Viilupintaisen ikkunalaudan korjaaminen

60-luvun kerrostalossa on kiinteät ikkunalaudat, joissa kapea puulistareuna ja itse lauta on viilulla tai melamiinilla pinnoitettu lastulevy. Aikojen saatossa viilupinta on kosteudenvaikutuksesta kuprahtanut ja irronnut osittain. Haluaisin maalata ikkunalaudat valkoisiksi, mutta miten tuo irronnut viilun/melamiinipinta tulisi korjata. Laudat ovat kiinni betoniseinässä joten niin irrotus ei tule kysymykseen.
21071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pinnan uusiminen taitaa olla fiksuinta. Poista kaikki tai vähintään kaikki irtilähtevä pinnoite, kittaa pinta tasaiseksi ja pinnoita se uudelleen esim. mdf:llä.

Ohutta (3 ja 6 mm:n) mdf:ää ei saa kosteuden kestävänä joten joudut ensin maalaamaan levyn huolellisesti, kantteihin kannattaa kiinnittää erityistä huomiota. Terävät särmät on kevyesti sheevattava, muutoin se on ensimmäinen paikka mistä kosteus pääsee tunkeutumaan levyyn. käytä esim Luja maalia useampi kerros.

Liimaa maalattu levy paikalleen asennusliimalla ja asenna uusi puulista jotta kolhuille altis mdf:n reuna ei jää esiin.

Äänestä

Juu uus pinta helpoin, oletuksena siisteinkin. Siihen nyt voi laittaa melkein mitä tahansa, mieluusti ohutta. Se kuitenkin, että mieluusti tehdasvalmis pinta. Muutama tippa silikonia kiinnitykseen, silikonilla reunat, eteen jokin sopiva lista, tietenkin silikonilla. Ei maksa paljoakaan.

Toinen on se perinteinen, skrapataan kaikki irtoava pois, kittausta ja hiontaa muutamiin kertoihin ja sitten maali päälle. Aineisiin ja vehkeisiin ei mene paljoa rahaa, mutta työtä on enenpi

Riippuu siitä, mitä haluaa. Ikkunalautaan nyt juuri kukaan kiinnitä mitään huomiota, etenkin jos sillä tosiaan on kukkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotinikkari kirjoitti:

60-luvun kerrostalossa on kiinteät ikkunalaudat, joissa kapea puulistareuna ja itse lauta on viilulla tai melamiinilla pinnoitettu lastulevy. Aikojen saatossa viilupinta on kosteudenvaikutuksesta kuprahtanut ja irronnut osittain. Haluaisin maalata ikkunalaudat valkoisiksi, mutta miten tuo irronnut viilun/melamiinipinta tulisi korjata. Laudat ovat kiinni betoniseinässä joten niin irrotus ei tule kysymykseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu