Minulla on ongelma. Olen hyvin kateellinen mieheni entisestä. Ja nyt ei tarkoiteta mitään "pelkään että mieheni pettää" vaan mielikuvitukseni ja huono itsetuntoni on muodostanut hänestä upean naisen. Työskentelen kyseisen eksän kanssa samalla alalla, joka on hyvin miesvoittoinen. Hän saa hirveästi huomiota olemalla bimboblondi ja meillä on monia yhteisiä ystäviä jotka tuntuvat viihtyvän paljon paremmin hänen kanssaan (en tiedä onko vain minun kuvittelema juttu). Vaikka toisaalta jotkut sanovat hänen olevan hieman ylimielinen, mutta kai sekin voi olla ihan hyvä piirre?
Kateuteni liittyy kaikkien eniten meidän erilaisuuteemme. Hän on laiha ja nätti, itse omistan kurveja mutta olen myös hoikka. Hän on lyhyt, itse olen taas pari senttiä normaalipituuden yli. Hän on todella pirteä ja puhelias (vaikka vähän ilkeä toisinaan) ja itse taas olen rauhallisempi.
Tämä kalvaa mieltäni koko ajan. Vertaan häntä jatkuvasti minuun ja masennun aina vaan enemmän, mutta en voi lopettaa sitä. Kiusaan myös miestäni asiasta usein, mikä tekee hallaa suhteellemme ja itsetuntoni laskee koko ajan. Miten voin päästä tästä eroon? Pitäisikö minun alkaa kehittää itsetuntoani ajatuksella ihmiset ovat erilaisia plaaplaa vai myöntyä siihen että hän on parempi? Onko muilla mitään samanlaisia kokemuksia?
Sairaallollinen kateus
1
260
Vastaukset
- Ole ylpeä itsestäsi
Miehenä vain sanon sen, että sinut minä kuvaustesi perusteella mieluummin valitsisin. Rauhallinen luonne, pitkä, hoikka, kurvikas. Eivät miehet muutenkaan välttämättä ole niin innostuneita niistä pirteistä ja puheliaista naisista, vaan ehkä mieluummin juuri rauhallisista. Toisekseen, jos on ilkeän luontoinen, on sitä kaikille, siis myös kotona. Joten ole sitä mitä olet ja nauti siitä. Meitä on kato moneen junaan ja kukaan ei luonteellaan, ulkonäöllään, tai sosiaalisuudellaan vie kenenkään muun paikkaa, tai tee ketään paremmaksi. Ei toki, vaan ole ylpeä siitä, mitä / kuka sinä olet ja mieti, että olet paras mahdollinen miehellesi ja monien muidenkin mielestä ihan huippu. Slainen salaperäisyys ja rauhallisuus on vain hyvä piirre ja ainakin minun mielestäni parempi, kun liika pirteys ja avoimuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648