Onkohan muilla Ceraton käyttäjillä ollut ongelmia ajoneston kanssa?
Mulla Auto alkoi lykkäämään ajonestoa päälle tässä taannoin, kulkee kyllä yleensä normaalisti ja käynnistyy kylmänä ihan oikein mutta sitten joskus , varsinkin kiihdyttäessä alkaa jumittaa ja sammuu.
Lähtee kyllä käyntiin kun starttaa uudelleen ja sitten kulkee ihan oikein.
Ajoneston merkkivalo palaa häiriötilanteessa.
Kia Ceraton ajoneston temppuilu?
5
9135
Vastaukset
- CRDisti
Varmistapa nyt että mikä valo siellä palaa.
Sen verran kauan on aikaa siitä kun möin Ceraton pois, etten tarkasti muista, muttei siinä tainnut edes olla erillistä valoa ajonestolle.
Veikkaan että se moottorin vikavalo siellä palaa.
Ja usein puhutaan että menee ajonesto päällä.
Ajonesto(oikealta nimeltään käynnistyksenesto) menee päälle joka kerta kun sammutat auton ja poistat avaimen lukosta ja lähtee pois joka kerta kun laitat autolle opetetun avaimen sisään.
Ajon aikana tuo esto ei voi sammuttaa autoa. Kyllä se on käsikirjan mukaan ajonesto. Sellaista moottorin kuvaketta siellä ei ole kuin oli vanhemmissa, tai jos onkin se ei pala. Kuvakkeessa on auto jossa on avaimen kuva.
- Alkup.
Tarkemmin sanoen se on kyllä käynnistyksenesto. Käsikirjasta luin. On myös se moottorin vikavalo, siis se kuvake jossa moottorin kuva jossa keskellä Check sana. Mutta se ei pala.
Myös eilen huomasin , että ajotietokone näyttää mitä sattuu, esim. kulutukseksi näytti 11l/100km.
Taitaa olla tietokone sekaisin.- Api75
Mistä voi johtua että Kia Ceratossa menee ajonesto päälle parkkihallissa? Auto lähtee normaalisti käyntiin muualla mutta nyt on 3 kertaa auto jättänyt parkkihalliin.
- Anonyymi
Kia Sorentossa kun painaa kaasun pohjaa niin joskus sammuu kesken ajon, ja tulee keltainen valo jossa lukee immo, eli ohjekirjan mukaan ajonesto, kun käyttää avaimen pois ja starttaa niin jälleen ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812