Lomalento finskin airbus 330 on edessä ja nyt mietin istumapaikkojen varausta etukäteen.
Exit paikkoja on molemmin puolin oven vieressä 2 mutta lasketaanko keskellä olevat 4 paikkaa myös exit paikoiksi?
Jos lasketaan niin saako 12 lapsi olla exit paikalla kun ikäraja sanoo "alle 12v. ei saa olla exit paikalla"
Eli kumpaan tuo 12 vuotias lasketaan saa vai ei olla exit paikalla?
Jos ei saa niin tietääkö joku saako lapset (9 ja 12v.) olla "yksin" exit paikan takana vai pitääkö olla vanhemman vieressä?
Niin ja jos joku osaa kertoa mihin aikaan nuo paikat tulee varaukseen jos sanotaan 30vrk ennen lähtöä eli pitääkö olla keskiyöllä varaamassa kun vuorokausi vaihtuu vai siihen aikaan kun koneen pitäis lähteä...
Tiedän että finskiltä saisin vastauksen tähän kaikkeen mutta hermot meni jonottaessa ja uskon että samat vastaukset tulee täältäkin
Suuret kiitokset jo etukäteen jos joku osaa / viitsii auttaa.
Finskin Airbus 330
28
2323
Vastaukset
- järjestelmä kertoo
Näet ne paikkojen luokitukset suoraan sieltä varausjärjestelmästä sitten kun pääset tekemään varausta. Siellä on suoraan kerrottu mitkä penkit lasketaan exit-paikaksi ja mitkä ovat "enemmän jalkatilaa" -tyyppisiä paikkoja.
12 vuotias siis saa istua exit-paikalla. ALLE 12-vuotias ei saa. Eli sillä hetkellä kun lento tapahtuu pitää olla 12-vuotias. Lisäksi paikkoihin liittyy muutama muu rajoitus mutta olet varmaan ne lukenut (raskaana olevat, liikuntarajoitteiset, humalassa olevat jne).
Pienempi lapsi tai molemmat lapset saavat istua myös yksin esim. taaemmassa penkkirivissä (rajana kai oikeasti että huoltajan on oltava samalla lennolla mukana). Jos teitä on 4 henkeä niin varaa 2kpl exit-paikkaa ja 2 kpl näiden takana olevaa paikkaa ikkunavierustalta, ei tule mitään ongelmia jos vain lapset osaavat istua penkissä normaalisti :-)
Tuo 30 vrk ennen lähtöä tarkoittaa nimenomaan tasan 30vrk ennen koneen aikataulunmukaista lähtöaikaa. Eli jos kone lähtee 31.3. klo 14:10, avautuu paikkojen myynti 1.3. klo 14:10.
Ja HUOM: Paluulennolle et voi varata enää finnairilta samantien paikkoja, vaan senkin voi varata vasta 30vrk ennen PALUUlennon alkamista. (todella kömpelö muutos). Eli kahden viikon lomalle varaat ensin 30 vrk ennen menolennon alkua menomatka paikat ja sitten odottelet pari viikkoa että voi varata paluulennolle paikat.- kiitos avusta
kiitos selvennyksestä :)
Olinkin ajatellut että ottaisimme 2 exit paikkaa ja 2 paikkaa niiden takaa ja kyllä meidän lapset on jo sen verran "isoja" että osaavat istua kiltisti :)
Onhan kökkö muutos tuo paluulennon paikkojen varaus. :( Täytyy siis kahteen kertaan täsmätä itsensä koneen ääreen. Paluu kun sattuu olemaan vielä yölento.. - eli-eli-elikkäs
taas tuli monta kertaa mainittua tuo tyhmien ihmisten käyttämä sana : ELI
- Leijona
Toivotaan että saat haluamasi paikat. Kannattaa kuitenkin katsoa paikkatilanne ennen kun valvot yömyöhään ettei kukaan priority asiakas ole jo vaannut paikkoja etukäteen...ettei tule valvottua turhaan...
- ikkuna paras
en istuisi tuossa keskellä exit paikalla mistään hinnasta...sillä paikalla on seinä edessä ja vain pieni töllö...ei siis viihdejärjestelmää lainkaan...kysy vielä 12 v haluaako oikeasti ja yksi pikku juttu myös...vessat ovat molemmin puolin ja ainakin loppumatkasta ei ole enää kovin mukavat tuoksut...vessajomna on lähes aina.
eikö se ole ihan sama missä sitä istuu mutta tuossa en istuisi. - Heijaa !
Lomalennoilla monella vyölaukku-Reinolla on kuset ja paskat housussa joten ei se vessa sen kummemmalle haiso.
- :) :)
Hmmm.. Jokaisella taitaa olla mieltymyksensä paikkojen suhteen, mutta
Onko exit ja seinän eduspaikoissa "ns. enemmän jalkatilaa" paikoissa se viihdejärjestelmä jotenkin oleellisesti huonompi? Tuo jalkatila kun houkuttaa pitkällä lennolla enempi kuin viihdejärjestelmä jotka eivät kuulemani mukaan läheskään aina edes toimi? paluu on yölentona joten silloin viihdejärjestelmästä tuskin on suurtakaan hyötyä.- 32 tuumaa rittää
kyllä näillä yölennoillakin monet katsoo elokuvia sillä erittäin harvat todellakin nukkuu koko lentomatkan ajan. Tosiaa noista keskellä olevissa exit paikoissa ei ole omia järjestelmiä eikä tuo koko tila ole jalkatilaa vaan siitä seinä ja istujan välistä ihmiset vaihtaa käytävää kun ovat esim. vessajonossa. Minä en kyllä maksaisi lisähintaa tuosta paikasta....tunne on kuin olisi paskahuusissa matkustanut 10 tuntia.. Mutta kukin tavallaan.
- ;( ;(
On, se viihdejärjestelmä on rampautettu tai se puuttuu. Mm. musiikkia on tasan yhdeltä esittäjältä, Justin Bieberiltä ja viihdejärjestelmässä pyörii taxfree tuotteet.
- Ihme porukkaa täällä
;( ;( kirjoitti:
On, se viihdejärjestelmä on rampautettu tai se puuttuu. Mm. musiikkia on tasan yhdeltä esittäjältä, Justin Bieberiltä ja viihdejärjestelmässä pyörii taxfree tuotteet.
No tämähän ei pidä paikkaansa.
- reisssuun
Löysin vanhan aloituksen , liippaa läheltä kysymystäni joten..
Onko tosiaan totta että eturivin "enemmän jalkatilaa" paikoissa (ei siis EXIT paikka) ei ole viihdejärjestelmää? mikä ruutu siinä edessä olevassa seinässä on kiinni?
Teini on pitkän huiskea tyyppi, olimme ajatelleet varata ns. eturivin paikan hänelle ja miehelle matkustusmukavuutta ajatellen, mutta 13 tuntia lentoa ilman viihdejärjestelmää on teinille jo kova pala :D Kaikkilla paikoilla on viihdejärjestelmä. Eturivillä kuvaruutu nostetaan ylös penkkien välistä. Varauloskäytäväpaikat ovat rivillä 41A ja D sekä 41J ja L. Jaloille on tosi paljon tilaa. Kannattaa kiirehtiä koska nämä ovat jalkatilan puolesta suosituimmat paikat. Toinen hyvä mahdollisuus on rivi 22A ja C sekä 22J ja L. Eturivi on 21 DEH.
- kysyvä...
Onko muuten totta että EXIT paikoilla ei tuolin selkänoja taivu? Senkin taisin jostain vaan lukea tietoa etsiessä.
Noi rivin 22 ja 21 paikat olis hyvä ja kohtuuhintainen vaihtoehto muuten mutta henk. koht pelkään aina että naapuriin tulee pientä matkustajaa. Ns. vauvakori paikathan on just noilla riveillä. 13 tuntia lentoa ja pikkuinen ei niin tyytyväinen matkustaja vieressä/edessä ei paljon naurata.
Minkälainen tuo viihdejärjestelmä oikeasti on? sen mitä luin finskin sivuilta vaikutti ihan hyvältä. Onko leffoissa tekstit suomeksi?- juuri tullut
minne lento kestää 13 tuntia...Thaimaahan se on 10 mennessä ja 11 tullessa....
Elokuvat ovat 95% muulla kuin Suomen kielellä...Vares oli ainoa... - 13+3
Joissain koneissa exit-paikkojen edessä olevalla penkkirivillä ei selkänojat liiku, tai liikkuvat vähemmän, jotta ne eivät vahingossakaan jää yhtään tukkimaan tietä jos hätäuloskäyntejä tarvitaan. Finnairin A330:ssa on tosin vessat economyn exit-rivin edessä, joten sekään ei tule ongelmaksi.
- kysyvä...
juuri tullut kirjoitti:
minne lento kestää 13 tuntia...Thaimaahan se on 10 mennessä ja 11 tullessa....
Elokuvat ovat 95% muulla kuin Suomen kielellä...Vares oli ainoa...Kaikki eivät lennä Thaimaahan. Meno Meksikoon ja Dominikaaniseen tasavaltaan esim. kestää tuon n. 13 tuntia, mikäli se tähän jotenkin kuuluu.
En halua katsella suomalaisia elokuvia vaan kysyin onko elokuvissa TEKSTIT suomeksi, tärkeää lähinnä nuoremmalle lapsellemme.
kiinnostaisi juuri tuo Finskin A330 Exit tuolit. Lisää jalkatilaa juu mutta jos penkki ei kallistu lainkaan on yölennolla kurjempi edes yrittää nukkua. - heh heh
kysyvä... kirjoitti:
Kaikki eivät lennä Thaimaahan. Meno Meksikoon ja Dominikaaniseen tasavaltaan esim. kestää tuon n. 13 tuntia, mikäli se tähän jotenkin kuuluu.
En halua katsella suomalaisia elokuvia vaan kysyin onko elokuvissa TEKSTIT suomeksi, tärkeää lähinnä nuoremmalle lapsellemme.
kiinnostaisi juuri tuo Finskin A330 Exit tuolit. Lisää jalkatilaa juu mutta jos penkki ei kallistu lainkaan on yölennolla kurjempi edes yrittää nukkua.mutta kun FInnair ei tuonne lennä....muuten hyvä yritys....
- heh heh
kysyvä... kirjoitti:
Kaikki eivät lennä Thaimaahan. Meno Meksikoon ja Dominikaaniseen tasavaltaan esim. kestää tuon n. 13 tuntia, mikäli se tähän jotenkin kuuluu.
En halua katsella suomalaisia elokuvia vaan kysyin onko elokuvissa TEKSTIT suomeksi, tärkeää lähinnä nuoremmalle lapsellemme.
kiinnostaisi juuri tuo Finskin A330 Exit tuolit. Lisää jalkatilaa juu mutta jos penkki ei kallistu lainkaan on yölennolla kurjempi edes yrittää nukkua.ei ole tekstitystä suomeksi...ja noita exit paikkoja on todella vaikea saada...niitä on vain 12 kpl vaikka kone on noin suuri....eli tuskin saat...minua edelleen kiinnostaa minne Finnair lentää lomalentoja joka kestää 13 tuntia?
- kysyvä...
heh heh kirjoitti:
ei ole tekstitystä suomeksi...ja noita exit paikkoja on todella vaikea saada...niitä on vain 12 kpl vaikka kone on noin suuri....eli tuskin saat...minua edelleen kiinnostaa minne Finnair lentää lomalentoja joka kestää 13 tuntia?
Aurinkomatkojen kautta jos matkaan on kone Finskin Airbus 330 Meksikoon ja Dominikaaniseen tasavaltaan, edelleen.
- leveäpeppu;)
13+3 kirjoitti:
Joissain koneissa exit-paikkojen edessä olevalla penkkirivillä ei selkänojat liiku, tai liikkuvat vähemmän, jotta ne eivät vahingossakaan jää yhtään tukkimaan tietä jos hätäuloskäyntejä tarvitaan. Finnairin A330:ssa on tosin vessat economyn exit-rivin edessä, joten sekään ei tule ongelmaksi.
Koneen sisäkuvien perusteella näyttäsi jokaisella paikallan olevan oma näyttömonitori.
Onkos tietoa kuinka on eturivissä (rivi 21, jossa on myös vauvakorin kiinnitysmahdollisuus)? Ilmeisesti monitori ja pöydät tulevat siitä käsinojasta?
Muissa paikoissahan näyttö on edessä olevassa istuimessa. Eturivin näyttö (yksi kappale) näyttäisi olevan ylempänä seinässä, joka näkyy kauas. Onko se eturivin yhteinen vai kuinka?
Mites muuten onko nuo eturivin paikat selvästi kapeampi pyllystä kun / jos nuo monitorit ja pöydät on sijoitettu käsinojaan?????
Tässä linkki kuvaan: http://www.finnair.fi/filecontent/commo ... my_fin.htm - 10x thaimaassa
leveäpeppu;) kirjoitti:
Koneen sisäkuvien perusteella näyttäsi jokaisella paikallan olevan oma näyttömonitori.
Onkos tietoa kuinka on eturivissä (rivi 21, jossa on myös vauvakorin kiinnitysmahdollisuus)? Ilmeisesti monitori ja pöydät tulevat siitä käsinojasta?
Muissa paikoissahan näyttö on edessä olevassa istuimessa. Eturivin näyttö (yksi kappale) näyttäisi olevan ylempänä seinässä, joka näkyy kauas. Onko se eturivin yhteinen vai kuinka?
Mites muuten onko nuo eturivin paikat selvästi kapeampi pyllystä kun / jos nuo monitorit ja pöydät on sijoitettu käsinojaan?????
Tässä linkki kuvaan: http://www.finnair.fi/filecontent/commo ... my_fin.htmitse tulin 340 mallilla Bangkokista ja tuon mallin jokaisen rivin penkit ovat ahtaat ja kovat penkit vaan .....monitori on käsinojassa ja molemmilla oma, on jopa parempi kun selkänojassa oleva näyttö. Tosin niinkuin mainittu, exit paikoilla vielä paremmat jalkatilat.
Omatoimimatkoilla www.finnair.fi sivuilta lentoja ostettaessa voi jo lipunoston yhteydessä valita paikan ja vaihtaa niin usein kuin haluat, finnair tosin rahastaa paikanvalinnasta ja kallein on exit paikan valinta.
Jos loma pidempi kuin 3 vkoa, kannattaa itse räätälöidä matka. Hotellisivuja kun löytyy paljon. - lisätietoa?
10x thaimaassa kirjoitti:
itse tulin 340 mallilla Bangkokista ja tuon mallin jokaisen rivin penkit ovat ahtaat ja kovat penkit vaan .....monitori on käsinojassa ja molemmilla oma, on jopa parempi kun selkänojassa oleva näyttö. Tosin niinkuin mainittu, exit paikoilla vielä paremmat jalkatilat.
Omatoimimatkoilla www.finnair.fi sivuilta lentoja ostettaessa voi jo lipunoston yhteydessä valita paikan ja vaihtaa niin usein kuin haluat, finnair tosin rahastaa paikanvalinnasta ja kallein on exit paikan valinta.
Jos loma pidempi kuin 3 vkoa, kannattaa itse räätälöidä matka. Hotellisivuja kun löytyy paljon.Katsotaas, mikä päivä palasit, katsotaan mikä koneyksilö oli. Eihän monitori ole käsinojissa kuin niillä paikoilla, joilla ei ole penkkiä edessä jonka selkänojassa ruutu normaalisti on? Ja kun monitori on käsinojassa niin käsinoja on paksumpi ja kaventaa penkkiä, näin on kaikilla.
Ennen paikan sai tosiaan valita vaikka aiemminkin ilman maksua, mutta nyt paikan valinta on ilmainen 36 tuntia ennen lähtöä, sitä aiemmasta saa maksaa lisäpalvelun hintaa, ihan kuten esim. BA:lla on myös bisnespaikoilla. Näin se maailma muuttuu, hinnat tulevat "läpinäkyvemmiksi".
- matkustaja 330
Nimimerkki "heh heh" väitti, ettei Finnair lennä Meksikoon. Kyllä nyt kuitenkin lentää lomalentona.
Ja sinne saa muutamalla satasella bisnespenkin tilan:
http://www.aurinkomatkat.fi/hyva-tietaa/matkaasi-liittyvaa-tarkeaa-tietoa/lennot/comfort-class - käyttänytaina 17
Comfort paikkoja voi varata jopa kanarian matkoille...
- comfort-reijo
höpö höpö kanarialle oo mitään comfortteja.
- Marsu Masa
Kanarialle ajetaan 757 marsuhäkillä.
- eturivin paikka ?
Minuakin kiinnostaisi tämä kysymys
Koneen sisäkuvien perusteella näyttäsi jokaisella paikallan olevan oma näyttömonitori.
Onkos tietoa kuinka on eturivissä (rivi 21, jossa on myös vauvakorin kiinnitysmahdollisuus)? Ilmeisesti monitori ja pöydät tulevat siitä käsinojasta?
Muissa paikoissahan näyttö on edessä olevassa istuimessa.
Eturivin näyttö (yksi kappale) näyttäisi olevan ylempänä seinässä, joka näkyy kauas. Onko se eturivin yhteinen vai kuinka?
Mites muuten onko nuo eturivin paikat selvästi kapeampi pyllystä kun / jos nuo monitorit ja pöydät on sijoitettu käsinojaan?????
Tässä linkki kuvaan: http://www.finnair.fi/filecontent/commo
... my_fin.htm - A333
eturivin paikka ? kirjoitti:
Minuakin kiinnostaisi tämä kysymys
Koneen sisäkuvien perusteella näyttäsi jokaisella paikallan olevan oma näyttömonitori.
Onkos tietoa kuinka on eturivissä (rivi 21, jossa on myös vauvakorin kiinnitysmahdollisuus)? Ilmeisesti monitori ja pöydät tulevat siitä käsinojasta?
Muissa paikoissahan näyttö on edessä olevassa istuimessa.
Eturivin näyttö (yksi kappale) näyttäisi olevan ylempänä seinässä, joka näkyy kauas. Onko se eturivin yhteinen vai kuinka?
Mites muuten onko nuo eturivin paikat selvästi kapeampi pyllystä kun / jos nuo monitorit ja pöydät on sijoitettu käsinojaan?????
Tässä linkki kuvaan: http://www.finnair.fi/filecontent/commo
... my_fin.htmEturivissä henkilökohtaiset näytöt ovat käsinojissa. Se seinällä oleva näyttö pyörittää reittikarttaa ja muuta informaatiota. Vauvakorin kiinnityspaikat ovat myös siellä ja kyllä se näytön ja pöydän sijainti käsinojasta hieman sitä kaventaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463