Kortisoni rannekanavaoireyhtymän hoidossa, kokemuksia?

Eli pinteet todettu hermoratatutkimuksella. Vaivoina on ne perinteiset kivut, sormien puutuminen, väsyminen/voimattomuus ja tunnottomat sormanpäät. Käytän yölastaa, joka jonkunverran helpottaa nukkumista.

Lääkäri ehdotti kortisonipistoshoitoa, ennenkun leikkausjonoon laittaa. Suostuin, mutta nyt mietin, että onko täysin turha ja vain pitkittää lopullista helpotusta, eli sitä leikkausta... Jos se kuitenkin on edessä.

Eli kortisonia ruiskutetaan rannekanavaan ja sen tarkoitus on sielä surkastuttaa rasvakudosta, jolloin tilaa pinteiden vapautumiseen tulisi. Pistos toistetaan uudelleen 2-3 viikon kuluttua.

Onko kellekkään tehty tätä ja onko saanut apua ja jos, niin kuinka pitkäksi aikaa?
65516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En ole koskaan nähnyt rasvaa rannekanavassa, siispä ei suunnitellulla hoidolla ole tehoa tätä kautta, tuskin muutakaan kautta.

Äänestä

Tää on melko uusi hoitomuoto kyseiseen vaivaan, kovin moni lääkärikään ei siitä vielä tiedä mitään, saati sitten tee näitä. Kyse ei ole samasta asiasta, kun esim. tulehtuneeseen olkapäähän laitetaan kortisonipistos.

Jotain kudosta tolla olis tarkoitus sieltä "kutistaa", ja mun muistaakseni lääkäri nimenomaan puhui rasvakudoksesta... Sitähän nyt on ihmisen kehossa lähes jokapaikassa. Ei siis ehkä juuri sielä rannekanavassa, mutta ympärillä kenties? Mutta toki voi olla että muistan väärin ja kyse oli jostain muusta kudoksesta. Mutta nimenomaan kortisonin pitäisi sieltä jotain surkastuttaa, jotta tilaa tulisi.

Yhden ortopedin mielipiteen sain ja hän sanoi ettei kortisonilla saa mitään pysyvää aikaiseksi rannekanavassa, mutta oireet kyllä saadaan katoamaan joksikin aikaa lähes kaikissa tapauksissa. Leikkaus sitten on edessä jossainvaiheessa, mutta otan tämän avun nyt vastaa, koska leikkuujonot on jokatapauksessa yli 3kk ja en pysty saikullakaan olemaan. Joten jonkinmoiseen työkykyyn on käsi saatava, yritettävä ainakin.

Katsotaan kuin akan käy! :)

Äänestä

En ole kuullut tuosta kortisonista rannekanavaoireyhtymässä. Itseltäni operoitiin molemmat ranteet vuosina 2010 ja 2011 (vuoden välein). Oikea ranteeni leikattiin noin kuukauden sisällä ENMG-tutkimuksesta ja vasen ranne siitä vuoden päästä. Leikkaustulokset 100 %. Olen erittäin tyytyväinen ja onnellinen kun kädet ei kipuile,sormet eivät puudu, voimat alkaneet palautua pikkuhiljaa ja muutenkin elämä näiden osalta on kohdallaan. Pikaisesti vain leikkaukseen ja leikkauksen jälkeen tarpeeksi pitkä sairasloma ja hyvä kuntoutus, niin hyvä tulee. Suosittelen.

Äänestä

mites jos kävisit hermoratahierojalla sellaisella 20v alalla olleella ja pyydä laittaan ranne kondiksen joskus kertakäynti riittää
sit os ei siitä oel apua katsele sit vasta kortisoneja ja leikkauksia

Äänestä

Kortisoni laitettiin tänään rannekanavaan. Katsotaan nyt sitten miten käy, tuleeko apua vai siirrynkö leikkausjonoon. Parin viikon päästä piikitys uusitaan, jos tarvis.

Noita hierojia ym en tässä vaiheessa alkanut etsimään (tässä kylässä ei osaajia ole kuin perus hierontaan). Ja toisekseen, ne maksaa liikaa minun tuloilleni, ikäväkyllä. Kerta tuskin riittäisi... Jos vaivan saisi noilla hoidoilla katoamaan, tarvittaisiin ylläpitävää hoitoa jokatapauksessa senkin jälkeen säännöllisesti. Työnantaja ei meillä sellaisia hoitoja maksa.

Näitä kortisonihoitoja on tosiaan tehty vasta todella vähän tähänvaivaan suomessa. Olen koittanut kokemuksia huudella useammallakin sivustolla, mutta ei niitä paljoo ole näkynyt... No kohta voin kertoa omat kokemukseni seuraavalle asian kyselijälle :)

Äänestä

Helpoin ja nopein hoitotoimenpide osaavissa käsissä sekä oireilun alussa olevan toiminnallistasoisen että jo varsinaisen ENMG:llä havaittavan rannekanavasyndrooman hoidossa on pieniannoksisen kortikosteroidi-puudukkeen injisointi rannekanavaaan, jolla vaivaa parantuu usein 1-2 viikossa ja mikä parasta leikkaushoidolta vältytään. Osaavissa käsissä toimenpide on turvallinen ja kivuttomampi kuin tavallisen verikokeen otto.

Lue lisää

http://fysiatria.net/Medianushermon_pinnetila.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tunnoton kirjoitti:

Eli pinteet todettu hermoratatutkimuksella. Vaivoina on ne perinteiset kivut, sormien puutuminen, väsyminen/voimattomuus ja tunnottomat sormanpäät. Käytän yölastaa, joka jonkunverran helpottaa nukkumista.

Lääkäri ehdotti kortisonipistoshoitoa, ennenkun leikkausjonoon laittaa. Suostuin, mutta nyt mietin, että onko täysin turha ja vain pitkittää lopullista helpotusta, eli sitä leikkausta... Jos se kuitenkin on edessä.

Eli kortisonia ruiskutetaan rannekanavaan ja sen tarkoitus on sielä surkastuttaa rasvakudosta, jolloin tilaa pinteiden vapautumiseen tulisi. Pistos toistetaan uudelleen 2-3 viikon kuluttua.

Onko kellekkään tehty tätä ja onko saanut apua ja jos, niin kuinka pitkäksi aikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu