Onko akva ok?

Akvaarioni on 128l jossa on 3taistelukalaa (2naarasta 1koiras) 2 partamonnia (toinen lähtee)
4piikkisilmää ja kultakala joka menee uusien kamujensa kanssa 600l akvaan serkulle. Eli onko kaikki hyvin?
5311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Akvasi on ainakin ennen ollut täysin päin honkia ja miltei eläinrääkkäystä. Kultakala ei missään nimessä alle 300l, eikä mielellään muiden kalojen kuin kultakalojen kanssa. Eli kultakala vaatii mielellään lajiakvaarion.

Piikkisilmistä en itse paljoa tiedä, mutta tälläiset vaatimukset löysin eräältä sivulta:
Vaatimukset:pH 6,0–7,0, lämpötila 24–30 °C. Mieluiten pehmeä vesi (dH alle 10), mutta kala ei ole kovin tarkka veden laadun suhteen. Akvaarion minimikoko 60 L.

Kai serkkusi akvassa on vain kultakaloja?

Enpä osaa juurikaan muuten auttaa. Mites nuo muut hoitosysteemit? Vedenvaihdot? Sora/hiekkapohja? Ym..

Äänestä
  • Minä:n vastaus oli kyllä hiukan törkeä, ottaen huomioon, että kultakala on jo huomioitu ja menossa oikeankokoiseen kotiin.Kohteliaisuus kunniaan.
    Putsaathan akvaa pitääksesi vesiarvot kunnossa sillä aikaa kun kultis vielä asustaa, se nimittäin sotekee paljon.
    Ja taistoille paljon pintakasveja ja vähän virtausta, niin hyvin menee.ja hieno hiekkapohja piikkiksille.

    Äänestä

  • Jaa.

    Äänestä

.. kuulostaa mun mielestä hyvältä, siis se millaiseksi se on muuttumassa :). Hyvä kun annat kultakalan uuteen isompaan kotiin.

Onhan altaassa runsaasti kasveja? Taistoja ajatellen..

Jos vesiarvot ja hoitorutiinit on kunnossa niin ei hämminkiä. Nyt kun muu kalasto alkaa olla hyvällä pohjalla niin sulla olisi halutessasi mahdollisuus hommata lisääkin kaloja (esim. joku pienehkö tetraparvi). Jos hankit lisää niin huomioi kuitenkin että tulevat kalat tällä kertaa sopivat vaatimuksiltaan altaaseesi. Toisaalta, oon varma etteivät taistot, partis ja piikkisilmät pistäisi pahakseen, jos saisivat olla altaan ainoa kalasto ;)..

Äänestä

Joa altaassasi on hienoa hiekkaa pohjalla, säännölliset viikoittaiset vedenvaihdot ja runsaasti kasvillisuutta, niin kultakalan ja partiksen lähedettyä akvaariosi on ok.

Jos jossainvaiheessa harkitset pientä tetraparvea, niin huomioi, että ne pärjäävät taistojen vaatimassa korkeahkossa lämmössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-123- kirjoitti:

Akvaarioni on 128l jossa on 3taistelukalaa (2naarasta 1koiras) 2 partamonnia (toinen lähtee)
4piikkisilmää ja kultakala joka menee uusien kamujensa kanssa 600l akvaan serkulle. Eli onko kaikki hyvin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu