Uroslauma ja naaraslauma samassa huoneessa?

miten on

Minulla on kolme urosrottaa, jotka tulevat keskenään mainiosti toimeen. Haluaisinkin nyt hankkia naarasrottia. Tarvitseeko minun olla miten huolissani siitä, että urokset alkaisivat tappelemaan ja eivät tulisikaan toimeen naaraiden saavuttua? Entä miten urosten käytös voi muuttua ( esim. merkkailevatko enemmän? ) Urosten ja naaraiden häkit tulisivat olemaan samassa tilassa, yksiössä kun asustelen niin ei ole mahdollisuutta asuttaa eri sukupuolia eri huoneissa.

Minulla oli aikoinaan kaksi urosmarsua jotka tulivat keskenään toimeen ihan hyvin. Kun sitten hankin kolme naarasta naapurihäkkiin, niin urokset alkoivat tapella niin pahoin, että minun täytyi erottaa ne omiin häkkeihinsä. En haluaisi, että näin käy jälleen.

5

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rats and dog <3

      Uskoisin että pärjäävät ihan hyvin, kunhan juoksuttaa eriaikaan.

    • 19+10

      Mitenköhän sitä kasvatus onnistuisi, jos pitäisi urokset ja naaraat pitää eri huoneissa... Ei mitenkään. Yksi huone on helpohko pyhittää rotille, kaksi olisi jo hankalaa. Urokset ei ole päästään terveitä jos naksahtavat laumassa niin että pitää erottaa naaraiden hajujen vuoksi.

      Marsuihin eikä muihinkaan eläimiin kannata lähteä rottia vertaamaan, monilla muilla lajeilla urosten yhteiselo ei muutenkaan onnistu kovin helposti.

    • asdgtyjukikl

      meillä asui ennen 4 uros rottaa (pareittaan omassa häkisää niinku 2 ja 2) ja ostettiin 2 tyttö rottaa. Ei siinä oikeen mitään muuta käynyt paitsi dominoiva ja vanhin uros alkoi merkkailla ja pissa oli kauhean hajuista. Mutta tärkeintä on muistaa pitää häkit visusti kiinni sillä meillä karkasi uros ja ne kaksi naarasta ja tietenkin seurauksen toinen naaras rotta synnytti meille 14 palleroa! Mutta muuten ihan hyvin on mennyt. Enää on vaan ne kaksi naarasta ja yksi uros sillä loput 3 urosta kuoli vanhuuteen.

      • nn88

        asdgtyjukikl, rotat eivät viihdy yksinään, tokihan sen tiedät? Jos sun urosrotta on jäänyt kavereiden kuoltua yksin, sun tulisi hankkia sille kaveri tai toisena vaihtoehtona (oletan, että tämä yksin jäänytkin on vanhahko) viedä viimeiselle piikille. Sun yksin jäänyt rotta kärsii varmasti yksinäisyydestään, etenkin jos oli aiemmin tottunut jakamaan häkin toisten urosten kanssa.


      • RAAATS
        nn88 kirjoitti:

        asdgtyjukikl, rotat eivät viihdy yksinään, tokihan sen tiedät? Jos sun urosrotta on jäänyt kavereiden kuoltua yksin, sun tulisi hankkia sille kaveri tai toisena vaihtoehtona (oletan, että tämä yksin jäänytkin on vanhahko) viedä viimeiselle piikille. Sun yksin jäänyt rotta kärsii varmasti yksinäisyydestään, etenkin jos oli aiemmin tottunut jakamaan häkin toisten urosten kanssa.

        ^asiaa. rotta on laumaeläin. jos se on häkissään yksin (vaikka sen kanssa miten paljon olisitkaan) se tulee surulliseksi. et voi olla rotan kanssa ympäri vuorokauden. rotat ovat aktiivisia silloin kun olet unten mailla, ja silloin yksinäinen rotta masentuu kovin. toinen rotta (enemmän parempi totta kai) pitää sille seuraa, niin että se pysyy kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      176
      7455
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4538
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3710
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3076
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2732
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2348
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1588
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1475
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1290
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      416
      1254
    Aihe