Look Good....Feel Better:)

rs2012

Olen nyt ollut tällä meikkaus kursilla,jopa viikko sitten,mutta olo tila on ollut heikko enkä ole jaksellut kovinkaan hyvin.

Kursilla oli 12 syöpäpoitlasta jotka oli jaettu kolmeen pöytään ja jokaisssa pöydässsä oli oma meikkiterpeutti.Alotimme sillä että peruukit otettiin pois,alussa kaikkia jänitti vähän ,mutta kun se laukesi,meillä oli todella hauskaa.Meikki terpeutti auttoi omaa pöytäänsä,aloitimme kasvojen puhdistuksella ja siitä askel askeleelta eteenpäin,kunnes kaikilla oli neutraali meikki kasvoilla.Pois lähtiesämme jokainen sai oman meikki laukkunsa mukaan,jossa oli käyttämämme tuotteet.En koskaan ole omistanut näin hyvälaatuisia ja hintaarvoltaan aika kalliitakin tuotteita,ja että hoidoissa käyvän syöpäpotilaan ei tarvitse näyttää kurjalta ulospäin.

Puhdistus aineet oli sponsattu yhdestä paikasta ja meikit parilta eri hyvin kuuluisalta meikki firmalta.Mitään nimiä ei saanut mainita.Paikalla oli erään lehden toimittaja ja valokuvaaja,tekivät juttua johonkin lehteen.Minkäänliasta mainosta ei saa tehdä.

Kaikki työntekijät paikalla olivat ammattilaisia ja tekevät tätä vapaaehtois työnään. Sairaala sponssasi tilalla ja kahvilla ja sen sellaisella.Kaikki alkoi kun eräs onkologi 1989 USA:ssa haluasi tehdä jotain hyvää syöpäpotilaaleen,joka oli kovin alaukuloinen.Onkologi lähetti tytön meikki terapeutin luokse ja siitä se alkoi etenemään.Meikkiyhtiöt alkoivat sponssaamaan asiaa, ja se rupesi laajenemaan maailmalla,Suomeen se on tulossa,sen sain tietää,mutta en ajan kohtaa.

Oikein hyvää viikonloppua palstan syöpäpotilaille,ja tsemppiä.

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        129
        2083
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        105
        1906
      3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        84
        1679
      4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        66
        1559
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        33
        1212
      6. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1202
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        56
        1152
      8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1103
      9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        1076
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        1023
      Aihe