Ite olen lestadiolainen nainen Oulusta. Ikää 25 vuota ja 9 lasta on ja yksi tulossa. tarkoitus hankkia mahdollisimman paljon lapsia. Meillä kaikki lapset tyttöjä tähän astisista ja tulevakin mutta aion hankki viisi poikaa, jos jumala suo, ja sitten lopetan.
Olen akateemisesti koulutettu jumalan sanan saattaja ja minua huvittaapi nämä kateelliset suurperheitten mollajat ja syntiset.
Muita meitä jumalanlahjoja täälä?
Olen akateemisesti koulutettu jumalan sanan saattaja ja minua huvittaapi nämä kateelliset suurperheitten mollajat ja syntiset.
Muita meitä jumalanlahjoja täälä?
Vastaukset 92
Vanhimmat
Hep. Oulunsalosta Ulla ilmoittautuu. Lapsia viisi ja ikää 23-v. Mistä päin olet ap?
Eipä tuo ap ole vastannut, kuka eli lie..
edes avaaja ei ole vastannut ,liekö taas nussittavana ?!
Selvä provo.
Olen l -nainen Oulusta.
Anteeksi,kun utelen,mutta olen ymmärtänyt,että lestadiolaiset ei saa katsoa telkkaria.Miten on sitten internet??,entä internetin kautta,vaikka Yle areena?Tuntuu,että internetin kautta saa törkyä katsoa tai lukea enemmän,kuin telkkarin.
Meillä lestadiolaisilla on lupa tiedonhankintaan internetistä. Myöskin TV ok esimerkiksi opetustilanteissa.
kyllä se suomi24 on tietoa täynnnä
Netti on lestoille sallittu täyden kuun aikana.
Ellu ja Eva Haukuputaalta ilmoittautuvat L-positiivisten rintamaan.
Oleppa ollu tehokas, kun alotit tenavien teon 16 vuotiaana ja kävit lukiot ja yliopistot suit sait sukkelaan...ei oikein nappaa. Teksti ei oikein lestadiolaiselta kuulosta, he eivät lopeta lasten tekoa, vaan Jumala päättää sen. Ja niin Jumala kirjoitetaan isolla..sorry ei nyt oikein sovi tyyliin. Jätetäänpä herjat sikseen.
Heh. Eiköhän tämän palstan kaikki suurperheen äitit ole korkeakoulutettuja jo syntyessään:) Lestat täyttää maailmaa ja pakanat eroaa, ja ihana suurperhe on monelle eri ukolle sietty:) Heh
Huomautan että Lestadiolaisuus ja vanhoillislestadiolaisuus on kaksi eri asiaa. Tietenkin se menee niin että Jumala itse on määrännyt kuin paljon lapsia siunaantuu.
Eivät uskovaiset kutsu itseään Jumalan sanansaattajaksi. On tuo muutenkin vähän hassu juttu, ei kuulosta meikäläisten jutuille...
Oli provo tai ei, niin lestoja tämä palsta täynnä. Sinäkin? Eikö ole syntiä olla netissä? Eikö se ole riski aivopesun mitätöitymisele kun saatte netistä vaikutteita?
Jaa amiksesta Oulusta kirjoittelet? No se on kiva että edes amiksen käyt ennen kuin jäät loisimaan pirttiviljelyllä.
amk tarkoittaa ammattikorkeakoulua, ei amista...
Sun taopauksessas se on amis. !!
AmKK se ainakin meilä päin on ammattikorkea...
Silloin kun itse kävin ammattikorkeakoulua (varmaan ennen kuin olit syntynytkään, tasokkaasta kommentistasi päätellen) AMK tarkoitti tasan tarkkaan ammattikorkeakoulua. Säkenöivän hyvää päivän jatkoa ja edelleen älyllistä keskustelua sinne vaan ;)
Taijat olla pohojalaasia kun oot noin typerä
AmKK Häh? Buahhahahahahahaaaa!!!!
Ammattikorkeakoulun lyhenne on AMK.
Teilläpäin on vain käyty vain mukautettua pienluokkaa kirjoittelusta päätellen.
Kuinka julkeat käydä internetissä? Tämäkin sivu aiheuttaa sinulle suuria synnin aiheita, jos et voikaan kieltäytyä niiltä.. esim tuossa yläpuolella tälläkin hetkellä mainoksia *kauniiksi omalle kullalle?* ja suoraa mainontaa, siis maallisesta omaisuudesta!
Telkkarikaan ei ole mielestämme paha. Riippuu vain mitä sieltä katsoo.
OULUNSALO
Säälin sinua lapsentekokone ja säälin lapsiasi.
Et ole ymmärtänyt raukka vielä mitään maailmasta, empatiasta tai toisten kunnioittamisesta, mikä pitäisi olla Jumalassa tärkein asia. Et tiedä elämisestä mitään.
Ei voi kun sanoa, että Herran haltuun. Tyhmyys varmaan annetaan anteeksi, mutta ei typeryys. Oma on valintasi, sillä tänne et palaa enää koskaan.
Välillä kun lukee näitä kirjoituksia, niin herää epäilys, että olemme edeenkin kehitysmaa.
P.S. Akateemisesti koulutetulta odottaisi vähemmän kielioppivirheitä. Taisi koulutus mennä hukkaan tai ehkä muistat väärin ;)
Minä olen lestaperheen keskimmäinen, eli kymmenes. Minulla kymmenen pienempää sisarusta. Isoveikka ja isi sekä setä käytti minua hyväkseen lapsena ja nyt ilen ajatununut humalantielle jumalantien sijaan. Tämä on hyvää elämää verrattuna siihen ahdasmieliseen lahkoon.
Lestadiolaisissa on niin paljon pedofiileja, että ihan oksettaa. Miten uskallatte tehdä lapsia noihin saatanallisiin pervoyhteisöihin? Vai joko olette niin keskenänne nussineet ja sikiäneet, että ootte kaikki sukua keskenänne, häh?????
Täällä on homo lestatiolainen,kiva noita lesta ukkoja on porata.On raha ihmisiä.
Lestat on seksuaalisesti tukahdutettuja pervoja ja pedofiilejä. Lestaukoille kelpaa miehen perse ja lapset, eikä ihme periaatteessa, kun sairas pää ja oman akan toosa on synnytetty ämpäriksi näitä lapsiuhreja.
Teidät lestat pitäs hävittää, ootte yhtä saastaisia kuin juutalaiset.
Ootteko kuulleet ehkäisystä?
I dont think so
sanoisin että kaikille lestoille pitäisi juottaa lava es ni johan alkas terveet seksuaaliset halut herätä eikä tuollaiset sairaat salasaatanallisperkeleelliset tavat
Huuda HEP, jos löysit tänne Viherahon facebook profiilista :D
Hep :D
''Jumalaan'' uskojat on sairaita. Vihaan lestoja, niin paljon oksettavia pedofiilejä hyi hyi kaikki.
Pienet on sullakin murheet kun ei tuon kummempaa vihattavaa löydy. Kun kasvat joskus aikuiseksi, luulen että tulee ihan oikeaakin vihan aihetta. Olet ilmeisesti vielä aika nuori, koska kirjoitat noin ehdottoman jyrkästi ja voimakkaasti. Älä myöskään yleistä asioita noin paljon. Kannattaa netissäkin olla silti jonkinlainen kontrolli mitä kirjoittelee.
Vitun lestat, ootteko kuullu semmosesta kun kondomi?
HEP
Akateeminen ja jumalan sanansaattaja ovat aika pahasti ristiriidassa keskenään.
Lestat elää mielestään " jumalan valtakunnassa"...
HEP :DD
tR011!
JOO!!!!!!!!!!! VITSIN KUSIPÄÄ! :D et ees oikeesti oo mikää lesta!!!!!! :D kuha vaa piät hauskaa, ELI ET OO LESTA :DDd
25-vee ja 9 kakaraa ja uutta pukkaa!!! Ei hyvää!! Miten noin moni lapsi saa huomiota ja rakkautta osakseen vai tuleeko heistä niitä huomionhakuisia ressukoita, jotka vinkuvat katkerina irc-galleriassa 14-vuotiaina suu mutrullaan. Kaverini on lestaperheestä ja kaikki kakarat hunningolla ja ahdistuneita. Ei mitään järkeä lahkolaisissa. No jos järkeä olisi niin tuskin siellä lahkossa kukaan olisikaan. Kyllä tuollaiseen sikiämiseen pitäisi puuttua jo neuvolassakin ja pakottaa sterilisaatioon. Sori vaan, mutta uskovainen ei sovi äidiksi.
HEP!
Kaikki lapsistasi on tulevia lestadiolaispappien hyväksikäyttökohteita 100% varmuudella.
oi vitun lestu
HEP
Jumalan terve, olen lestadiolainen ja ylpeä siitä. Noh pakko myöntää että me olemme melkoisia lasten hyväksikäyttäjiä, mutta tuollaiset ihmiset ovat SYNTISIÄ ja eivät pääse taivaaseen. Itse sorruin lasten raiskaamiseen ja mukavaahan tuo oli, mutta syntini sain anteeksi kun kävin messussa. Olen ylpeä lestadiolaisuudestani sillä me elämme niinkuin kuulumme elää. Lapsemme ei saa tutustua pahuuteen kuten, pornografiaan,seksiin ja väkivaltaan. Yksi lapsistamme ei halunnut olla lestadiolainen sanoin, että saa kyllä lähteä jos ei viitsi uskoa! Ja niin hän lähti en ymmärrä kyllä miksi. Olen tehnyt syntiä ja tunnustan ne täällä toivottavasti vaimoni ei käy täällä. Olen jopa vetänyt käteen parikin kertaa ja se tuntui pahalta mutta silti niin mukavalta. Olen markus Joensuusta -1967. Kellään ei saisi olla ongelmia tämän uskonnon kanssa tämä on ainut täydellinen tapa uskoa. Saatananpalvonta on syntistä.
Vankilaan sut pitäs laitta vitun sairas mulkku!!!
Mikähän ihme siinäkin on että lestat saavat ottaa kotiinsa vaikka satamegasen internetin ja katsoa netin kautta haksaamalla viittä TV kanavaa yhtäaikaa, mutta se itse television hankinta on syntiä?
Mielestäni tässä on taustalla tarve olla ylempiä ihmisiä uskonnon avulla? Miksi pitää olla lestadiolainen jos haluaa viilailla pilkkua katsomalla yöt syntisiä elokuvia TIETOKONEEN kautta, mutta televisio on niin maan perusteellista syntiä.
En hauku tässä ketään mutta ihmettelen että miksi?
Se, että kun lestadiolaiset aikoinaan keksivät, että televisio on syntiä,,....
Ei Oltu Vielä Keksitty Internetiä, ja sehän ei sitten ole kielletty hedelmä. Eli Internetin kautta katsottuna kaikki on sallittua.
Paitsi, onhan sitä aikoinaan nähty televisioantenneja piilotetun kuuseen tai johonkuhun puuhun yleensäkin, lestadiolaisten kodeissa.
Kaikki, mitä kukaan ei tiedä tuntuu lestadiolaisille olevan sallittua. Uskontoa käytetään niin väärin tässä. Ja uskonnolla leikitään ja käytetään hyväksi ihmisiä, pelottelemalla ja panettelemalla heidät.
Onneksi minulla on uskonto, jossa minulla on suora yhteys Jumalaan, joka kuuntelee kun puhun ja auttaa kun tarvitsen.
Tämä tässä juuri ihmetyttää että jos ollaan lestadiolaisia, niin miksi pitää etsimällä etsiä porsaanreikiä tyyliin "En katso televisiota, tämä on tietokone josta katson streamin kautta MTV kolmosta" Eikö se ole aatteellisesti väärin tehdä television katselun kaltaista "syntiä" mutta eri laitteella?
Ostakaa rehellinen televisio tai kantakaa se edes pois kaapista ja antenni pihakuusesta omalle katolle. Ei kenenkään ole pakko olla uskovainen jos ei uskonnon periaatteet oikeasti kiinnosta.
lumijoelta ilmottautuu liisa 7 lasta 21v. panettaa
Ihan uskomattomia kirjoituksia täällä. Harkitsen ilmoittamista ylläpidolle. Jotain rajaa sentään tuohon ihmisten mollaukseenkin.
Sen kun. Onhan se lestaa kohtaan loukkaavaa, mutta nämä on tosiasioita prkl!
Kun ei tiedetä oikeastaan koko liikkeestä yhtään mitään, muuta kuin sen mikä lööppilehdistä ulos tulee niin eipä sitä sitten näköjään osata kirjoittaa edes uskottavaa provoakaan...
Ei sinusta ainakaan tämän perusteella kirjailijaa tule. :)
Lehdethän kertovat vain sen minkä tietävät, tosiasisassa ko. lahko on sairaampi kuin tajuattekaan. Totta kait omat lestalahkolaiset kuvittelee siitä hyvää, mutta hei, NE ON AIVOPESTY luulemaan !! Uskoohan te tulimereenkin ja elävänsä jumalan valtakunnassa, jossa me pakanat emme elä!
Nyt ihan oikeasti ihmiset... Koettakaa erottaa ne provot.
http://www.fairfaxunderground.com/forum/file.php?40,file=22180,filename=DontFeedTheTroll.jpg
heheheeeEP! :D
Onneksi tämä juttu oli tarkoitettu provosoimaan käsittääkseni lestadiolaisuuden vihaajia.
Itse olen kotikasvatukseni ansiosta kuulunut mainittuun liikkeeseen ja liikkeeseen kuuluu kaikenlaisia ihmisiä, kuten kaikkiin muihinkin uskontokuntiin.
Pöyristyytävimmät valeet liikkeestä olen kuullut sellaisilta, jotka eivät ole ikinä olleet mitenkään mukana liikkeen toiminnassa.Itse olen eronnut liikkeestä, kuten kirkostakin, mutta silti olen sälyttänyt hyviä henkilösuhteita lestadiolaisiin.On asioita, joita en voi hyväksyä liikkeessä, mutta niin on muuallakin.
Hyvin on tää edellinen aivopesty. Ne osaa sen homman!
Herätkää hei henkiin ja hankkikaa apua kaikki lestat!
www.uskonnonuhrit.fi
Jumala on paras ja ehtoollisviini
Voi helvetti painu vittuun saatanan lesta.
Täällähän se sydämen sivistys kukoistaa. Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin.
Täällä todellisuus kukoistaa. Näin me lestoista ajattelemme!
Jep. Suosittelen ottamaan asiasta selkoa ennen kuin ruvetaan tänne huuteleen. Voin varmuudella kertoa että täällä jotka haluavat provosoida lestadiolaisia niin ainakin osa niistä on entisiä lestadiolaisia joilla on huono omatunto ja paha olo. Pitää sit hakia lohtua kirjottelemalla tänne.
HEihej, minä olen Antti ja minulla ja vaimollani on 17 lasta ja olemmesyvästi lestadiolaisia, nyt kuitenkin on niin, että ei lasten tekoon enää meillä ole halukkuutta, olemme n. 38 v pariskunta, onhan noita lapsia jo tuossa.
Ikävä kyllä on joo.
Tähän mennessä mitä silmäilin kirjotuksia, aloittaja ja viimeinen kirjoittaja yläpuolellani ovat surkeita provoja. Tympiää kun joka mutkassa käännetään ja väännetään asioita.
Ja sitä paitsi, tollaset lapsiperheet kyl tiedettäis täälläki nimeltä eikä noin nuorilla vanhemmilla voi olla edes noin paljoja lapsimääriä.
Ja te muut provoojat, aivan heti heijastuu ootteko katkeria vai asiallisesti kommentoineet. Kyl henki paistaa kuka vl ja kuka ei.
iloinen mamma mikä on se henki? onko se henki sama kuin vl-yhteisö? Kelle uskot? itsellesi vai yhteisölle?
Kai ihmisillä on oikeus katkeruuteen, kun ne teitä lestoja elättää saatanan apinat!
Vitu jos saatte kymmenestä lapsesta ainakin 3000€/KK käteen MEIDÄN VERONMAKSAJIEN RAHAA, niin kyllä se kuule oikeuttaa katkeruuteen, kun yhdet pedofiililahkolaiset loisii! Tuosta kolmestatonnista jää ainaki 1500€ vielä yli lasten huoltomenojen jälkeen!
Olette te niin kieroon kasvanut lahko, että teifdät on joa paivopesty luuleman että joku olisi teille kateellinen, vaikka onhan se ymmärrettävää että se elättämisenne maksaa maltaita!
mulla ei itellä oo mitää lestadiolaisia vastaan, mutta myönnän kyllä että osa lestadiolaisten säännöistä on vähä omituisia, varsinki ku niitä ei noudateta.. esim just toi tv:n kattominen internetistä juttu, tai salassa meikkaaminen ja juominen ja kaikki nää.. tarvis vissii jotenki uudistaa niitä sääntöjä ku kukaa ei tunnu niitä noudattavan..
Tiedokses: Lesta-akka saa kymmenestä lapsesta vähintään 3000€ tukia kotiin. Onko se oikein? Olisiko leikkausten paikka jossakin muualla kuin vanhushoidossa tai kouluruokailussa?
mä en ymmärrä vaan että miksi ne vanhemmat pakottaa lapsensa samaan uskontoon kuin hekin ovat, eli lestaatiolaisuuteen, eikö suomessa ole uskonnonvapaus ja eihän se voi olla jumalan tahto että ihminen pakotetaan uskomaan johonkin tiettyyn. mielestäni noita lestaatiolaisten "sääntöjä" vois todellakin uudistaa.. ja niinku jokun jo edellä totesi niin lestaatiolaiset kuvittelee olevansa jumalan lapsia ja muita parempia, mutta eikös jumala hyväksy kaikki sellaisenaan ja jumalan silmissä kaikki ovat tasa-arvoisia. nuo on lestaatiolaisten omia keksintöjä että he muka ovat parempia kuin muut, ei jumala sellasta ole sanonut raamatussa [(varmaankaan) en ole raamattua kannesta kanteen lukenut koskaan] että lestaatiolaiset ovat parempia kuin esim evankelisluterilaiset, kuten minä olen. ja sitä en kans ymmärrä kun olen kuullut että lestaatiolaislasten tehdessä syntiä niiden vanhemmat antaa anteeksi ne synnit. eikös jumala ole ainoa joka voi antaa synnit anteeksi??? sori etten jaksanut laittaa isoja alkukirjaimia ja pisteitä joka kohtaan yms =)
Minne tämä maailma on menossa, jos akateemisesti koulutetut ihmiset ovat näin huonoja kirjoittamaan? Yhdyssanat, pilkut, isot kirjaimet... Kukakohan on niin tyhmä, että hakee huomiota näin "hyvin" keksityllä jutulla?
KUKA SANOI ETTÄ TUO ON AKATEELINEN IHMINEN? NKO LESTALUULOJA JA VAINOHARHAA TAAS?
LESTA-AKKA SAA 3000€ KYMMENESTÄ LAPSESTA KOTIIN, TAJUATKO? KAIKKI MENEE MEIDÄN VERONMAKSAJIEN PUSSISTA JA ON POIS MUILTA IHMISILTÄ, KOULULAITOKSELTA, VANHUSTYÖLTÄ, TERVEUYSPALVELUILTA!
Lestat käyneet painamassa 138 alapeukkua...
kuohitseminen on parasehkäsiykeino.
sit kun lopeteta sen lisääntymisen
Kannatan kuohintaa lestamiehille! Loppuu pedoilu samalla ainakin mulkun kanssa lasten kanssa pörrääminen.
Aloittaja taitaa inhota lestadiolaisia, kun on tällaisen keskustelun luonut (todellinen ei ole). Sääliksi käy niin aloittajaa, jolla ei ole muuta elämää, näitä tyhmiä perämetsissä eläviä kommentoijia, joilla ei ole kunnon perusteluja haukkumiselleen ja niitä lestadiolaisia, jotka ovat oikeasti uskoneet ap:ta. Itse olen ateisti, mutta en silti lähde haukkumaan ketään heidän uskonsa takia. Haukkuja ei ole koskaan haukuttavaa parempi.
Lessut kai ne tynnyrissä elää. Tule tänne Pohjois-pohjanmaalle katsomaan mitä on lestaongelma. Ihme hurskastelija olet ja epäilen lestaksi.
hehe melkee hauska provo.oliko tylsää?
Terve ?
Miten on mahdollista, että olet saanut 9 lasta ja yksi tulossa lisää vaikka olet vasta 25. Taidat huijata niin kuin kaikki muutkin lestaadiolaiset: Vai onko kysymyksessä pedofiilia. Niitä riittää lestaadiolaisissa.
t: terve mieli
Aikuiset ei niin pahoja ole.. mutta ei helvetti nuoret lestat (8v - 14v) osaa olla ärsyttäviä. O-salon kouluaikoista muistan sen, että aina oli puhetta lestahumpuukista ja mistä lie, mutta ainut mikä tosissaan loukkasi oli se perkeleen pakana villitys. Esimerkiksi muistan kerran, luokallamme oli liikunnantunti ja joku tuolloisista lestaadiolaisista luokkatovereistani sanoi opettajalle jotain tyyliin " otetaan uskovaiset vastaan pakanat matsi ". Vittu ärsyttävämpää asiaa ei varmaan maailmassa ole, kuin se helvetin pakanan hokeminen.
Suksikaa hihhulit vittuun nyt jo, menkää vaikka ihmiskouluun.
No jo on kumma ettei porukalla mene perille, että tämä keskustelu oli alun alkaenkin pelkkää trollausta.
http://urbaanisanakirja.com/word/trolli/48076/
Pointti oli siis alusta lähtien vaan ärsyttää ja saada tällainen tappelu ja rähinä aikaseksi. Ja kuinka moni tarttui syöttiin? Melkein kaikki.
Lopettakaa se paskan vääntäminen, tässä maailmassa on jo tarpeeksi ihmisiä.
Toi yllämainittu taitaa olla provo. Lapset on suuri rikkaus mutta ei yksien tarvi täyttää tätä maata.
Antaisitte meidän jo olla ja elää, kun emme tietääkseni häiritse muiden elämää mitenkään. Pedofiilejä nyt löytyy mistä tahansa uskontoryhmästä haluaa etsiä, myös lestadiolaisista, niin valitettavaa kuin se onkin. Ei silti tarkoita sitä että me kaikki oltais sairaita:)
Ja jos selitystä haluatte televisiolle ja internetin käytölle, niin voin sen verran sanoa mitä tiedän, että myös lestadiolaisissa on eri tavoin ajattelijoita. Tulee hajaannus, niinkuin raamatussa sanotaan. Juominenkin melko yleistä nuorten keskuudessa, mutta sen laittaisin rajojen kokeilun piikkiin..
Kyllä se lapsilisien nostaminen ja niillä elely on suurta vääryyttä nyt ainakin. Ja ei tätä maailmaa hei kannata liiaksi kansoittaa.
fhsdjölvhsjdökhvsdkvhjskvgsdjksdfkdfjksdfjfdjkdgkgkfgkdgkfgkfdhgkdhgkfdhgkdhkgdfhgkhgkfhgkäläläläläläläällääläläläläöööööööööööööööööööö
Make stadist ilmoittautuu L-positiiviseen rintamaan.
T. Make
Maarit pappi: Kurjaa, että jouduit tällaiseen ryöpötykseen kertomalla lapsikatrashaaveistasi. Minulla on muutamia lestadiolaisystäviä (niin esikois kuin vanhoillislestadiolaiskin). He ovat hyvin lapsirakkaita ja lapset ovat heidän elämäntapansa. Tosin kaikista ei jakseta pitää aina huolta ja saa sydän sykkyrällä seurata, miten vuoden ikäinen istuu tien reunassa itsekseen ennekuin naapuri ennättää hätiin. Jokaisella lapselle on oltava tilaa, eikä heitä saa hankkia vain itsekkäistä syistä tai sen vuoksi että uskonlahko jättää näin rauhaan. Myöskään omaa terveyttään ei ole syytä uhrata. Arvostakaamme erilailla ajattelevia ihmisiä, heitä pilkkaamatta. Näin kirjoittaa nyt naispappi.
Käytä kortsua ;-)