Matkalla Pihkovaan

Vanaukko

Hei, kesällä menemme autolla Viron kautta Pihkovaan. Mitä nähtävyyksiä VIron puolella jää matkan varrelle: kartanot ym? Onko sedukaisten kylä Peipsin rannalla matkan varrella?

3

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieleenpainuva matka

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9778397
      http://www.viroweb.com/valga.htm
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Petserin_piiri
      http://nordictravel.ru/fin/pskov/izborsk.html

      Setomaa ei reitin varella vaan Võrumaalla
      •Viron vanhauskoiset ovat ortodokseja, jotka asuttavat Peipsijärven ranta-alueita pitkinä ja kapeina kylänauhoina. Vanhauskoiset saapuivat alueelle paetessaan Venäjän vainoja 1600-luvulla. Toinen suuri muuttoaalto tuli 1710-luvulla Liettuan ja Puolan suunnalta. Kalaisa järvi ja sipulinviljelylle suotuisa kasvuympäristö antoivat vuosisatojen ajan alueen väestölle riittävän toimeentulon. Nykyään vanhauskoisissa seurakunnissa on yhteensä 15 000 jäsentä. Vanhauskoiset erottuvat muista vironvenäläisistä ainutlaatuisten perinteidensä ja uskontonsa vuoksi (uskonto on vanha muoto Venäjän ortodoksisuudesta).
      •Peipsijärvi on Viron ja Venäjän rajalla sijaitseva suuri järvi, joka laskee Narvajoen kautta Suomenlahteen. Peipsijärveen laskevista joista suurimpia on Tarton läpi virtaava Emajogi.
      •Setukaiset eli setot tai setut ovat Kaakkois-Viron ja Venäjän rajan tuntumassa elävä pieni virolainen heimo. Setukaiset ovat Viron valtaväestöstä poiketen uskonnoltaan ortodokseja. Tärkeimpiä setukaiskeskuksia Virossa ovat Meremäe, Obinitsa ja Värska, Venäjän puolella Irboska ja Petserin luostari. Nykyisin setukaisia on noin 10 000–20 000, joista 3 000–6 000 asuu edelleen perinteisellä asuinalueellaan. Setumaan ulkopuolella setukaisia on erityisesti Võrussa ja Põlvassa sekä Tartossa ja Tallinnassa. Venäjän puolella Petserimaalla asuu alle 200 setukaista, josta suurin osa on vanhuksia

      http://www.tuglas.fi/artikkelit/setukaiset.html

    • Taina tee

      Terveisiä Pihkovaan! ihana kaupunki. olin siellä viikon syksyllä ja menimme Pietarin kautta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3342
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3147
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2546
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2528
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1840
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1455
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe