olisko kellään tietoa, pystyykö avensiksen sadetunnistinta säädättämään epäherkemmäksi? nykyasetuksilla kostea merituulikin saa pyyhkimet krahnaamaan, eikä viiksessä olevalla säätimellä tunnu olevan asiaan mitään vaikutusta.
aven sadetunnistin
tojo
2511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikös viiksen pyörittely vaikuta herkkyyteen?
Huomaa, että tunnistimessa jonkinlainen hidastus (vihonviimeinen ominaisuus). Se ei reagoi heti sateen kasvuun tai sen loppumiseen, vaan pienellä viiveellä.
Tästä tietysti tulee vaaratilanteita. Jos vastaan tuleva tai ohitettava rekka heittää valtameren lasille, ei pyyhkimetä reagoi ennen kuin ollaan ohi tai ojassa.
Mun mielestä säätimen pyörittelyllä ei ole mitään vaikutusta, liekö viallinen? Muutenkin ongelma on paremminkin koko systeemin yliherkkyys, kuin päinvastoin. Liian kuivana pyyhkiminen ainakin pitkän päälle naarmuttaa (aivan sairaan) kalliin tuulilasin.