Toyotassahan on tunnetusti tiheät huoltovälit ja jopa taidetaan suositella ns. ensihuoltoa 1000 km ajosuoritteen jälkeen. Onkohan luonnonvarojen tuhlaus ja toisaalta jäteöljyn hävitys miten ekologista? Eli ns. normaali auto menee ensimmäiseen huoltoon noin 30 000 km kohdalla ja Toyotalle se on pahimmillaan jo kolmas huolto. Tämä pitäisi ehdottomasti huomioida ekologisuus vertailuissa ja toisaalta kaikkihan tietävät, että mm Prius on vain kohtalaisen ekologinen kaupungissa, maantiellä tai moottoritiellä on varsinainen bensasyöppö
Nyt kylläkin voitto meni toiselle merkille, kuten ansaitusti kuuluukin.
Nyt kylläkin voitto meni toiselle merkille, kuten ansaitusti kuuluukin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Etkö tiennyt, että moottoriöljy kierrätetään? Ei muutamalla öljynvaihdolla ole ekologisuuden kannalta yhtään mitään merkitystä. Sitäpaitsi niille ns. normaaliautoille tehdään täydellinen kytkin-, jakoketju-, turbo- ja robottivaihteistoremppa isolla todennäköisyydellä ensimmäisen sadan tonnin aikana kun taas esim. Priusilla ajellaan vaan.
Maantiellä 80 km/h rajoitusalueella Prius kulkee pidempää matkaa noin 4.6 litran keskikulutuksella. 60-alueella menee kesäkeleissä ja pikkupakkasilla lämpimällä moottorilla ajettaessa neljään litraan. Kyllä se vaan on taloudellinen muuallakin kuin kaupungissa.
Mulla on kokemusta vanhan mallisesta Priuksesta vajaat 90 tkm. En pois antaisi enkä ns. normaaliautoon vaihtaisi, on se vaan niin hieno peli. Eikä siinä ole ollut yhtään minkäänlaista vikaa koko aikana. Jossakin kansanvaunussa olisi varmaan jo pitänyt kaksoismassavauhtipyörä rempata.. tai robottivaihtajan mekatroniikka.
Kirjoitat asiaa! Toyota ja Lexus on aina ollut vähäpäästöisin kaikilla malleillaan ja kaikissa luokissaan. Sen ovat todenneet ja laskeneet vähän isomma herrat maailmalla, eikä mitkään itsensä vain uneen itkien pierevät untuva petteri pökäleet. Muuten tälläisiä voittoisia lukuja ei voi julkaista, ennen kuin asia on testattu ja todettu
www.automerkit.fi/uutiset/automerkit/artikkelit/taellae-automerkillae-on-pienimmaet-hiilidioksidipaeaestoet-euroopassa.html
Tämäkin hörhö raahautunut Toyota myymälästä.... Ei puhuttu vähäpäästöisyydestä vaan siitä, että toyotan tuottama jäteöljyn määrä luokattoman tiuhalla huoltovälillä ei ole ekologista.
Taisi olla joku muu merkki mikä valittiin ekoautoksi :D
VAGgineet syövät öljyä litran tuhannella kilometrilla ihan tehtaan luvalla: "on normaalia ja menee toleransseihin". 30 tuhannen huoltovälillä moottoriöljyä tulee poltetuksi 30 litraa 30tkm vaihto 4l eli 34 litraa. Siinä ei Priusin vastaavalla matkalla vaihdetut 3*4 = 12 litraa juuri tunnu..
On sulla tarinat. Uskotko itse höpinöihisi?
Tietääkö vag-kuhnuri että laki määrää ottamaan kaiken jäteöljyn talteen ja kierrättämään sen uudelleen jalostamalla eri käyttötarkoituksiin
Kaikki vag romukoneet vievät ja polttavat öljyä n. 2 l/1000 km taivaan tuuliin ja sehän saastuttaa, vai mitä vag-neiti vaakku?
VAG vemputtimien öljynkulutus on kuulemma ominaisuus, vaikka häpeällinen vika onkin moottoreissa. Näin on koulutettu koko henkilökunta sanomaan kaikkialla Suomessa ja näin pestään kädet nolosta vikapesä moottoreista.
Koskahan VAG koneissa alkaa kannet ja jakoketju kestämään, ettei hypi yli jatkuvasti? DSG vaihteistokin hajoaa jo 60 tkm järkeensä kaikista
Ottiko kipasti kaaleen taas oikeat tiedot? Voin jopa laittaa linkkejä poitsulle tapahtuneista vaikka vokkeloisen omalta palstalta. HE HE HEE !!
kyllä ainakin -06 Aven käsikirjassa 1 litra/ 1000km on normaalia, että silai.
Ai nyt jo 2 l / 1000 km, seuraava tuohtunut tojohörhelö varmaan jo kirjoittaa 3 l jne. Ootte te naurettavaa sakkia. Niin, että Toyotan jatkuva makaaminen pajalla "huollossa" on ekologista? :)
ps Et ole koskaan mitään Audia edes omistanut, olet pesunkestävä tojohönö. Toisaalta mistä revitte aina nämä volkkarit ja audit, kun aletaan puhumaan Toyotan ongelmista, antteeksi ominaisuuksista.
Http://keskustelu.suomi24.fi/node/1527704
On se ekoauto. Maatuu tosi hyvin. Ajaa ei viitsi kun ajo-ominaisuudet ovat surkeat.
Priuksen moottori ei syö öljyä kuten kansan autot ja uset muutin merkit. Vaikka VAG konsernin tekeleiden huoltoväli on jopa 30tkm, niin monta litraa longlife öljyä VAGin moottoriin on siinä välissä jo lisää kadettu. Jos yrität ajaa 30tkm yksillä öljyillä niin seurauksena on moottoririkko.
Mikä pahinta nämä VAG konsernin "öljyn polttimet" päästävät nuo poltetut moottoriöljyt pakokaasuina suoraan ilmakehään.
nyt kuules pistä faktaa ja tutkittua tietoa kehiin. Mihinkähän automerkkiin on muuten jouduttu vaihtamaan jopa puolimoottoreita öljynkulutuksen vuoksi.
Turhaan selittelet ja peittelet VAG raatojen ongelmia. Kaikki on todistettavissa vaikka virallisilla Volkkarin ja Audin omilla palstoilla. Se siitä ja PISTE.
VAG-palstoilla kun ei asioita pimitetä eikä uskonnon puhtautta fanaattisesti valvota.
Toyotaan on tosiaan koneita öljynkultuksen takia remontoitu, sitä kiistä. Sillä eihän tuollainen öljynkulutus ei ole normaali eikä hyväksyttävää.
Miten VAG voi tuollaisen öljynkulutuksen hyväksyä. Sitä ei käsitä..???
Öljyä hörppää ja tässä esimerkki
www.gti.fi/keskustelut/volkkarien-oljynkulutus-t16302.html