinta ole ilman käyttistä juuri yhtään halvempi vaikka niin jotkut väittääkin, miksi ei sitäpaitsi ostaisi kunnollista ja testattua taatusti toimivaa kannettavaa mieleisellä käyttiksellä, esim. MacOs, Windows, Linux.

Äänestä

Esim. ZaReasonilta. Dell ja HP myy varmaan jollain minimaalisella ja ilmaisella FreeDOS:lla kun soittaa ja kysyy.

Äänestä

Kyllä kaikki koneet saa windowsista tyhjättyä, ei jää yhtään mitään, ja esim. Win7 osuus hinnasta on 20-30€. Ja helpoiten homma käy niin että ostaa uuden kiintolevyn ja heittää sen kiinni kannettavaan, ja vanha levy komeroon ja jos joskus myy koneen, vaihtaa sen vanhan levyn koneeseen.

Äänestä

Ilman käyttöjärjestelmää ei ole juurikaan järkeä myydä varsinkaan kuluttajille, hyvin harvaa kiinnostaa alkaa ensitöikseen asentamaan käyttöjärjestelmää.

Äänestä

Jos laitat uuteen tyhjään 1000 €:n koneeseen Slackwaren, niin tonnin koneen arvo putoaa 2000 €:a. Älä kysy, mistä moinen johtuu.

Äänestä
  • """Jos laitat uuteen tyhjään 1000 €:n koneeseen Slackwaren, niin tonnin koneen arvo putoaa 2000 €:a. Älä kysy, mistä moinen johtuu."""

    Noin meinaankin toimia.
    1000-2000= -1000
    Koneen hinta on siis negatiivinen tuon operaation jälkeen, mistä saan hakea sen tonnin?

    Äänestä

Tuolta saa pilkkahintaan käytettyjä tyhjiä kannettavia. Myymälä on Myllypuron metroaseman vieressä.

http://www.kierratys.net/

Äänestä

Käyttöjärjestelmän osuus koneen hinnasta on vain muutama kymppi, kun konevalmistajat eivät pulita Microsoftille listahintaa, joten missä idea?

Äänestä
  • Joo, näin on, XP=5-15€ win7=10-20€ Win8 = 10-20€, tämä siis koneiden mukana tulevien käyttöjärjestelmien osalta.

    Äänestä

  • seeimaksapaljoa kirjoitti:

    Joo, näin on, XP=5-15€ win7=10-20€ Win8 = 10-20€, tämä siis koneiden mukana tulevien käyttöjärjestelmien osalta.

    Kunhan muistaa pyyhkiä mainossonnat ja muut "ilmaisohjelmat"

    Äänestä

kyllä teille sa nauraa :D suomi24 asiantuntijat :D vai ei käyttis nosta hintaa

Äänestä

Microsoft-vero on aivan samanlainen kuin Teosto-vero. Maksat tai itket ja maksat. Joillain yrityksillä nyt vain on oikeus kerätä veroja itselleen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


viekääkaikki kirjoitti:

Mistä saa ostettua tehokkaan kannettavan ilman käyttöjärjestelmää? Microsoft on vissiin kovistelee valmistajia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu