http://mtv3.mobi/uutiset/2012/02/1502309
Helimäki kertoo mitanneensa uusista opiskelijaasunnoistakin huippuäänieristyslukemia! Vanhoja taas koskevat vanhat määräykset ja ne eivät vastaa nykyajan määräyksiä huh, huh.
Helimäki kertoo mitanneensa uusista opiskelijaasunnoistakin huippuäänieristyslukemia! Vanhoja taas koskevat vanhat määräykset ja ne eivät vastaa nykyajan määräyksiä huh, huh.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kantakaupungin "kivilinnojen" pikku kopperoissa.
http://homegate2011.blogspot.com/2011/11/anna-lehti-nuori-perhe-sairastui-vuokra.html Vaarallista asumista vanhassa talossa!
Huh, huh, kylläpä nyt otettiin senkka nenästä Rane-hildalta kun kärsii huonosta äänieristyksestä vanhassa asunnossaan. huh, huh, enpä haluaisi asua kanankakkaseinäisessä vanhassa läävässä, jossain kallion asuntotoloiden ja pakolaishotellin välissä.
Aika säälittävä tämä maalta muuttanut "stadin " starbu
http://kaupunginosat.net/kallio/index.php/forum/2-keskustelu/346-kamppa-kalliosta
Kallion asukkaat keskustelevat vanhojen talojen huonosta äänieristyksestä.
http://www.korvo.fi/21
Selvää tietoa 20-50 luvun talojen huonosta äänieristyksestä ei täytä alalaattapalkisto eli ohut ontto välipohja, nykypäivän määräyksiä.
Mitähän Hilda-Rane tuohon sanoo.
http://www.hs.fi/asuminen/artikkeli/Taloyhtiön on korjattava huono äänieristys/HA20060910SI1FA03k7x
Stadin Starbu eli Rane-hildan kehui asuvansa vanhassa Juged-talossa, niistähän oli juttua juuri kosteusongelmien takia, kun perhe menetti terveytensä ja koko irtaimistonsa, tässä 1906 rakennetun talon huonosta äänieristyksestä juttua.
Uudessa on huoletonta ja rauhallista asua.
Kyllä tuossa artikkelissa sanotaan selvästi, että uudessa talossa saatu huipputulokset ääntenmittauksessa, vanhat eivät näytä täytä, kun onttoa kanankakkaa ja alaattapalkistoa.
Uskomaton tyyppi tuo Hilda-Rane tekee avauksia 10 kertaa viikko ja vastailee itselleen, Vanhassa kallion talossa on näemmä paha olla ja asua.