Nyt sitä saa , Windows 8

Muutamassa tunnissa varmaan ylittää käyttöjärjestelmissä linuxit.

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso
55166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Kasi tulloo, koneet paukkuu!

Äänestä
  • Entistäkin miellyttävämpi käyttää! Varmasti - Windows-8! Johan on kumma, jos muut kuin umpihullut enää linuxeja virittelee tämän jälkeen!

    Äänestä

  • Ihana Windows! kirjoitti:

    Entistäkin miellyttävämpi käyttää! Varmasti - Windows-8! Johan on kumma, jos muut kuin umpihullut enää linuxeja virittelee tämän jälkeen!

    Kohta pääsee paskasta Windows 7 eroon! Windows 8 consumeria tilalle!

    Äänestä

Merkonomeja viedään kuin pässiä narussa. ;)

Äänestä
  • Totta kai ! Kiire "kyykyttämään" linux-hihhuleita !

    Äänestä

MAHTAVAA!!!!

Mutta joko tuohon saa VirtualBoxiin Asiakaslisäohjelmat ettei tarvi testailla pikkuruudulta kuten sitä aiempaa kehittäjien versiota?

Äänestä

Tungosta näyttää olevan MSN sivuilla ! Softpedian sivulla on nopeampi ainakin nyt !

MSN = 2 tuntia
ja
Softpedian = alle tunnin ( 3.3 GB - 64bit )

Äänestä

Ihmeen hitaasti tulee ! joten ......?

Äänestä

12.04 LTS versiot Ubuntun perheestä tulee huhtikuussa. Ei tarvi kauan odottaa.

Äänestä
  • "12.04 LTS versiot Ubuntun perheestä tulee huhtikuussa."

    Mitä? Upuntun perseestä tulee mitä?

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "12.04 LTS versiot Ubuntun perheestä tulee huhtikuussa."

    Mitä? Upuntun perseestä tulee mitä?

    Sulle sopii hyvin Wintoy kun näytät olevan vähäjärkinen.

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "12.04 LTS versiot Ubuntun perheestä tulee huhtikuussa."

    Mitä? Upuntun perseestä tulee mitä?

    Ei hätää. Ubuntu on promilleluvuissa ja pysyy. Samanlainen toimimaton rypistys sieltä tulee ihan niinkuin ennenkin!

    Saas taas nähdä, mitkä asiat siinäkin EI toimi! Meneeköhän tulostin taas hyllylle muutamaksi kuukaudeksi ja mokkula vaihoon ja niin edelleen.

    Kyllä se kuulkaa WIndows olla pitää!!

    Äänestä

  • 12.04 kirjoitti:

    Sulle sopii hyvin Wintoy kun näytät olevan vähäjärkinen.

    "Sulle sopii hyvin Wintoy kun näytät olevan vähäjärkinen. "

    Linux-urvelot täällä taas pirun vihasia :D

    OnlyIdiotsUsesWindows (tm)

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "Sulle sopii hyvin Wintoy kun näytät olevan vähäjärkinen. "

    Linux-urvelot täällä taas pirun vihasia :D

    OnlyIdiotsUsesWindows (tm)

    Mä oikein nautin kun te asennatte sen betan ja hajotatte koneenne.

    Äänestä

  • 12.04 kirjoitti:

    Mä oikein nautin kun te asennatte sen betan ja hajotatte koneenne.

    "Mä oikein nautin kun te asennatte sen betan ja hajotatte koneenne. "

    Vissiin tuttuja juttuja sulle nämä, katsos kun Canonicalin julkaisupolitiikka on:

    Alpha = Beta = Julkaisu :D

    Äänestä

Mä aion ehdottomasti lukea linux-saiteilta totuudenmukaisia arvioita tästä, varsinkin M-Karin nillitykset Kotkasta mua kiinnostaa erityisesti koska niillä tuntuu olevan eniten reaalimaalmaan liittyviä argumentteja Windowsista ja sen tulevaisuudennäkymistä.

Äänestä
  • Älähän nyt, Matti, anonyyminä itseäsi kehu.

    Äänestä

  • Höpsistä.... kirjoitti:

    Älähän nyt, Matti, anonyyminä itseäsi kehu.

    "Älähän nyt, Matti, anonyyminä itseäsi kehu. "

    Älä nyt sentään mun puolittaiseen provoon lankea ;) Se oli vitsi.

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "Älähän nyt, Matti, anonyyminä itseäsi kehu. "

    Älä nyt sentään mun puolittaiseen provoon lankea ;) Se oli vitsi.

    Ai, se olitkin sinä, sori kovasti!

    Äänestä

Itse lataan noin nopeudella 1000 kt/s, vaikka nettini normaalisti maksimi nopeutena antaa 800 kb/s

Äänestä

Muutama minuutti vielä ja saa "kärventää" (polttaa) kasin DVD.lle !

Hyvää jatkoa ja pian tavataan Win-kasin koneella !

Äänestä

Miten tämän paskan saa käynnistymään VirtualBoxissa? Kokeiltu 32- ja 64-bittisenä sekä eri säädöillä... ei onnistu!

Äänestä
  • Pian nähdään onko win8 niin kova kuin väitetään.

    Äänestä

  • Vaihda alaa jos ei noin helppo juttu onnistu. :D

    Äänestä

  • hihhihii.......

    Äänestä

  • troll detector kirjoitti:

    Vaihda alaa jos ei noin helppo juttu onnistu. :D

    Kerro toki miten!

    Vittu kaltaisesi näsäviisastelijat ovat rasittavia!

    Äänestä

Windows 8:a ei halua kukaan. Ainoastaan fanaattisimmat Windows-fanit sen imuttelevat.

Mä odotan Ubuntu 12.04 LTS julkaisua, Windows jää jälleen kerran ostamatta ja kasin kohdalla myös koeajamatta. Eli en koske siihen pitkällä tikullakaan.

Varastan Microsoftilta käyttämällä seuraavaakin Ubuntun versiota.

Äänestä

" Muutamassa tunnissa varmaan ylittää käyttöjärjestelmissä linuxit. "

Näinhän siinä käy! On se niin säälittävän vähäistä tuo linuxien harrastajien joukko!
Vaan minkäs teet - rypistys on rypistys.

Äänestä

Ubuntulla yksinään oli jo viime vuonna yli 20 miljoonaa käyttäjää ympäri maailmaa. Android linuxilla on satoja miljardeja, ellei miljardeja käyttäjiä, se on älypuhelimissa ja tableteissa selkeästi suosituin käyttöjärjestelmä.

Linux-harrastajia ei kuulukaan olla liikaa. Yhteisö on pieni ja tiivis ja siksi tuote on turvallinen. Yhteisö haluaa pysyä pienenä piirinä.

Windows-idiooteille linux-käyttäjät ovat sama asia kuin linux-yhteisö. Käyttäjiä on kuitenkin satoja miljoonia enemmän mitä yhteisössä on linuxia tekeviä ihmisiä.

Äänestä

Kokeiltu on Virtual Boxissa, eli normi koneessa. Ei tabletissa.

- Jos tiileen menee, siitä ei pääse pois kuin tutulla Ctrl Del Alt

- Ei enään Windows Classic themeä, siis kokonaan poistettu. Tilalle saa karseen 5 vuotiaan suunnitteleman Basic themen. Onneksi tuo Aero on sentään vähän hillitympi kuin aiemmin.

- Koneen voi enään sammuttaa vain painamalla virtapainiketta 3 sekunttia pohjassa.

- Control panel on edelleen sekava linkkihärdelli

Äänestä
  • Kerro miten VirtualBox tulee olla säädetty että W8 beta käynnistyy siinä!

    Äänestä

  • Miten sait? kirjoitti:

    Kerro miten VirtualBox tulee olla säädetty että W8 beta käynnistyy siinä!

    Pitää olla AMD-V tai VT-X tuettu prosessorista tai muuten ei virtuaalisena windows 8ia ajeta.

    Äänestä

  • Miten sait? kirjoitti:

    Kerro miten VirtualBox tulee olla säädetty että W8 beta käynnistyy siinä!

    Päivitin Virtual Boxin uusimpaan versioon. siitä se lähi asentumaan. Oma kone on macci.

    Äänestä

Mun käy Windows-käyttäjiä sääliksi. Microsoft vie teitä typeryksiä kuin pässiä narussa. Aina kun tulee uusi versio Windowsista, te pölöt olette maksamassa siitä innoissanne, vaikka koneessanne on oikeasti se edellinen Windowsin versio jossa toimivat käyttämänne Windowsin ohjelmatkin. Eli te pösilöt maksatte AINA parin vuoden välein satoja euroja Windows-veroa Microsoftille.

Ei tuossa Windows-käyttäjien touhussa ole mitään järkeä. Se on kaupallisuuden kierre, jossa Windows-käyttäjät ovat jumissa joko silkkaa tyhmyyttään tai sitten siksi, että eivät ole kuulleet paremmasta. Käyttöjärjestelmän kun saa myös ihan ilmaiseksi ottamalla Ubuntun.

Käytännössä Windows-kierre tarkoittaa myös sitä, että Windows-käyttäjät joutuvat ostamaan uuden tietokoneen ihan parin vuoden välein vaikka se edellinen kone on edelleen täysin käyttökelpoinen. Siis täysin turhaa rahan haaskausta.

Lähtökohta on se, että saman tietokoneen PITÄÄ palvella vähintään 6 vuotta, mieluummin 10 vuotta. Ei raha teknologiateollisuudelle siis kymmeneen vuoteen ostoksesta. Kapitalismia vastustetaan nimenomaan sillä, että sitä uutta ei osteta muutaman vuoden välein vaan pidetään kiinni toimivasta vanhasta laitteesta.

Mä en osta ylipäätään markkinamiesten myymiä ylikalliita tietokoneita, vaan ostan käytettynä hyviä laitteita. Joka ainoa tietokonekauppias pitää hinnassa sellaisen 50% silkkaa ilmaa tietokoneliikkeissä, siksi koneet ovat niin helvetin kalliita. Halvemmalla pääsee kun ei maksa kaupalle katetta vaan ostaa käytetyn laitteen esimerkiksi huuto.netistä tai kaverilta joka on myymässä pois konetta uuden tieltä.

Loput tietokoneen hinnasta on tietokoneliikkeissä sitä Windows-veroa. Ilman sitä tietokoneen oikea hinta olisi tonnin sijasta pari sataa euroa. Kiinalaisille ei maksanut juuri mitään tehdä se läppäri lapsityövoimalla.

Äänestä
  • Ja mä nyt muistutan, että mä itse en tarvitse tietokoneelta huipputehoja. En pelaa tietokoneella (kun en laita rahaa peleihin), enkä väännä raskaita 3d-ohjelmia koneessani. Siksi en näe mitään syytä ostaa kallista tietokonetta rahalla. Mä tarvitsen vain koneen, joka on varmatoiminen, kestävä ja kohtuuhintainen, eli halpa.

    Enkä osta uutta konetta parin vuoden välein vain siksi, että joku Microsoft sattuu julkaisemaan käyttöjärjestelmän uuden version. Mulla on samassa koneessa linux koko tietokoneen elinkaaren ajan.

    Maksan tietokoneesta max. 250 euroa. Edellinen ostokseni maksoi 170 euroa käytettynä.

    Äänestä

  • Kyllä 10 vuotta vanha tietokone on liian vanha meikäläiselle, vaikka siinä nyt XP tai joku Linux pyörisi. Jokainen tietysti tyylillään, jos itse haluat mieluummin käyttää 10 vuotta vanhaa tietokonetta, on se toki täysin oma asiasi.

    Äänestä

  • "Loput tietokoneen hinnasta on tietokoneliikkeissä sitä Windows-veroa. Ilman sitä tietokoneen oikea hinta olisi tonnin sijasta pari sataa euroa. Kiinalaisille ei maksanut juuri mitään tehdä se läppäri lapsityövoimalla. "

    Tuokin on täyttä roskaa. Kasaa vaikka itse osista tietokone ja vertaa sitä kaupasta saatavaan valmiskoneeseen, hyvin lähelle menee hinnat riippuen että paljonko gigantti tai anttila haluaa katetta lootistaan.

    Tämä sun hehkuttama Windows-verokin on luokkaa 30-40 euroa max. Olette ihan lapsellisen huvittavia kun kohkaatte muutaman kympin MS-veroista monisataista PC-tietokonetta ostaessa.

    Äänestä

  • "Loput tietokoneen hinnasta on tietokoneliikkeissä sitä Windows-veroa. Ilman sitä tietokoneen oikea hinta olisi tonnin sijasta pari sataa euroa."
    Missä liikkeissä myydään tuhannen euron tietokone kahdella sadalla ilman windows veroa.
    Laita hyvä tyttö/poika linkkejä tietokoneen myynti liikeisiin mistä saisi tietokoneen kahdeksan sataa euroa halvemmalla jossa ei ole asennettuna windowssia.

    Äänestä

  • Windows-käyttäjä kirjoitti:

    Kyllä 10 vuotta vanha tietokone on liian vanha meikäläiselle, vaikka siinä nyt XP tai joku Linux pyörisi. Jokainen tietysti tyylillään, jos itse haluat mieluummin käyttää 10 vuotta vanhaa tietokonetta, on se toki täysin oma asiasi.

    XP ei pyöri enää.

    Äänestä

  • kimir kirjoitti:

    "Loput tietokoneen hinnasta on tietokoneliikkeissä sitä Windows-veroa. Ilman sitä tietokoneen oikea hinta olisi tonnin sijasta pari sataa euroa."
    Missä liikkeissä myydään tuhannen euron tietokone kahdella sadalla ilman windows veroa.
    Laita hyvä tyttö/poika linkkejä tietokoneen myynti liikeisiin mistä saisi tietokoneen kahdeksan sataa euroa halvemmalla jossa ei ole asennettuna windowssia.

    Niitä voi kasata itse halvalla.

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "Loput tietokoneen hinnasta on tietokoneliikkeissä sitä Windows-veroa. Ilman sitä tietokoneen oikea hinta olisi tonnin sijasta pari sataa euroa. Kiinalaisille ei maksanut juuri mitään tehdä se läppäri lapsityövoimalla. "

    Tuokin on täyttä roskaa. Kasaa vaikka itse osista tietokone ja vertaa sitä kaupasta saatavaan valmiskoneeseen, hyvin lähelle menee hinnat riippuen että paljonko gigantti tai anttila haluaa katetta lootistaan.

    Tämä sun hehkuttama Windows-verokin on luokkaa 30-40 euroa max. Olette ihan lapsellisen huvittavia kun kohkaatte muutaman kympin MS-veroista monisataista PC-tietokonetta ostaessa.

    Se on periaatekysymys. Mä en maksa Microsoftille edes muutamaa kymppiä tuotteesta jonka TULEE olla ilmainen. Käyttöjärjestelmän kun saa ilmaiseksikin, kuten se pitääkin saada. Sen lisäksi Windows-vero on tasavero, eli sama köyhälle ja rikkaalle. Ei, se on väärä verotuksen malli. Verotuksen tulee olla progressiivista, eli rikas maksaa veroa selvästi tuntuvammin kuin köyhä.

    Microsoft on kirkon ohella ainoa kummallisesti laillinen verottaja Suomessa joka toimii varsinaisen verottajan ulkopuolella. Miksi Microsoftilla pitäisi olla oikeus periä jokaisesta tietokoneesta Windows-veroa? Sen maksamisesta tulee voida kieltäytyä. Ei ole olemassa sellaista velvollisuutta jonka suostuisin suorittamaan. Varsinkaan Microsoft-velvollisuutta en maksamalla suorita. Enkä osallistu tämän maan puolustamiseen edes siviilissä vaikka tulisi millainen kriisi tai sota tahansa.

    Äänestä

Itse ostin tietokoneen 2007 nettiliittymän kylkiäisenä hintaan 250€. Vuosi sitten päivitin emon, prossun ja muistit= noin 200€. Seiska siirtyi tähän koneeseen nätisti. En siis maksanut siitä mitään.
Vanhojen osien ympärille kasasin kakkoskoneen jossa on 2003 vuonna ostetusta koneesta Xp käyttiksenä. Käyttis on palvellut siis lähes 10 v.
Tuon -03 ostetun antiikkisen koneen jämät olin jo myynyt jollekin ikionnelliselle Linux-käyttäjälle jo 2010. Kyllä siinä Xubuntu pyöri.

Äänestä
  • Kasista tulee samanlainen floppi kuin vista oli..

    Äänestä

Todella totuuden mukainen kuvaus Windows 8:sta MS:n omalla suomenkielisellä Windows 8 sivulla:

"Windows 8 Consumer Preview

Se on Windows suunniteltuna ja keksittynä uudelleen Windows 7:n nopeuden ja luotettavuuden vankalle perustalle. Se on kokonaan uusi kosketuskäyttöliittymä. Se on uusi Windows uusille laitteille."

Huom. Ei sanota että:
"Se on kokonaan uusi käyttöjärjestemä"
vaan
"Se on kokonaan uusi KOSKETUSKÄYTTÖLIITTYMÄ."

Kaikki 100% totta. Windows 8 x86 on Windows 7 jossa on tablettien ja kännyköiden vaatima aero käyttöliittymä joka on pakollinen kun mobiiliin post PC aikaan on pakko päästä mukaan hinnalla millä hyvänsä.

Myönteinen puoli Windows 8:ssa on että:
W8 on heti alussa äärimmäisen toimiva ja vakaa, kaikki ajurit ovat jo tehtyinä ja valmiiksi testattuina, kaikki x86 softat toimivat 100% ilman muutoksia.

Huono puoli on että metro käyttöliittymä on kompromissi käytettävyyden suhteen tablettien ja työpöydän välillä.

http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows-8/consumer-preview

Äänestä
  • Jep !
    Nyt on kasi sitten asennettu ja ei tullut negatiivisiä yllätyksiä, vaan oli lähes sitä mitä olin "esittely käyttiksessä" jo huomannut.
    Siis tämä ei ole minulla Beta nimellä, vaan "Consumer-Preview".
    Siis meni linux hihhulien ennustukset , kun "letut seinille"!
    Lisää kokemuksia minun aloittamassa ketjussa myöhemmin.
    Ja jälleen Microsoft piti lupauksensa ja tulos on El-Suprimo !

    Äänestä

  • El MOndo kirjoitti:

    Jep !
    Nyt on kasi sitten asennettu ja ei tullut negatiivisiä yllätyksiä, vaan oli lähes sitä mitä olin "esittely käyttiksessä" jo huomannut.
    Siis tämä ei ole minulla Beta nimellä, vaan "Consumer-Preview".
    Siis meni linux hihhulien ennustukset , kun "letut seinille"!
    Lisää kokemuksia minun aloittamassa ketjussa myöhemmin.
    Ja jälleen Microsoft piti lupauksensa ja tulos on El-Suprimo !

    Eli sä saatanan pelle meinaat maksaa Microsoftille Windows 8 paskasta!

    Äänestä

  • ps.
    Huomasin, että joku unohti sen activointi numeron ottamatta ! Onko se Suomenkielellä selitetty tämän kasin Down load ?
    Muuten minä latasin oman kasin eri paikasta ja tarvi käydä MSN sivulla hakemassa se activatio koodi, mutta jos se ei ole suomeksi selitetty, niin helpatkaa siellä päässä kaveria, joku antoi oman numeron sivulle, mutta oletan, että jokaiselle asennetulle käyttikselle on oltava oma "key" !

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Eli sä saatanan pelle meinaat maksaa Microsoftille Windows 8 paskasta!

    Ei kait minun tarvi vastata tuohon tyhmään kysymykseesi ?

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Eli sä saatanan pelle meinaat maksaa Microsoftille Windows 8 paskasta!

    "Eli sä saatanan pelle meinaat maksaa Microsoftille Windows 8 paskasta! "

    Meinaan mäkin hankkia sen. Sen verta kova käyttis ja hyvät uudet ominaisuudet joista upuntu voi vain haaveilla.

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Eli sä saatanan pelle meinaat maksaa Microsoftille Windows 8 paskasta!

    Tottakai kun tulee sitten aikanaan uuden koneen mukana jossa on kosketusnäyttö.
    Vanhaan koneeseen ei kannata laittaa.

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "Eli sä saatanan pelle meinaat maksaa Microsoftille Windows 8 paskasta! "

    Meinaan mäkin hankkia sen. Sen verta kova käyttis ja hyvät uudet ominaisuudet joista upuntu voi vain haaveilla.

    Windowsissa on edelleen 1/1000 Ubuntun ominaisuuksista. Laittaisi siihen nyt edes ne virtuaalityöpöydät jotka nyt löytyy nykyään taskutietokoneistakin mutta ei Windowsista. Sitten seuraavaksi vaikka 3D-mallinnusohjelmisto kun Microsoft meni sellaisenkin ostamaan mutta Windowsista ei löydy vieläkään.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Windowsissa on edelleen 1/1000 Ubuntun ominaisuuksista. Laittaisi siihen nyt edes ne virtuaalityöpöydät jotka nyt löytyy nykyään taskutietokoneistakin mutta ei Windowsista. Sitten seuraavaksi vaikka 3D-mallinnusohjelmisto kun Microsoft meni sellaisenkin ostamaan mutta Windowsista ei löydy vieläkään.

    "Laittaisi siihen nyt edes ne virtuaalityöpöydät"

    LAWL superbar on valovuosia parempi kuin jotkut virtuaalityöpöydät ja kumoaa täysin moisten tarpeet. Esso-huuruinen matti taas unohtanu muutaman kuukauden takaiset jutut kun sama samperin jankutus vain edelleen joka asiasta.

    Ja virtuaalityöpöytiä saa ihan mäsäsoftan sivustoltakin jos sellaisa 80-luvun pellejuttuja haluaa omaan windowsiinsa.

    "Sitten seuraavaksi vaikka 3D-mallinnusohjelmisto kun Microsoft meni sellaisenkin ostamaan mutta Windowsista ei löydy vieläkään. "

    höpön löpö noita on kaupat pullollaan ja ilmaispuolellakin tarjonta on ihan sama kuin linxuilla. ihan älytön roskanjauhaja olet.

    Eli tässäkään postauksessa ei tullut taas yhtäkään faktaa että linux olisi parempi, pelkkää selittelyä vain jostain vakio-ohjelmista. Säälittävää. Johan tämä alkaa näyttää siltä että Windows on sitten parempi näköjään.

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    "Laittaisi siihen nyt edes ne virtuaalityöpöydät"

    LAWL superbar on valovuosia parempi kuin jotkut virtuaalityöpöydät ja kumoaa täysin moisten tarpeet. Esso-huuruinen matti taas unohtanu muutaman kuukauden takaiset jutut kun sama samperin jankutus vain edelleen joka asiasta.

    Ja virtuaalityöpöytiä saa ihan mäsäsoftan sivustoltakin jos sellaisa 80-luvun pellejuttuja haluaa omaan windowsiinsa.

    "Sitten seuraavaksi vaikka 3D-mallinnusohjelmisto kun Microsoft meni sellaisenkin ostamaan mutta Windowsista ei löydy vieläkään. "

    höpön löpö noita on kaupat pullollaan ja ilmaispuolellakin tarjonta on ihan sama kuin linxuilla. ihan älytön roskanjauhaja olet.

    Eli tässäkään postauksessa ei tullut taas yhtäkään faktaa että linux olisi parempi, pelkkää selittelyä vain jostain vakio-ohjelmista. Säälittävää. Johan tämä alkaa näyttää siltä että Windows on sitten parempi näköjään.

    "höpön löpö noita on kaupat pullollaan"

    Nyt puhuttiin edelleenkin käyttöjärjestelmästä. Windows vaan on ominaisuuksiltaan erittäin alkeellinen. Kauppoihinko sitä pitää mennä juoksemaan että saa tehtyä mitään? Surkeata!

    Windows on kuin auto mistä puuttuu starttimoottori, tuulilasinpyyhkijät, ajovalot, vilkut, ohjaustehostin, penkinlämmittimet, radio, ilmastointi, lämmityslaite, lohkolämmitin, turvavyöt.... sellainen "mäkiauto" lähinnä.

    Yleensäkin melkein kaikki. Ja sitten jos haluaa jotain tehdä niin joutuu hankkimaan sen suuntavilkun joltain ihan toiselta firmalta ja sitten kun niitä osia on hankittu sieltä ja täältä niin huolto menee vaikeaksi kun yksi huoltoliike osaa vilkut, toinen turvavyöy yms. eikä välillä kaksi varustetta satu samaan autoon samanaikaisesti.

    Microsoftin kannattaisi lisätä niitä ohjelmia vaan että saisi paremman tuotteen aikaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12122121121211212121 kirjoitti:

Muutamassa tunnissa varmaan ylittää käyttöjärjestelmissä linuxit.

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu