Look Good....Feel Better:)

rs2012

Olen nyt ollut tällä meikkaus kursilla,jopa viikko sitten,mutta olo tila on ollut heikko enkä ole jaksellut kovinkaan hyvin.

Kursilla oli 12 syöpäpoitlasta jotka oli jaettu kolmeen pöytään ja jokaisssa pöydässsä oli oma meikkiterpeutti.Alotimme sillä että peruukit otettiin pois,alussa kaikkia jänitti vähän ,mutta kun se laukesi,meillä oli todella hauskaa.Meikki terpeutti auttoi omaa pöytäänsä,aloitimme kasvojen puhdistuksella ja siitä askel askeleelta eteenpäin,kunnes kaikilla oli neutraali meikki kasvoilla.Pois lähtiesämme jokainen sai oman meikki laukkunsa mukaan,jossa oli käyttämämme tuotteet.En koskaan ole omistanut näin hyvälaatuisia ja hintaarvoltaan aika kalliitakin tuotteita,ja että hoidoissa käyvän syöpäpotilaan ei tarvitse näyttää kurjalta ulospäin.

Puhdistus aineet oli sponsattu yhdestä paikasta ja meikit parilta eri hyvin kuuluisalta meikki firmalta.Mitään nimiä ei saanut mainita.Paikalla oli erään lehden toimittaja ja valokuvaaja,tekivät juttua johonkin lehteen.Minkäänliasta mainosta ei saa tehdä.

Kaikki työntekijät paikalla olivat ammattilaisia ja tekevät tätä vapaaehtois työnään. Sairaala sponssasi tilalla ja kahvilla ja sen sellaisella.Kaikki alkoi kun eräs onkologi 1989 USA:ssa haluasi tehdä jotain hyvää syöpäpotilaaleen,joka oli kovin alaukuloinen.Onkologi lähetti tytön meikki terapeutin luokse ja siitä se alkoi etenemään.Meikkiyhtiöt alkoivat sponssaamaan asiaa, ja se rupesi laajenemaan maailmalla,Suomeen se on tulossa,sen sain tietää,mutta en ajan kohtaa.

Oikein hyvää viikonloppua palstan syöpäpotilaille,ja tsemppiä.

0

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        52
        935
      2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

        Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
        Ikävä
        104
        891
      3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

        Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        16
        811
      4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

        Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
        Suomalaiset julkkikset
        3
        760
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        70
        648
      6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

        Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
        Vain elämää
        2
        616
      7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

        Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
        Sinkut
        185
        579
      8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

        Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
        Ikävä
        56
        561
      9. Ehkä taidat

        Luovuttaa.
        Ikävä
        70
        543
      10. Sinulle jota kaipaan!

        Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
        Ikävä
        24
        516
      Aihe