Mitä tehdä Gran Canarialla ?

Otsikko kertoo kaiken
9749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vaikka niin pieni saari onkin, aktiviteetteja siellä löytyy lähes joka makuun.

Murtomaahiihdon ja metsästyksen siellä voi unohtaa.

Jos ei bilettämistä ja auringossa löhöilyä oteta laskuihin mukaan, GC:lla loytyy paljon touhuamista.

Saaren lukuisat vaellusreitit, varsinkin saaren keskiosissa ovat upeita, esimerkiksi Roque Nublo. (Suosittelen). Saarella pääsee kalastamaan avomerelle, sukeltamaan paineilmalaitteilla, tutustumaan saaren historiaan.

Oma lukunsa on Las Palmas, jossa tekemistä riittää. Kanarian saarten pääkaupunki on täynnä kulttuuria, historiaa ja nähtävää.

Kannattaa vuokrata auto ja kiertaa saari, pysähtyä pieniin kyliin ja Las Palmasiin. Mistä nyt lähteekin kiertämään, mutta suosittelen myötäpäivään kiertämistä. Ja tottakai saaren keskiosiin myös kannattaa tutustua.

Äänestä

Olen jokseenkin samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, mutta mielestäni Las Palmasiin kannattaa mennä Inglesistä bussilla n:o 30. Silloin ei tuhraannu aikaa parkkipaikkojen etsimiseen ja voi rauhassa kävellen tutustua kaupunkiin, jossa on todella paljon nähtävää. Neuvoja on tuolla aikaisemmissa kirjoituksissa runsaasti!

Äänestä

Saarella kannattaa ehdottomasti liikkua mahdollisimman paljon, omaan kohteeseen ei kannata jäädä löhöämään. Itse olen tutustunut saareen päivän kestävällä matkanjärjestäjän saarikierroksella. Käytiin mm. Las Palmasissa, banaaniviljelmällä ja rommitehtaassa. Asiantunteva ja miellyttävä opas kruunasi ko. kierroksen. Sitten olen kiertänyt saaren myös vuokra-autolla, onnistuu ihan hyvin naisporukallakin. Saarta on tullut tutkailutua myös mereltä käsin, joten aurinkoisena ja tyynenä päivänä se on yksi vaihtoehto. Tarjosin myös lapselleni "ikimuistoisen" elämyksen vaeltaessamme rannan dyyneillä. Rannan nudistialue jäi itsekunkin mieleen. Myös kamelisafari on koettu. Tekemistä ja tutkittavaa kyllä löytyy.

Äänestä
  • Tapoja on monia... lomaillakin. Minä haluan myös levätä lomalla. Vietän tulopäivän illan ja lähtöpäivän aamun lisäksi yhden tai kaksi päivää hotellilla tai sen välittömässä läheisyydessä. Silti en suostu tuntemaan syyllisyyttä liiasta laiskottelusta. :)

    Pari päivää menee itse lomakohteeseen tutustumisessa. Viikon lomasta jää pidempiin retkiin kaksi tai kolme päivää. Kahden viikon matkoilla jää sitten reilumminkin aikaa retkeilyyn.

    Joskus ennen olin aina menossa ja illalla piti syödä särkylääkettä, jotta pystyi kipeiltä jaloilta nukkumaan. Nykyisin pyrin ottamaan noilla pidemmillä retkilläkin vähän rauhallisemmin.

    Äänestä

  • old_profile_40092 kirjoitti:

    Tapoja on monia... lomaillakin. Minä haluan myös levätä lomalla. Vietän tulopäivän illan ja lähtöpäivän aamun lisäksi yhden tai kaksi päivää hotellilla tai sen välittömässä läheisyydessä. Silti en suostu tuntemaan syyllisyyttä liiasta laiskottelusta. :)

    Pari päivää menee itse lomakohteeseen tutustumisessa. Viikon lomasta jää pidempiin retkiin kaksi tai kolme päivää. Kahden viikon matkoilla jää sitten reilumminkin aikaa retkeilyyn.

    Joskus ennen olin aina menossa ja illalla piti syödä särkylääkettä, jotta pystyi kipeiltä jaloilta nukkumaan. Nykyisin pyrin ottamaan noilla pidemmillä retkilläkin vähän rauhallisemmin.

    Palmitos Park käyntikohteena on mahtava.

    Äänestä

Näkemisen arvoinen on Cocodrio Park sinne vei oma bussi päivää en muista 10.00 Farolta kello14 paluu.Sieltä karkasi tiikréreitä ja ne jouduttiin ampumaan Suomessakin silloin uutisoitiin siitä.Jos satut olemaan karnevaaliaikaan siellä niin on katsomista ne kulkueet ja esitykset,kahdesti olen ollut silloin.

Äänestä

Sioux Cityyn kannattaa tutustua ehdottomasti.
Sioux City sijaitsee mukavalla etäisyydellä eteläisen Gran Canarian suosituimmista lomakohteista hiukan San Antonion kaupungista eteenpäin pienten vuorten väliin jäävässä laaksossa. Maspalomasista ja Playa del Inglésistä pääsee kätevästi bussilla vakioaikataulujen mukaan. Pysäkkejä on matkalla useita. Vaihtoehtoisesti myös taksilla pääsee helposti molempiin suuntiin.

Äänestä

Kävelette inglesistä joka päivä rantaa pitkin faron majakalle ja juotte siellä katukahvilassa kahvit. Sitte ostatte irtojäätelön joka on hyvää eikä ole sokerilla pilattu kuten täällä suomessa.

Äänestä

Vaan lötköttää uima-altaan reunalla ja lipittää olutta.

Mäpä menenkin Puerto Ricoon, mikä on ylivoimaisesti lämpimin ja sateettomin paikka koko Kanarian saarilla! Lähtö ensi torstaina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mr.XXX kirjoitti:

Otsikko kertoo kaiken

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu