Kaatunut vene metsätienreunalla

Juani

Moi, nyt tuli eteen tenkkapöö.

Jonkun vene, aika iso (n. 5m pitkä, 2m leveä) makaa tuolla metsätien reunalla kellallaan lumen peitossa. Olisi varmaan kivempi omistajallekin käydä hoitamassa vene kuosiin, mutta myös vähän mietin paikanvalintaa veneen talvisäilytykseen. En tiedä missä venettä saa säilyttää (öö, laituri, traileri?) taikka muutenkaan veneilystä mitään mut metsätien reuna ei varmaan kuulu näihin ns. "laillisiin" paikkoihin?

6

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsp

      Miksi ei metsätien reunassa saisi venettään säilyttää, varsinkin jos se tie sattuu olemaan omassa metsässä, tai on omistajan lupa.

    • Juani

      En mä tiedä saako, sitähän mä juuri kysyin. :) Mut okei, ilmeisesti saa kai? Ja se metsätie on yleinen metsätie eli tässä tapauksessa kaupungin metsätie.

      • fsp

        Kui metsätie voi olla yleinen tie?
        Ei mitenkään. En kuitenkaan usko, että kunnan mailla saa venettään säilyttää, ei edes metsätien varressa. Metsätie on eri asia kuin metsässä kulkeva yleinen tie jolla on kunnan järjestämä kunnossapito.


    • Juani

      No mahtavaa että korjaat mua kokoajan. :) Noh, siis vene on METSÄSSÄ KULKEVALLA YLEISELLÄ TIELLÄ.

      • kulkeva tie?

        Onko vene tiellä siellä tiellä? Haittaaks se? Missä se on?


    • Kuu,lostaa vähän siltä, että sinun kannattaisi olla yhteydessä poliisiin. Voisi venevarkaiden dumppaaman veneen oikea omistaja olla todella onnellinen kun saa veneensä takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1825
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      460
      1169
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1053
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      831
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      776
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe