Onneksi kaikki poliittiset puolueet laidasta laitaan ovat yksimielisiä maataloustuotannon säilyttämisestä, sekä sen turvaamisesta kaikissa olosuhteissa.
Tämä tieto antaa maatalousyrittäjille voimia jatkaa kunniakasta työtään ja ponnistella kaikissa vaikeuksissa kohti tulevia aikoja!
Maataloustuesta poliittinen yksimielisyy, Suomessa.
15
208
Vastaukset
- -
-
- -
-
- -
- kirjoitti:
-
-
- -
- kirjoitti:
-
--
http://www.eldr.eu//media/cms/Manifesto 2009 Finnish.pdf
Poliittinen yksimielisyys on näennäistä.
Tuossa yllelinkitetyssä vaaliohjelmassa lukee muun muassa, että:
"ELDR tukee yhteisen maatalouspolitiikan budjetin jatkuvaa supistamista
vuoden 2013 jälkeen."
ELDR on EU:n paralamenttipuolue, jonka riveissä
myös Suomen Keskustan mepit vaikuttavat.
Kaikki varmasti ymmärtävät, että 'budjetin jatkuva
supistaminen' merkitsee EU:n maataloustukien alasajoa.
Samalla se tietenkin tarkoittaa myös sitä, että
EU tulee kieltämään kansalliset tuetkin, ja se on
hyvä ja merkittävä tieto meille suomalaisillekin.- jöykeetä
joo mutta mitenkäs täällä meillä suomessa on nuo poliittiset puolueet sitoutuneet asiaan.
Mitenkäs muuten ajattelit järjestää semmosen pikku jutun, kun tuet äkkiä lopetetaan ja maatalousmaa muuttuu arvottomaksi tai arvot ainakin romahtavat. Ovat meinnaan enemmänkun duunarin vuosiansion arvoisia ja suurinosa lainojen vakuutena, nuo tilat sano.
Siinä pian käy silleesti, että mennee pankkituen puolelle jos ei lasketa sitten pankkeja konkurssiin niinkun sinun idelogian mukaan pitää menetellä, jos joku ei toimi omillaan niin eikun nurin.
Suomen Keskusta -puolueen europarlamenttiedustajat
kuuluvat tuohon ELDR -ryhmään, joten kaiketi Suomen
Keskustan kanta on oltava johdonmukaisesti sama
kotimaan politiikassakin.
Tosin sillä ei ole suuresti väliä. Siinä samassa,
kun EU on ajaa omat tukensa alas, se tulee vaatimaan
myös kansallisten tukien lakkauttamista vapaan
kilpailun merkeissä.- Väärin väärin
kansallinen tuki on pohjoista tukea ja sillä ole mitään tekemistä vapaan kilpailun kansa.
- ,
mites se finanssipuoli tukien lakkauttamisen jälkeen, eipä tullut vastausta. Äläkä selittele mitään, selkeä vastaus.
- -
Väärin väärin kirjoitti:
kansallinen tuki on pohjoista tukea ja sillä ole mitään tekemistä vapaan kilpailun kansa.
-
- mv+p
Samoin Ranskassa.
http://www.hs.fi/msn/ulkomaat/Nicolas Sarkozy haki viljelijöiden tukea maatalousnäyttelyssä/a1305556445606- ---
Sarkozy korosti viljelijöille kannattavana maataloustukien pitämistä vähintään nykytasollaan.
- 3+4 =$€$€
--- kirjoitti:
Sarkozy korosti viljelijöille kannattavana maataloustukien pitämistä vähintään nykytasollaan.
kuusta kasvamaan pellot
- 0-tulos
3+4 =$€$€ kirjoitti:
kuusta kasvamaan pellot
Mitä vittua niillä kuusilla meinaat sitten tehdä?
- -
-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa203247Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.162229Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1271849Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101226Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631117Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 37852
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30705