http://fi.wikipedia.org/wiki/Viljaympyrä
Viljaympyröiden tekijät
Viljaympyrä Vantaalla 1998.
Vuonna 1991 kaksi brittiläistä taiteilijaa, Doug Bower ja Dave Chorley ilmoittivat tehneensä viljaympyröitä 20 vuoden ajan.[2] Kaksikon mukaan he paljastivat tekonsa, koska valtio suunnitteli viljakuvioiden tutkimusta ja he eivät halunneet nähdä tuhlattavan verovaroja asiaan.[4] Toisen tiedon mukaan syynä oli Bowerin vaimo, joka sai selville miehen yölliset retket ja pakotti hänet tunnustamaan asioiden oikean laidan[3]. Haastattelussa Doug Bower kertoi saaneensa innoituksen viljaympyröiden tekoon Tullyn ufotapauksesta.[9] Vuosia myöhemmin haastateltu Bower tarkensi, että heidän tarkoituksenaan ei ollut tehdä taidetta vaan saada kuviot näyttämään ufojen laskeutumisalustoilta[10].
Viljaympyröiden tekijät
Viljaympyrä Vantaalla 1998.
Vuonna 1991 kaksi brittiläistä taiteilijaa, Doug Bower ja Dave Chorley ilmoittivat tehneensä viljaympyröitä 20 vuoden ajan.[2] Kaksikon mukaan he paljastivat tekonsa, koska valtio suunnitteli viljakuvioiden tutkimusta ja he eivät halunneet nähdä tuhlattavan verovaroja asiaan.[4] Toisen tiedon mukaan syynä oli Bowerin vaimo, joka sai selville miehen yölliset retket ja pakotti hänet tunnustamaan asioiden oikean laidan[3]. Haastattelussa Doug Bower kertoi saaneensa innoituksen viljaympyröiden tekoon Tullyn ufotapauksesta.[9] Vuosia myöhemmin haastateltu Bower tarkensi, että heidän tarkoituksenaan ei ollut tehdä taidetta vaan saada kuviot näyttämään ufojen laskeutumisalustoilta[10].
Vastaukset 53
Vanhimmat
Ahkerasti niitä jaksetaan, vuosi toisensa jälkeen, Englantilaisille pelloille väsätä. Varmasti taas ensi kesänäkin, nyt varsinkin kun on vuosi 2012. Kaikkien kauan odottama ufovuosi? Itsestä tuntuu vain siltä, että ufot ovat kadonneet tyystin jonnekin. Ei niistä enää niin paljon puhuta, kuin 90-luvulla. Mutta viljapeltokuvioita jotkut jaksavat vielä tehdä. No eipä ne ufoihin juuri liitykään. Taidetta taitavat enemmän olla.
Äijät ovat vampyyreita. Kas kun havaintoja peltokuvioista on jo 1600-luvulta.
Tyypilliseen skeptikko tyyliin juutut yksittäiseen tapaukseen kun kuvioita esiintyy ympäri maapallon. Surekea avaus ja surkea esimerkki nojautuen skeptikkojen raamattuun joka tuo Wiki tuntuu heille olevan.
Peltokuviot mahtavat näkyä vain ilmasta. Minkälaisesta lentohärvelistä peltokuvioita havainnoitiin aikana ennen kuumailmapalloa?
Tuota minäkin kummastelen. Kovia ovat ukot matkustamaan. Käyneet kaiketi sitten täällä Suomessakin ja Ausseissa ja jenkkilässä. En epäile, etteivätkö he olisi muutaman kokeilumielessä väsänneetkin. Ja vakuuttaakseen ihmiset, mutta tuskinpa vain kaikkia peltokuvioita. Tuossa on enemänkin kuuluisuuden tavoittelua mielessä. Kyseenalaisen kuuluisuuden ja myös rahan.
No yhtenä esimerkkinä vaikka laaksossa oleva pelto johon on näkymä korkeammalta
vuorelta.
No siltä korkeammalta vuorelta olisi varmaan nähty tekijäkin.
Aika iäkkäitä ukkoja olivat jo 20v sitten. Peltokuvioitakin tullut aika lailla sen sama 20v vuoden -91 jälkeen. Miksi ukot jatkaisivat jos jo parisen vuosikymmentä takaperin tunnustivat!? Lisäksi ei nuo kuviot rajoitu yhdelle alueelle, niitä on eri alueilla, eri valtioissa. Aika hyvin organisoitu juttu, jos kaikki ovat huijausta. Kukahan siitä edes hyötyisi, siionin viisaatko!? Ihan totta, jos asia olisikin jotakin 'orwelmaista salaisen maailmanhallituksen pelottelua' tekisivät nuo kuviotkin ihan erilaisiksi. Nythän useimmat mm.vaikeita matemaattis-geometrisiä kuvioita, planeettojen asentoja yms., ei ainakaan 'orwellilaisittain' pelottavaa, jolla alettaisiin siis etsiä johtaja 'isoveljeltä' apua. Rupeaa aina välistä huvittamaan, kuka kun pitää huiputuksena mitäkin ...
Miksi pitäisi olla organisoitu? Kun peltokuvioita tulee julkisuuteen jäljittelijöitä kyllä löytyy ilman organisoimistakin. Ihmisten tekemää "ympäristötaidetta" taitaa olla yksinkertaisin selitys.
Ei tarvitse mitään. Kuitenkin näinkin on väitetty. Ok, oletetaan että kaikki peltokuviot 'jäljittelijöitten' tekemiä, eli koko homma alkanut näistä 'jäljittelijöistä' useita vuosisatoja takaperin, niinkö!? Aika paljon jäljittelijöitä tarvitaan, miksi eivät jää juurikaan ikinä kiinni!? Kuitenkin monet peltokuviot ovat isompia ja monimutkaisempia kuin mitä pari ukkorähjää voisi yönaikana tehdä. Pienemmät, yksinkertaisemmat kuviot ovatkin varmasti näitä feikkikuvioita, mutta se suuri koko sekä matemaattinen järjestelmällisyys mitä moniin paikkoihin tehdyissä kuvioissa on vaatisi kylläkin vähintään kylän yhteistä organisaatiokykyä ja hiljaa asiasta pysymistä. Sikälikin ajatellen tietämystä isojen kuvioiden teoista täytyisi 'organisoidustikin' olla, tekninen koje olisi yksinkertaisin. Muutoin vaiva kuvioiden tekemiseen on kummallisen valtava, mikäli vain 'hekoheko - julkisuus' niiden tekemisen taustalla. Yksinkertaisesti työpanos ei ole sen arvoinen, että kyse olisi PELKÄSTÄÄN jäljittelijöistä. Jotenkin nämä 'yleistykset' tekevät skeptikoista pellejä, eikö helpompi olisi säästellä itseänsä ja todeta että ihmislajin tietämys on vielä lapsenkengissä, kuin sulkea aistinsa todisteluilta, ja olettaa että asiat ovat vain huvittavaa ajanvietettä. Nimenomaan todistelustahan tässä on kysymys, jos kysymys on KAIKESSA ihmistyöstä sehän olisi yksinkertaista todistaa, kenties todistettukin jo, vai mitä arvelet?!
No todistahan jokin muu niiden tekijäksi. Muutama porukka harrastelijoita on varmasti todennäköisempi selitys kuin peräavaruuden ruttunaamat sotkemassa viljapeltoon käsittämättömiä merkkejä ihmiskunnalle.
Mihin tuota voi verrata, kun sanot todennäköisempi?? P..rkuleen paljon helpompaa sen luulisi olevan todistaa ne ihmisen tekemiksi, pitäisikö lähettää sinne 'peräavaruuteen' parit sähköpostit vai!? Aivan turha heittäytyä uskovaiseksi puolelle taikka toiselle. Kun pitäviä todisteita on aika harvasta kuviosta, että ne ovat ihmisen tekemiä niin jään itse niitä todisteita odottamaan. Mutta katselehan joku ilta keväistä, kuulasta taivasta ja mieti miten pieni tämä maa - planeetta siinä mittakaavassa on!! Minä en tapaa lähteä todistelemaan asioita joita en varmaksi tiedä, mutta sen kylläkin uskon, että tämä ihmislajin kehityshistoria on monella perspektiivillä aika lyhyt, tekninen kehitys noin satakunta vuotias, taikka vähän yli. Tähän edestakaisin - jankkaamiseen en enempää jaksaisi lähteä, kun se ei itse asiaa hyödytä, eli kunhan lisätodisteita löytyy niin siihenasti koeta pitää silmäsi auki!!
"Tasmanialaisten viljaympyröiden alkuperäksi on esitetty myös vallabeja, jotka loikkivat huumaantuneina ympyrää syötyään saarella viljeltävien oopiumunikoiden siemenkotia."
Nyt se selvisi: ne ovat kaikki vallabien aikaansaannosta!
Käykääpä kokeilemassa tehdä, edes yksinkertainen geometrinen kuvio... Taitaa paskahoususkepoilla, tulla apukoulua ikävä!!!
Aivan helppoa. Ufouskovainenhan ei siihen tietenkään kykene :-D
Eikös nuo ukkojen tekeleet olleetkin aika karkeita ja kömpelöitä, verrattuna niihin muihin. Muistelen lukeneeni silloin, kun he astuivat esiin höpötyksineen.
Kyllä skepot muistaa aina nämä, kaikkihan on niiden kahden juopon tekemiä.
Eihän siinä tarvita kuin pari laudanpätkää ja vähän narua. Näinhän ne syntyy helposti, ja lentokoneella pääsee nopeasti paikasta toiseen.
Mahtaa nämä spurgut olla jo tosi rikkaita, kuvioitahan on väsätty varmaan jo useita satoja. Kai ne jostain saa jonkinlaista sponsoritukea.
Kumma ettei kukaan ole pyytänyt niitä demonstroimaan jotain isompaa ja monimutkaisempaa kuviota. Ukot vaan illalla pellon reunaan ja kello käyntiin. Eikä tietenkään mitään lamppuja mukaan, vain se narunpätkä ja pari lautaa.
Ei temppu eikä mikään. Miten ihmeessä se voisi olla vaikeaa?
Eivät olleet.
Mistä päättelet heidän olleen juoppuja spurguja? Mistä päättelet heidän olevan ainoita?
Aika surkeaa argumentaatiota.
Okay. Heti ensi syksynä, kun taivas tummenee ja alkavat syyspimeät. Sinä ilmottaudut narunpätkän ja lankun kanssa Iltikselle, Seiskalle. MTVlle. Tai, muulle vastaavalle. Tehdään juttua sinusta, kuinka sinä tarvot viljapeltoa lyttyyn sokkona. :D Ja tuotoksesi arvioidaan sitten auringon noustessa.
Muista pitää sanasi, ethän vain kehuskele lämpimiksesi. Me odotamme, että todistat tuon todeksi, jos kerran noinkin varma olet itsestäsi.
Uskoisitko että tein sellaisen kuvion eilen?
Miksi miinuksia laitat, kun olet sigtä mieltä, että pystyt tekemään nämä kuviot tuosta noin vain pimeässä ja muutaman tunnin aikana lankulla ja narulla. Ala siis tallsustamaan ensi syksynä, mutta ilmoita milloin olet aikeissa aloittaa.
Kyllä monet ovat ihmisen tekemiäkin, mutta on myös selittämättömiä kuvioita. Minulle on kanavoitu että nämä ovat avaruuden väen hautoja. Heillä on oikeus valita mihin heidät haudataan, näissä on mitattu usein säteilyä ja niistä löytyy mikroskooppisia rautakuulia. Vainajat poltetaan rauta-arkuissa reaktorin lämmössä ja muodostuu kasa mikropalloja kun höyrystynyt rauta tiivistyy ilmassa, nämä jäännökset sirotellaan kuvioon ja viljaa ei ole kaadettu millään mekaanisella laitteella joka katkaisee ja murtaa korret, ne on tehty taivuttamalla korsia niin että niissä ei ole mekaanisen työn jälkiä.
Matti
Enemmän vois olla videoita noista viljapeltokuvioiden yläpuolella pyörivistä plasmapalloista kuvioiden tekovaiheessa.
http://www.youtube.com/watch?v=l_KXhf1BI-k
Tuossa havainnollisesti kuinka niitä tehdään.
Kun ajatellaan niitä vieraan sivilisaation edustajiksi, niin johtuuko havaintojen epämääräisyys, 'näkymättömyys' a.koska eivät tahdo näyttäytyä. b.mahd.maan magneettikentän eroavaisuudesta muihin planeettoihin, joilla mahd.siviilisaatio c.aluksien joistakin ominaisuuksista, johtuen siitä että ne rakennettu huomattavia galaksisia nopeuksia, so.erilaisia, voimakkaita painetiloja varten!? Vaiko mahd.näistä kaikista!? b.:stä vielä tähdentäisin, että magneettiset poikkeamathan saavat aikaan perin outoja ilmiöita. 'Sopeuttamisesta' (eri magneettikenttiin)on käsittääkseni käsitelty myös jossakin ufokirjallisuudessa, miten paljon on käsitelty, sitä en tiedä.
Magneettiset poikkeamat eivät todellakaan saa aikaan mitään outoja ilmiöitä. Teknisiä maan magneettikenttää paljon vahvempia magneettikenttiä on ympäristössämme suuri määrä, eivätkä nekään ympäristöön aistittavasti vaikuta.
No, johan pienikin magneettikenttä vaikeuttaa navigaatiota. Ota huomioon perusfysiikka: magneettisuus on gravitaatiota, kappaleet vetävät erilailla tosiaan puoleensa. Kun puhutaan mm.ufokirjallisuudessa tuosta 'sopeuttamisesta', niin tarkoitetaan mm.että joka taivaankappaleella olisi täysin omanlaisensa gravitaatiokenttä. Se vaatisi planeettojen välillä liikkuvalta kappaleelta juuri tämän 'sopeuttamisen', älä kysy miten en voi vastata, ei tämän pallon huippufysiikka edes osaa. Kuitenkin tämän teorian perusteella nykyfysiikan ymmärtämyksestä mm.eri gravitaatio-ominaisuuksiin puuttuisi vielä tarvittavaa tietoa. Ja mikähän on se keinotekoinen magneettikenttä, joka maan magneettikenttää suurempi!? Ei taida moinen olla edes mahdollista ...
Magneettisuudella ja gravitaatiolla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Magneettisuus on sähkömagneettisen voiman ilmentymä, kun taas gravitaatio aiheutuu siitä, että massa käyristää avaruutta. Ne ovat kokonaan eri voimia.
Taivaankappaleen gravitaatiokenttä riippuu yksinomaan sen massasta.
Kirjoitin epäselvästi kun kirjoitin "suurempi". Tarkoitin tietysti voimakkaampi.
Maan magneettikenttä on n. 30 - 60 uT (mikroTeslaa). Esimerkiksi magneettikuvauslaitteissa kenttä on 1,5 - 3 T, eli noin 50 000 kertaa maan magneettikenttää voimakkaampi. Yksi havaintoesimerkki on kompassi, jonka neula asettuu maan magneettikentän mukaan. Mikä tahansa jääkaappimagneetti saa kompassineulan kääntymään, eli voittaa maan magneettikentän vaikutuksen.
Kun kehotat ottamaan huomioon perusfysiikan, tulisi sinun itsesi tuntea edes jollain tasolla perusfysikkaa. Sitä et opi UFO-kirjallisuudesta.
Gravitaatio ja magnetismi ovat samankaltaisia voimia, molemmat perustuvat kenttään, jossa heikompi kappale häviää vetovoimassa suuremmalle. Magneettikuvaukset eivät tiettävästi liity ufoilmiöön, vai saatko ne jotenkin liitettyä siihen. Ufokirjallisuus voi olla tieteellisessä mielessä ihan yhtä hyvää taikka huonoa kuin mikä tahansa muukin kirjallisuus. Kun kuitenkin keskustellaan oletetuista ilmiöistä, joista ei 100% varmaa tietoa voi olla saatavilla on kuitenkin joskus oletettava jotakin taikka puhuttava vähän/paljon taiten, eksakti tieteellinen kieli tarvitsisi ns.vakioita, niitä ei tässä aihepiirissä ole juurikaan saatavilla. En tiedä miten kauan pinnani kestä tämänkaltaista keskustelua, jossa taiten mennään nimenomaan tiedetyistä asioista. Ok, en ollut täsmällinen minäkään, mutta ei ole edes tarkoitus ed.mainituista syistä johtuen, ufokirjallisuutta olen lukenut elämässäni noin pari teosta, fysiikankirjoja jopa enemmän. Kuitenkin oletan, että olet samaa mieltä siitä, että koska tämä ihmiskunta ei pysty galaksienväliseen matkusteluun on aiheesta mahdotonta puhua fysikaalisesti tms.täsmällisesti, tapahtumaan ei ole tieteellistä tms.sanastoa. Aihe on kuitenkin mielestäni valtavan mielenkiintoinen, ei kuitenkaan niin mielenkiintoinen, että jaksaisin täysin epäolennaista terminologialla jankkausta, tai ehkä sitten 'jokusen vuosituhannen' päästä kun sellainen tiede, teknologia sekä täsmällinen sanasto siihen on.
Kaksi humalaista englantilaismiestä talloo tuollaisen parissa tunnissa täysin pimeässä.
Minä sain nyt idean, että pitäisi perustaa organisaatio, joka kävisi tallomassa peltokuviot, sitä mukaa 'nurin' kun niitä tehdään. Helppo homma: tarvitaan ainoastaan 'tiedotusmafia' havaitsemaan missä humalaisia englantilaisia ukonrähjiä pelloilla toikkaroi. Itsekin voisi välistä pienet ottaa, etta tallominen sujuisi sutjakammin, ja ihan näin keskustelun terävöittämiseksikin. Loppuisivat turhat huhut ja eivät saisi engelsmanninrähjät turhaan huomiota. Välistä kauranjyvien vain voisi 'pienessä sievässä' huudella: "god save the queen!!", ja sitä rataa sitten lähtisi ...
Lukekaa tuo artikkeli, niin selviää ainakin se ettei ole aivan yksinkertaisesta asiasta kyse.
http://www.behindthethrone.net/index.php?option=com_content&view=article&id=3:viljapeltokuviot&catid=1:artikkelit&Itemid=13&lang=fi
Hyvä artikkeli. Ehkä noita pitäisi tutkia enemmän.
WOW! Täytyy myöntää etten koskaan ole paneutunut viljapeltokuvioiden mysteeriin. Vaikka ufoista ilmiönä kiinnostunut olenkin. Nyt olen vaikuttunut. Kun lukee tuon artikkelin. Niin on todellakin tyhmä, jos menee väittämään, että kaksi ukonrahjusta. Tai, vaikka sitten useampikin on voinut talloa kuviot. Varsinkin, kun ihmisten tekemissä on selviä eroja alkuperäisiin. Täällä Suomessa on varsin helppoa huudella, varsinkaan, kun tuskin kukaan meistä on tuolla paikan päällä sattunut olemaan asiaan tutustumassa.
Henk.koht.mielestäni nämä peltokuviot koko ufoilmiön kiinnostavin seikka!! Ja siksi että nuo ufohavainnothan ovat monesti aika epämääräisiä, huijauksia paljon ja niistä monta hyvin hankala tunnistaa, lisäksi 'aidot' ufokuvatkaan eivät paljon kerro, kun ei aluksien yksityiskohtia kai kunnolla missään näy. Nämä peltokuviot sen sijaan selkeä mahdollisuus ymmärtää, mitä nämä vierailijat globaalisti tahtovat viestiä. Ne ovat siis konkretiaa, viestintää, käsin kosketeltavaa. En siis ole mikään alan suurharrastaja ensinkään. Sitä kuitenkin voi pohtia miten itse kukin tervehtisi sivilisaatiota, josta se tietäisi jotakin, ymmärtäisi sen globaalia myllerrystä, tiettyä epävakautta, olisi mahdollisesti kokemusta muihinkin avaruuden sivilisaatioihin tehdyistä kontakteista, ja eritoten ottaa globaali yhteys -ei siis vain johtajiin-, kertoen samalla olevansa älykäs ja ystävällismielinen rotu, joka on tullut rauhassa ... Onko tälläiseen globaaliin viestintään mahd.edes olemassa toisia vaihtoehtoja!?!
Siis yliälykäs laji tulee useiden valovuosien etäisyydeltä ja kommunikoi sotkemalla viljapeltoja. Lisäksi kommunikointi on niin surkealla tolalla, ettei kukaan osaa tulkita sitä. Jos he ovat seuranneet maan elämää kymmeniä tai satoja vuosia, ei heillä olisi mitään vaikeutta kommunikoida vaikka meidän mediaamme käyttäen.
Onko järjen käyttä UFO piireissä ihan kokonaan kiellettyä?
En kuulu ufopiireihin. Kuitenkin ihan oletetusti puhuen: minkälainen mellakka syntyy vähemmistäkin asioista, kun puhutaan globaalisti. Uusi tieto synnyttää sitä enemmän eri ilmiöitä, myös ns.paniikki-ilmiöitä, mitä mittavampaa se on, vrt.vaikka uuden Venäjän synty. Ufojen maahantulo olisi sitä paljon valtaisampi asia. Jotkut sen varmasti sulattaisivat, valtaisa enemmistö ei. Miten niin 'ei ole pystytty tulkitsemaan', miten ne sitten pitäisi tulkita ja /taikka tehdä, kun ed.oletettaisin taustalla olevan maan ulkopuolinen sivilisaatio?! Voidaan tietenkin miettiä -taas kerran-mitä on näiden kuvioiden 'täsmällinen tulkitseminen', mutta aika moni niitä jo tulkinnutkin, monethan ovat geometrisia- taikka taivaankappaleiden kuvioita, jotkut jonkinasteisia figuureja. Samaten luuletko, että jokaiselle tulee joku ufofiguuri henk.koht.esittäytymään!? Ihan järkeä voi käyttää päättelykykynä: mitä matemaattis-geometriset kuviot ovat, paitsi älykkään sivilisaation tunnus?! Mediaan soluttautuminen olisi naiivi heilautus, samoin kirj.jotenkin 'heimeollaannyttäällä, terv.:andromeda', peltokuvioita voi ymmärtää loogisen päättelykyvyn avulla, paniikkia ei synny kun massat eivät niistä tiedä taikka sulkevat ne ajatuksistaan. Ne jotka asiaan perehtyvät, heissä ajatus toisista siviilisaatioista ns.'virkoaa'!! Herää siis pöljä!!
Olemmeko älykäs, ihmisystävällinen rotu,(millään tasolla)
joka elää rauhassa.
Emme.
Jos itse kuuluisin sellaiseen rotuun,
haluaisinko ottaa yhteyden maan ihmisiin.
En.
Aivan sama, kuin koettaisi kommunikoida koppakuoriaiselle.
Sillä erotuksella,
että se saattaisi olla ystävällinen.....
Voit seurata hyönteisten elämää.
Entä jos joku seuraa sinun elämääsi?
Kukahan on pöljä. Peltokuviot kommunikaatiokanavana on jo ajatuksenakin naurettava. Seuraava on sentää ymmärrettävä.
http://video.fi.msn.com/watch/video/farmers-make-giant-tour-de-france-bike/1jc98jerb
Ed.oletetusti: vieraan sivilisaation edustajat käyvät täällä 'tietyn kaavan' mukaisesti, eli ovat tutustuneet 'eri sivilisaatioihin' mahd.jo miljoonia vuosia ja ymmärtävät miten suhtautua eri asteisiin sivilisaatioihin. On luultavasti olemassa jopa 'sääntökirja', eli miten eri asteisiin sivilisaatioihin ollaan kontakteissa. Peltokuviot kaiketi sitten loogiseksi ajateltu tapa, parempi kuin 'median valtaaminen', joka olisi röyhkeää, alistusmaista, toisen siviilisaation sisäisiin asioihin puuttumista. Minä en tiedä, mutta koetan järkeistää vain loogisesti tätä asiaa. Ja se kun tavis täällä tekee jo numeron 'tädin luona vierailusta', kirjoittaa siitä esseen, tutkielman, nettipäiväkirjan, kannanoton yleisönosastoon, ministeriöön ja arkkipiispalle, matkaa oli 2 kilometria ja se kesti n.2 ja puoli tuntia. Nämä koppakuoriaiset sitten ihmettelevät miksi triljoonan tyhjyyden päästä tulevat vierailijat olisivatkin niin pikkumaisia, etteivät voi itseänsä MINULLE julkituoda ... Siis voihan nenä, mitä sen perään voikaan enää ihmetellä ... Kun vielä penkoisi oletuslaskelmia, onko se nykyään 'jos joka miljardis aurinkokunta olisi asuttu'olisi asutettuja aurinkokuntia silti vallan runsaasti!! Eli kun taasen oletetaan, että nämä vierailijat ovat törmänneet eri asteisiin sivilisaatioihin jo vuosituhansia, he kenties pelkäävät mm.sitä miten käy, kun eripurainen planeetta saisi käsiinsä heidän teknologiaansa. Helppoa olettaa, että se olisi ensimmäisenä eri valtioitten tiedustelupalvelujen mielessä. Voisi myöskin olettaa että näin on jo käynytkin usein, ja he eivät tahdo sen toistuvat!! Ei voida siis olla vielä suorassa kontaktissa sivilisaatioon joka joko taistelee asein taikka luokkayhteiskuntamaisesti rahasta, tämän planeetan yhteiskuntajärjestelmä siis näyttäytyy heille vielä hyvin levottomana, keskenkasvuisena!! Get it!?!
Tell me something i dont know.....
Heidän pelkonsa on täysin aiheellinen.
Peltovioissa kommunikaation välittäjinä ei ole pätkääkään logiikkaa. Ihmiset ne ovat tehneet. Siitä on näyttöä; mistään muusta ei ole.
Onkohan sinulla tietoa siitä, miten nykyandropologit lähestyvät erityksissä asuvaa heimoa? Vielä muutama kymmenen vuotta sitten rynnittiin kylään aseet tanassa ja ryöstettiin kylä tyhjäksi. Tuhottiin maa, raiskattiin naiset ja tartutettiin taudit.
Nykyään se on kiellettyä, onneksi ihminen on hieman sivcistyneempi nykyään. Siis, hieman.
Andropologit seuraavat hiljaisuudessa kylän asukkaita sivummalta. Ja, kun he katsovat, että aika on sopiva ja lähestyminen ei aiheuta vahinkoa kyläläisille. Eikä myöskään näiden tarkkailijoille. He soluttautuvat parin hengen ryhmässä kylään.
Kuullostaako tutulta? Meitä tarkkaillaan. Ja ihmiset eivät ole, eivät kaikki, vielä tarpeeksi kehittyneitä, että alien päättäisi pysäköidä ufonsa esim pihallesi ja tulla sinun luoksesi juomaan kupposenn kahvia. Sydärinhän sinä taitaisit saada.
"Vielä muutama kymmenen vuotta sitten rynnittiin kylään aseet tanassa ja ryöstettiin kylä tyhjäksi. Tuhottiin maa, raiskattiin naiset ja tartutettiin taudit."
Pelkkää roskaa. Antropologit eivät ole iki maailmassa menneet aseet tamassa raiskaamaan. On sinulla vilkas mielikuvitus.
Nykyään taas kokonaan eristyksissä olevia heimoja ei juurikaan ole. Mitään "parin hengen ryhmissä" soluttautumistakaan ei ole. Yleensä kulttuuriantropologit ovat toimineet yksin.
Satuilua ja mielikuvitusta näyttää olevan ufoilusi, kun pohjatietoa asioista puuttuu.
Voi elämän kevät!! Taas osataan poimia epäolennaisimmat seikat. Katsohan jostakin wikipediasta, mitä tarkoittaa sana 'kolonialismi'!! Ei antropologit pääsääntöisesti kyllä tod.kulje aseitten kanssa, tarkkuusvirhe ehkäpä, mutta aika epäolennainen. Etelä -Amerikassa ja Afrikassa, samoin kuin Aasiassa on vielä 'nykyajasta' erillään eläviä, alkukantaisen pakanallisi heimoja. Tietenkin 'täysin koskemattomia' heimoja nykyajasta ei paljon ole, mutta löytyy niitäkin aina välistä jostakin viidakkojen keskeltä. Kuten järki jokaiselle varmasti sanoo ovat nykyiset kehitysmaat (vai miksi niitä nyt virallisesti kutsutaankaan) syntyneet nyk.muottiinsa ed.mainitun 'kolonialismin' synnyttäminä ns.'alusmaina'. Tiedemiehet eivät ole ne asekädessä alusmaita ryöstäneet -eivät antropologitkaan- he hoitivat sen tiedetyön, sotilasvoimat asetyön, asia hallussa!?!
Etelä-Amerikassa kyllä yksi homoantropologi tai pedofiiliantropologi oli suurinpiirtein raiskannut koko heimon lapset. TV:ssä kerran kerrottiin.
Taitaa mopo taasen karata ... Ensin mainituille vähemmistöille on omat keskustelunsa, jälkimmäiselle eristyssellit ... Antropologian saa vielä sujuvasti ymmärtämään tässä ketjussa, mutta alapään antropologiat alkavat jo olla hieman ... No, voihan sitä kaiken perverssin häiriköitä olla niin kylissä, kaupungeissa, kuin eritoten näillä keskustelupalstoilla ...
Mahtaako olla aitoja tai falskeja plasmapalloja. Ottamatta kantaa ilmiöön näitä on kuulemma nähty.
http://www.youtube.com/watch?v=3FhXk6bW5M8
http://www.youtube.com/watch?v=uIVEwV9MdCM&feature=related
Harmi vain että ovat niin epäselviä videoita nuo. Liekköhän alkuperäisiä ehkä parempilaatuisia missään?
Operation Blackbird/ D.Scully
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4093799
ne kuviot on. ja sille ei skepot mitään. mitattu radioaktiisuutta. niiden kuvioiden kohdalla myös lentää musta heko. ja jos ihmisiä niin millasia. lankun pätkät naru systeemi ei auta. hienoa taidetta. kuten graffiti junan vaunussa. perkeleen vandaalit. kattokaa miten ufot liikkuu, ei ne ole selvinpäin ja töhräävt gannut beesis. samalla silpoo pari lehmää. väärin.
pakko olla joku katala salaliitto einsteinia vastaan. en tiedä mutta kiistä varmuuden vuoksi. jos en jumalani niin ainakin väittelen. tuotan tulosta nolla.
http://www.youtube.com/watch?v=L50QzbpuMLg&feature=related