Ääniä talossa

Kissankello

Toimin eräässä vanhassa omakotitalossa työssä. Kerran (noin kk sitten)olin yksin työpaikalla ja kuulin, miten joku selvästi juoksi yläkerrassa. Ikkuna paukahti ja lunta tipahti katolta vain tuosta kohtaa, josta ääni kuului. Menin katsomaan, mutta mitään eikä ketään näkynyt. Ikkunat olivat tiukasti kiinni ja ulko-ovi oli lukossa.

Mainitsin iltavuorolaiselle että kuulin ääniä ja hymähdin. Hän kertoi että talossa asuu pieni lapsi, joka pitää ääntä. Osa henkilökunnasta on sen nähnyt, osa vain kuullut ja tuntenut. Selviä ääniä ovat askeleet portaissa, juoksu yläkerrassa, ovien ja ikkunoiden avaaminen ja sulkeminen. Sen jälkeen olen kuullut selviä ääniä. En ole nähnyt tyttöä enkä halua, koska en oikeasti usko mihinkään yliluonnolliseen. Asia hämmentää, koska kuitenkin äänet ovat ihan selviä eivätkä voi johtua mistään muusta (puiden oksia ei osu talon seiniin, talossa tiilikattoa joten oravien juoksu katolla ei kuulu yms.).

Miten saamme tytön rauhaan? Emme halua hänen olevan täällä, koska asia on epämiellyttävä vaikka hän on kiltti. Yövuorot ovat ikävän tuntuisia. Mitään tarinaa tytön olemassaololle emme tiedä, mutta talo on toiminut perheen asuntona, päiväkotina, lastenkotina jne. Talo on rakennettu ennen sotia.

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sun ja kaivattusi

        ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
        Ikävä
        88
        1507
      2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

        Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
        Hyrynsalmi
        10
        1370
      3. Kai sä näät

        Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
        Ikävä
        75
        1146
      4. Mikä on ollut

        Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
        Ikävä
        115
        1109
      5. Katsotko mieluiten

        Kaivatussasi mitä?
        Ikävä
        66
        1068
      6. Tämän hetken

        Terveiset kaivatullesi ⬇️
        Ikävä
        74
        965
      7. Vieläkö sä toivot

        Meidän välille jotain?
        Ikävä
        68
        895
      8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

        Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
        Maailman menoa
        255
        890
      9. Voi Rakas siellä

        Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
        Tunteet
        12
        831
      10. Pidätkö kaivatustasi

        Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
        Ikävä
        33
        803
      Aihe