Olen tässä miettinyt, että saako koira tarpeeksi kaikkea tällä nykyisellä ruokavaliollaan? Koira on pysynyt terveenä, eikä mitään ongelmia ole ollut.
aamulla :
600-800g nautaa/posssua/kanaa/mahaa tai kalaa 1-2dl kasvissosetta
muutamana kertana viikossa saa aamuisin myös merilevää, lohiöljyä, munia, raejuustoa, piimää, marjoja.
illalla :
lihaisa luu TAI 2-3 härän häntää TAI kilo broilerin siipiä
Koira painaa tällä hetkellä 65-67kg, saisi painaa enemmänkin, mutta en saa millään lihomaan?
aamulla :
600-800g nautaa/posssua/kanaa/mahaa tai kalaa 1-2dl kasvissosetta
muutamana kertana viikossa saa aamuisin myös merilevää, lohiöljyä, munia, raejuustoa, piimää, marjoja.
illalla :
lihaisa luu TAI 2-3 härän häntää TAI kilo broilerin siipiä
Koira painaa tällä hetkellä 65-67kg, saisi painaa enemmänkin, mutta en saa millään lihomaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä koiralla on suht saman tyyppinen ruokavalio (tosin huomattavasti pienemmässä mittakaavassa, sillä painoa sillä on vain n.10kg). Erona tuohon ruokavalioon on se, että koira saa joka ruoalla sekä lihaa että kalaa ja öljyä (milloin mitäkin rypsistä oliiviöljyn kautta lohiöljyyn).
En tiedä teidän koiran ikää, mutta meillä ainakin myös ikä on tuonut lisää massaa (vaikka ruokamäärä ei merkittävästi ole muuttunut), meidän 1,5v uros on reilun vuoden ikään asti tuntunut kasvaneen vain korkeutta, nyt on alkanut sitten tulla massaa.
Helpoin tapa lisätä massaa on antaa enemmän ruokaa, jos koira vain syö. Toinen ratkaisu on lisätä ruokaan rasvaa. Sitä saa ihrasta (ainakin meillä päin joistakin eläinkaupoista löytyy), rasvaisesta lihasta ja kalasta. Kannattaa kysellä eläinkaupasta apua siihen mitä lihoja ja kaloja valita, valikoimat kun vaihtelee.
Kannattaa käyttää lihaisaa rasvaa tai lisätä lihan määrää.. meillä uros 37kg ja syö pv:ssä 700-800g lihaa+öljyt,munat,merilevät,soseet ym. Syö pääasiassa hevosta,jossa 50/50% lihaa/luuta,joten lihaisia luita syö ulosteen laadun mukaan (yl.niinä päivinä kun saa sikaa/nautaa tai lohta) ja olen huomannut,että kyllä toi varmaan saisi syödä enemmänkin.. kylkiluut on erotettavissa (tosin rodulla ne saakin jnk.verran näkyä).Meillä on ollut lihotus projekti menossa 9kk,koska koira tuli meille selkeästi aliravittuna (painoi n.30kg),eli 9kk:ssa ollaan saatu 7kg lisää painoa ja saisi varmaan painaa läh.40kg,eikä silti näyttäisi yhtään lihavalta..
pitkä prosessi on ollut tuo lihan/massan kasvattaminen,koska koira oli aliravitsemuksen lisäksi niin huonossa fyysisessa kunnossa (nivelet osittain jäykistyneet ja lihaksia vain nimeksi),ettei hirveän nopeasti uskaltanut ruokamääriä lisätä.
Meidän 21kg,narttu syö n.500g lihaa ym.pv:ssä.
Ihan perstuntumalta jo voi sanoa,että A-vitamiini ainakin jää vähäiseksi.E-vitskukin ei määrällään huimaa todennäköisesti...
Muuten tietämättä tuon tarkempaa tai ylipäätään,niin vaikea sanoa suoraan,saako ylipäätään riittävästi kaikkea.Saako tuolla ruokavaliolla ylipäätään lisäravinteineen vai ei,tai/ja miten koira ylipäätään imeydyttää.
Jos koira ei liho,niin silloin voi olla proteiinin ja rasvan määrä liian vähäinen,varsinkin kun hiilareita ei ruuassa lainkaan ole.Tai sitten yleisesti liian vähäinen ruokamäärä.
Tai sitten vaan ruokavalio ei yksinkertaisesti ole hyvä/sopiva.
Se sitten mikä noista,niin jaa-a...