Olen 35-vuotias nainen. Olemme mieheni kanssa olleet ilman ehkäisyä 5 vuotta. Oma bmi on noin 32. Muutamia vuosia sitten kävimme alkututkimuksissa, joissa todettiin ovulaatio-häiriö. Progesteronitasoni oli matala, muistaakseni 19. Muut labrat ok ja munanjohtimet auki. Miehen spermanäytteessä sanottiin kaiken olevan ok. Kuukautiskiertoni on säännöllinen 27-32. Kuukautiset ovat 1-2 vrk runsaat ja vuoto kestää 3-4 vrk. Kivut ovat melkoiset 1-2vrk ja alkavat runsaan vuodon alkaessa. En ole valmis IVF-hoitoon, vaikka tiedän iän karttuvan. Näetkö mitään mahdollisuuksia muuten tulla raskaaksi? Painon pudottamisen tärkeyden olen ymmärtänyt. Eilen alkoi kuukautiset hyvin runsaana ja mukana oli isohko hyytymä, n.5-7cm. Aiemmin ei ole ollut. Siinä oli jotakin kalvoja. Täytyykö siitä huolestua? Kiitos etukäteen.
Iso hyytymä kuukautisvuodossa
1
346
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Hyytymät vuodossa johtuvat tavallismmin paksusta kohdunlimakalvosta ja veren hyytymisestä kohdussa ennen vuotoa. Tällöin kohtu supistelee ja voi aiheutua koviakin kipuja. Varhaisia keskenmenoja voi toki myös tapahtua, mutta mitään varmaa ei voi sanoa pelkän vuodon perusteella.
Jos olette olleet ilman ehkäisyä jo viisi vuotta, rohkaisen teitä aloittamaan lapsettomuushoidot, joiden onnistumistulokset ovat vielä 35-vuotiaana hyvät. Hoitoja on turha pelätä, sillä ne ovat kehittyneet viime vuosina helpommiksi.
Kannustavin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567795Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675891Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515273Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072313Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43964