Kahden (2) vuoden välivuosi?

vieras338

Olen lukion jälkeen lähdössä armeijaan, ja sen jälkeen 9-12kkn kielikurssille ulkomaille, mutta aloin nyt miettimään, että onko kahden vuoden välivuosi liian pitkä aika?
Kielikurssilla opiskellaan, mutta se on aika paljon rennompaa kuin lukiossa, ja sitten pitäisi vielä mennä yliopistoon opiskelemaan oikeustiedettä. Onko tässä tapauksessa kannattavaa pitää kahden vuoden välivuosi?

MIELIPITEITÄ!!!!

2

378

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gairjö

      Välivuosi kannattaa aina. On ihan sama, oletko kortistossa kahta vuotta aiemmin vai myöhemmin.
      Oletko jo päässyt oikikseen vai vasta hakemassa? Lisää sitten pari välivuotta lisää, koska todennäköisesti et pääse sinne ensimmäisellä kerralla.
      Voi tottakai suorittaa välivuosiesi aikana opintoja avoimeen yliopistoon, jos kerran kielikurssillakin jää paljon vapaa-aikaa. Ne voidaan sitten hyväksilukea, tai ainakin saat lukukokemusta.
      Eli välivuosi kannattaa käyttää tarkkaan hyödyksi, niin ei mene makailuksi.

    • jjuuuh

      Itse olen miettinyt samaa. Varma en tosin suunnitelmistani ole. Riippuu pitkälti siitä, saanko opiskelupaikkaa tänä keväänä vai en (jos saan, niin varmaan aloitan opiskelut ennen armeijaa). Ajattelin mennä tammikuussa 2013 armeijaan, viettää siellä 6kk-12kk ja tämän jälkeen vielä lähteä viettämään puolesta vuodesta vuoteen ulkomailla. Eli kaksi vuotta menisi sitten minullakin siinä. Onhan niitäkin, jotka yrittävät kolmatta tai neljättä kertaa sisään yliopiston hakukohteeseen, johon on vaikea päästä. Onko tämä nyt paljon sen kummempi loppujen lopuksi, paitsi että töitä ei juuri ehdi tekemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      148
      2351
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      967
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      155
      953
    4. 64
      922
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      913
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      899
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      878
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      777
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      71
      743
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe