Kävimme tänään Cocodrilo Parkissa Agüimes-nimisessä kylässä lapsiemme kanssa ja oli oikein kiva puolipäiväretki. Siellä oli liskoja, lintuja, joitakin käärmeitä, krokotiilija, alligaattoreita, villisikoja, laamoja, tiikereita jne. Paikkaa ei kuulemma tueta mitenkään rahallisesti mistään taholta ja sinne tulee kuulemma päivittäin hyljättyjä eläimiä. Lapsilla oli todella kivaa ja mukavaa oli meillä aikuisillakin. Sisäänpääsy maksukin oli meiltä aikuisilta vain 10 Euroa ja lapsien maksua en tiedä, mutta halvemmat ne oli. Ja jos on residenssi hinta on vain 5,50 Euroa/aikuinen.
Playa del Inglesistä on kuulemma kolmesti viikossa bussikuljetus puistoon.Eli vierailkaa ja tukekaa näin paikkaa ja eläinten hoitoa ja viettäkää itse samalla mukava päivá.
Playa del Inglesistä on kuulemma kolmesti viikossa bussikuljetus puistoon.Eli vierailkaa ja tukekaa näin paikkaa ja eläinten hoitoa ja viettäkää itse samalla mukava päivá.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kiitos tiedoista. Täytyypä mennä viimeistään sunnuntaina. Olen lukenut jostain, että siellä on eläimiä, jotka eivät kuulu Kanarian Faunaan. Liskoja on kyllä kaikilla saarilla vuoristoissa ja kivikoissa ja pieniä Maspalomasissa.
Aloittajalle: Oltiin menossa tuohon Crocodile-parkkiin, mutta ei löydetty. Siis ajettiin ylös Äquimesiin koko ajan samaa tietä. Vegueta(vanha kaupunki) jäi oikealle puolelle. Ajettiin kaupungin ohi, vielä vasemmalla olevan aidatun grillapaikan ohi ja seuraavassa risteyksessä vasemmalle suoraan alas. Katu kapeni ja jossain vuorella en halunnut ajaa enää pitemmälle, kun olen aika huono ajamaan vuoristossa. Palattiin Äquimesiin, jossa kysyttiin 4 ihmiseltä ja jokaiselta saatiin erilainen vastaus. Internetissä sen osoite näytetään Aquimesin sisällä, keskellä taloja. Jossain taas luki, että se on 5,5 km päässä. Voitko antaa neuvon, kuinka löydetään sinne. Menisimme mielellämme.
Google maps näyttää paikan väärin - tässä parempi karttalinkki:
http://nok.it/LL6NX
Suosittelen kyllä käymistä. Krokotiilishow oli aika jännittävä näin aikuisin silminkin.
Kiitos T.Art-san! Se on tosiaan ihan muualle, mistä haettiin. Siis olisiko paras lähteä jo Cruce de Arinagasta? Ja onko se yhtä vuoristoista kuin Äquimesin takana? Minun päiväni on pilalla parista vuoristokulmasta kapealla tiellä.