Minun tapaukseni ja SSRI

Olen 26v mies ja olen kärsinyt masennus / ahdistus vaivoista jo vuosia, Olen syönyt kohta 2 kk Sertralin Hexal nimistä SSRI lääkettä. Aluksi olin positiivisesti yllättynyt lääkkeestä, koska aloitukseen liittyvät sivuoireet tuntuivat huomattavasti pienemmiltä kuin joskus aikaisemmin käyttämäni Optiparin kanssa. Mitä nyt pientä väsymystä ja pahoinvointia oli huomattavissa.

Noin 1,5kk lääkettä syötyäni huomasin, että oloni oli aamuisin lääkkeen oton jälkeen hyvin voimaton ja mitäänsanomaton. Kotoa lähteminen tuntui hankalalta.
Tunsin oloni, myös jotenkin epätodelliseksi ja enkä oikeen osaa sanoa oliko edes masennus / ahdistus oireet lieventyneet. Aikaisemmin käyttämäni Optiparin kanssa huomasin mielialan selvästi kohoavan, mutta sivuoireet olivat huomattavasti pahempia ja 6kk lääkettä syötyäni siis lopetin sen.

Nyt olen vaihtanut lääkkeen ottamisen iltaan ja olo on ollut aamuisin jotenkin todella jännittynyt ja ahdistunut. Pahempi kuin ennen lääkkeen aloittamista. Voisinko kärsiä nyt mahdollisista sivuoireista, koska ns. lääkkeen otto rytmi on muuttunut? Ajattelin ettei tällä olisi merkitystä.

Olen joutunut ottamaan välillä aikaisemmin määrättyjä Xanoreita, jotta ahdistus, vapina ja jännitys vähän helpottaisi. Onko muilla kokemuksia ko. lääkkeestä tai vastaavista oireista?
0104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Jopi23322 kirjoitti:

Olen 26v mies ja olen kärsinyt masennus / ahdistus vaivoista jo vuosia, Olen syönyt kohta 2 kk Sertralin Hexal nimistä SSRI lääkettä. Aluksi olin positiivisesti yllättynyt lääkkeestä, koska aloitukseen liittyvät sivuoireet tuntuivat huomattavasti pienemmiltä kuin joskus aikaisemmin käyttämäni Optiparin kanssa. Mitä nyt pientä väsymystä ja pahoinvointia oli huomattavissa.

Noin 1,5kk lääkettä syötyäni huomasin, että oloni oli aamuisin lääkkeen oton jälkeen hyvin voimaton ja mitäänsanomaton. Kotoa lähteminen tuntui hankalalta.
Tunsin oloni, myös jotenkin epätodelliseksi ja enkä oikeen osaa sanoa oliko edes masennus / ahdistus oireet lieventyneet. Aikaisemmin käyttämäni Optiparin kanssa huomasin mielialan selvästi kohoavan, mutta sivuoireet olivat huomattavasti pahempia ja 6kk lääkettä syötyäni siis lopetin sen.

Nyt olen vaihtanut lääkkeen ottamisen iltaan ja olo on ollut aamuisin jotenkin todella jännittynyt ja ahdistunut. Pahempi kuin ennen lääkkeen aloittamista. Voisinko kärsiä nyt mahdollisista sivuoireista, koska ns. lääkkeen otto rytmi on muuttunut? Ajattelin ettei tällä olisi merkitystä.

Olen joutunut ottamaan välillä aikaisemmin määrättyjä Xanoreita, jotta ahdistus, vapina ja jännitys vähän helpottaisi. Onko muilla kokemuksia ko. lääkkeestä tai vastaavista oireista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu