Kokkola, entinen urheilukaupunki ? Mikä mättää ?

Huolestunut

Herättääkö keskustelua ? Tiikerit ykköseen ?, palloveikot lähti kakkoseen, hermes kohti firmaliigaa..kokkolan alueella about 50 tuhannen ihmisen populaatio. Miksi mikään ei toimi ? Kertokaa, jos tiedätte. Onko GBK ainut organisaatio, joka toimii ?

16

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelierkki

      Tiedoksesi, että Tiikerit pelaa Liigaa ja GBK kakkosta, joten mitä tarkoitat, että GBK:n organisaatio on ainut, joka toimii? Yllättävän hyvin kirjoitit suomenkiletä suomenruotsalaiseksi. Turha kuitenkaan mainostaa GBK:ta, siellä ei ole sen kummempaa kuin KPV:ssa. Tiikerit hoitaa kyllä liigakarsinnat ja jatkaa ensi kaudella Liigassa, joten ole rauhallisin mielin. Kyllä Tiikereiden organisaatio toimii. Tiikereissä on asiat hoidettu organisaation puolelelta loistavasti, joten siellä on asiat kuitenkin hyvin.

      • TOSIrealisti Kokkola

        Suomen mätäpaise - ruotsin kieli on lakkautettava ja lajiseurat on liitettävä yhteen, niin alkaa tapahtua...


    • lisääoopperaa, huoh!

      Kokkola on siirtynyt aikaa sitten musiikkiin. Siinä lajissa kaupunkimme on kärkikaartissa! Hyvä, että edes siinä lajissa pärjätään.

      Muuten olen sitä mieltä, että suntti voitaisiin täyttää sepelillä ja tehdä siitä pyörätie. Monet fillarifanit tulisivat tänne ja toisivat mukanaan meille ihan uusia turisteja. Olisko hyvä idea, kommentteja please... Ihan vaan vinkiksi tulevalle matkailujohtajalle, kuka siihen giljojotiinivirkaan sitten valitaankin. Kymmen säälipistettä annan jo tässä vaiheessa.

      Terveisin nähnyt ja kokenut Savossa syntynyt "suomalainen kokkolaanmuuttaja"

      • TOSIrealisti Kokkola

        Miksei Kokkolassa järjestetä tango- ja Idolskarsintoja?
        Voisiko joku "musiikkikaupungin" asiantuntija ottaa "homma hoitoon".


    • Uisto Lohtaja

      Hehh hehh ja heh ! Urheilukaupunki Kokkola OLI joskus 70 luvulla.Musiikkikaupunki sanon minä.

      • Pulkkkis

        Urheilu ei enää kiinnosta suurta yleisöä.Ennen oli Kokkolan kisat,,ja KPV mestaruussarjassa,nyt on toiset kiinnostuksen kohteet.Lopettakkaa veroeurojen haaskaus palloiluhalleihin.Urheilijat ,siirtykää ulkoilmaan,,aivot saavat happea ja ajatus on selkeämpi..


      • pelierkki
        Pulkkkis kirjoitti:

        Urheilu ei enää kiinnosta suurta yleisöä.Ennen oli Kokkolan kisat,,ja KPV mestaruussarjassa,nyt on toiset kiinnostuksen kohteet.Lopettakkaa veroeurojen haaskaus palloiluhalleihin.Urheilijat ,siirtykää ulkoilmaan,,aivot saavat happea ja ajatus on selkeämpi..

        Sinä olet tainnut saada liikaa happea aivoihis, kun puhelet ihan sekavia. Urheiluseurat kustantavat toimintansa ihan muilla euroilla kuin kaupungin, joten turha politikoida. Urheiluseurat tekevät hyvää pyyteetöntä työtä nuorison hyväksi, joten ulkoile sinä Pulkkis vaan ja tuuleta niitä aivojas.


    • YRE

      Urheilusta on tullut niin tieteelistä, että kukaan ei enää "kehtaa" käyttää tavallista suomalaista järkeä.

      Vanhemmatkaan eivät tee enää vapaaehtoista seuratyötä, vaan kaikesta pitäsi hyötyä rahallisesti.

      Urheilutapahtumiin on liian kalliit lipunhinnat, urheilijatkin pitävät harastuksiaan työntekona joista pitää maksaa palkkaa.

      Lahjakkaita "luusereita" liikkuu hämärän rajamailla yökaudet.

      Vanhemmat kerätkää muita vanhempia ja alkakaa liikuttamaan lapsianne siitä hyötyvät kaikki.

    • rooker roger

      Urheillaanhan Kokkolassa
      Joka lauantai - sunnuntai yönä nyrkkeily -ja potkukisat kapakoiden edessä ja jatkoajalla kotona.
      Toisinaan jopa Suomi-Ruotsi maottelukin.

      • TOSIrealisti Kokkola

        Oulussa ollaan kaukaa viisaita. Siellä yhdistetään kaikki jalkapalloseurat.
        Jospa Kokkolassa tehtäisiin samoin. Alkaisi "pallo kulkea"...


      • simulaattori/4
        TOSIrealisti Kokkola kirjoitti:

        Oulussa ollaan kaukaa viisaita. Siellä yhdistetään kaikki jalkapalloseurat.
        Jospa Kokkolassa tehtäisiin samoin. Alkaisi "pallo kulkea"...

        Pallo ei kulje mihinkään suuntaan, laitettiin sitten yksi tai useampi seura yhteen.

        Oulussa on kokeiltu vaikka mitä. Jos ei siellä onnistu ei onnistu täälläkään. Siellä on viisautta sekä osaamista mutta seinä aina vastassa.

        Tiikerit tekee hyvää työtä. KPV sekä GBK samat sanat. Reima ja KäTa KPS toimivat edelleen. Hermes GIF Kokkolan Veikot . Sitten ovat nämä perinteiset harrasteporukat joita yllin kyllin.

        Jonossa sitten vielä onnen onkijoita riittävästi asti.


    • YRE

      Love eli rakkaus on myöskin Kokkolan urheiluseura tosin kotipaikka on Lohtaja.

      "Kokkola entinen urheilukaupunki" on käsitteenä paljon laajempi kuin pallopelit.

      Lapset/nuoret eivät ole kiinostuneita liikunasta ja se johtuu vanhemasta väestä.

      Aikuisilla on vastuu siitä, että lapsille järjestetään kiinnostavaa mukavaa liikunta toimintaa.

      Liikunta lähee liikkeelle, kun naapurit alkavat järjestämään lapsilleen, vaikka kymmenentikkua laudalla, neljää maalia, polttorinkiä tai vaikkapa uimarannoilla jalkapalloa, lentopalloa, veisipalloa ym.

      Kokkolassa ei ole koskaan ennen ollut näin hyviä mahdollisuuksia harastaa erilaisia liikunta muotoja.

      Mikä estää, ettei lapsille järjestetä liikunnallista energian purkaus toimintaa .

    • Ukkovaari 1

      Aivan totta!

      Toista oli ennen kun peruskunto fyysinen /psyykkinen haettiin luonnosta.
      Nyt on kalliita halleja/potkupallokenttiä. rakennettu verovaroin, tulokset vaan heikkenee.

      Liikuntaa pitäsi katsoa kansanterveyden näkökulmasta eikä vain pienen joukon urheilu saavutuksista.

      Kouluihin tapa/liikunta/raittius kasvatusta siitä on pitkällä aikavälillä koko yhteis kunnallista hyötyä.

    • Saappaan heitto,yes!

      Maailmanlaajuisesti katsoen koko Suomessa pelataan POTKUPALLOA,niin ei kai Kokkolasta tarvitse odottaa senkään vertaa.

    • Anonyymi

      SOME NUORISO

      • Anonyymi

        Kun ei lähdetä siitä liikunnan ilosta liikkumaan.

        Koko urheilumaallma on sairas, Olympiakomiteasta alaspäin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      165
      4622
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1611
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1427
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      61
      906
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      787
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      737
    7. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      731
    8. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      710
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      709
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      40
      664
    Aihe