5v pojalla yskä jo 4kk

huolestunut iskä

Minulla on 5-vuotias poika, jolle on viime syksynä tullut yskä. Yskä on limatonta "kähimistä, köhimistä ja kurkun selvitystä. Selvästi enemmänkin ylähengitysteiden ongelma, kuunnelleet lääkärit eivät kuule mitään poikkeavaa keuhkoista. Varasin aikaa lääkärille joulun maissa, kun pojan yskä ei helpota, kunnalliseen, ei puhettakaan ennen helmikuuta tämän takia, sanoi hoitaja.

Vein yksityiselle tammikuun lopulla ja sieltä tuli lähete lastentautien polille "pitkittynyt yskä" - merkinnällä. Kävimme polilla helmikuun puolivälissä, pahaksi onneksi pojalla oli paha nuha siihen aikaan. Joku nuori venäläislääkäri tutki tyttöä eikä osannut sanoa juuta ei jaata, yksityisen 20v lääkärinä toiminut nainen oli selvästi enemmän asiantuntija.

Tämä polilääkäri määräsi astma-puhalluksia ja avaavan suihkeen. Kähimiseen ja köhimiseen se ei ole vaikuttanut, myös aamu-ilta-erot puhalluksissa ovat aika pieniä lapsella. Mitään jatkotoimenpiteitä ei ole tullut, mihin nämä puhallustulokset toimitetaan, menenkö takaisin yksityiselle vai mitä ihmettä teen.

Yskä jatkuu edelleen, vaimon kalenterin mukaan köhiminen alkoi flunssan kanssa 21.11.2011 eli neljä kuukautta meni juuri rikki. Mietin tuossa että olisivatko nielurisat syynä, ne nimittäin ovat kasvaneet viime syksyn aikana hurjasti.

Onko jollain ehdotuksia mihin seuraavaksi tämän kanssa...

1

208

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1188
    2. 70
      1121
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      878
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      782
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      771
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      723
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      658
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      643
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    10. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      105
      521
    Aihe