Paniikkihäiriökö?

Hei!olen 16 vuotias tyttö..Olen huomannut että yläasteen (2-3vuoden) aikana minulle on alkanut tulla paniikkihäiriön oireita..Epätodellisuuden tunnetta(nykyään joka päivä),sydämen tykytystä,hikoilemista,vatsavaivoja,vapina,kylmän ja kuuman vaihteluja..Voisiko tämä olla paniikkihäiriö vai vaan tavallinen ahdistus..? Pelkään että taas tulisi uusi kohtaus..kohtauksia on noin 4-5 kertaa viikossa..Yleensä kohtaus tulee koulussa ollessani joka on todella ahdistavaa..Olen muutenkin todella ujo ja tämä vain pahentaa sitä..En pysty luomaan uusia ystävyyssuhteita tai pitämään entisiäkään yllä! haluaisin apua ennen kuin lähden jatko-opintoihin,koska siellä oireet voisivat pahentua! Mistä saan apua?! kertokaa te jotka tiedätte mitä tämä on ja miten tähän pitäisi suhtautua! jäänkö vain odottamaan uusia kohtauksia vai voiko tätä hoitaa jotenkin? Olen kuullut että jos saisin lääkkeet ne muuttaisivat minua ihmisenä onko tämä totta?
192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kannattaa ekaks mennä koulukuraattorin juttusille ja sitä kautta etsimään apua, mitä pikemmin saat apua sen parempi. Puhu rohkeasti itsestäsi ja kaikista elämääsi liittyvistä asioista. Jaettu taakka on keveämpi kantaa.

Sopiva lääke saattaa löytyä jo eka reseptillä, jos ei niin kokeilemalla jotain toista. Nuoren murkkuiän vaiheita....pääset niiden yli:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätöntyttö kirjoitti:

Hei!olen 16 vuotias tyttö..Olen huomannut että yläasteen (2-3vuoden) aikana minulle on alkanut tulla paniikkihäiriön oireita..Epätodellisuuden tunnetta(nykyään joka päivä),sydämen tykytystä,hikoilemista,vatsavaivoja,vapina,kylmän ja kuuman vaihteluja..Voisiko tämä olla paniikkihäiriö vai vaan tavallinen ahdistus..? Pelkään että taas tulisi uusi kohtaus..kohtauksia on noin 4-5 kertaa viikossa..Yleensä kohtaus tulee koulussa ollessani joka on todella ahdistavaa..Olen muutenkin todella ujo ja tämä vain pahentaa sitä..En pysty luomaan uusia ystävyyssuhteita tai pitämään entisiäkään yllä! haluaisin apua ennen kuin lähden jatko-opintoihin,koska siellä oireet voisivat pahentua! Mistä saan apua?! kertokaa te jotka tiedätte mitä tämä on ja miten tähän pitäisi suhtautua! jäänkö vain odottamaan uusia kohtauksia vai voiko tätä hoitaa jotenkin? Olen kuullut että jos saisin lääkkeet ne muuttaisivat minua ihmisenä onko tämä totta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu