veso-päivien pakollisuus?

Handa

Olen aloittanut työni määräaikaisena lokakuun alussa tänä lukuvuonna, kuuluvatko pakolliset vesot.minulle, koska ovtesin mukaan ne kuuluvat vakituiselle ja määräaikaiselle, vähintään lukuvuoden työajaksi otetulle. Tuo vähintään sana viittaisi siihen, etteivät ne minulle kuulu, koska en ole ollut työssä koulun alusta alkaen. Onko kenellekään tietoa asiasta?

8

7540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei pakollista

      Ei kuulu. Siinähän lukee niin. Kysy vaikka rehtorilta tai luottamusmieheltä.

    • joopa joo

      Meillä luottamusmies sanoi, että kuuluu. Itse olen myös aloittanut ns. myöhässä lukuvuoden ja kysyin tätä.

      • löysin.

        Vesopäiviä koskeva pykälä on OVTES osio B, 14 §.
        Opettaja-lehti 24/2011 (s. 32) selittää sitä:

        Peruskoulun, lukion ja aikuislukion toistaiseksi otetulla opettajalla ja vähintään lukuvuoden työajaksi otetulla määräaikaisella opettajalla on velvollisuus osallistua lukuvuoden aikana kolmeen kuusi tuntia kestävään suunnitteluja koulutustyöpäivään (vesopäivät). Nämä opettajatyöpäivät voivat olla koulu- tai kuntakohtaisia.

        Yksi päivistä voidaan jakaa pidettäväksi kahtena eri tilaisuutena, joiden yhteispituus on kuusi tuntia. On myös mahdollista sopia työnantajan kanssa vesopäivän korvaamisesta muulla vastaavalla koulutuksella.

        Jos päätoimisen opettajan palvelussuhde, esimerkiksi sijaisuus, kestää vain osan lukuvuoden työajasta, hänellä ei ole osallistumisvelvollisuutta. Sivutoimisella tuntiopettajalla ei myöskään ole osallistumisvelvollisuutta.

        Eikös tuo ole aika selvästi selitetty.


    • Handa

      Kysyin asiaa rehtorilta ja hänestä ne kuuluvat minulle, koska omasta tahdostani sopimukseni alkoi vasta tuolloin myöhemmin. Että kuulemma työnantajasta riippumattomasta syystä kun ei ole koko vuotta niin minun tulisi osallistua vesoihin. Olen päätoiminen, mutten työskenetele koko lukuvuotta.

      • selvitä.

        Tee niin kuin Uuden opettajan oppaassa neuvotaan, ota yhteyttä luottamusmieheen, koska asia ei selvinnyt esimiehen kanssa.


    • iiihhana

      Halleluja! Olen töissä kevätlukukauden ajan päätoimisena tuntiopettajan. Ilmeisesti tuleva veso ei siis koske minua, koska en ole töissä koko lukuvuotta. Uuh!

      • eipäei

        Ei koske!

        Jos välttämättä haluaisit osallistua, joutuisit pyytämään rehtorilta luvan, koska olisit ylimääräinen kustannus.


    • VanhaOpe

      Liity liittoon ja anna luottamusmiehen tapella asiasta. Täällä jengi huutelee ohjeeksi milloin mitäkin, voi tulla kalliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1518
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      983
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      816
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe