Lyhyt luteaalivaihe

Jonde

Hei! Olemme yrittäneet lasta vuoden (yksi lapsi on jo). Minulla on lyhyt luteaalivaihe, aina vain 8-9 päivää. Ovulaatiotestit käytössä ja niillä ovulaatio löytyy. Kierto on suht säännöllinen 32-38 päivää. Onko tuo luteaalivaihe liian lyhyt, voiko siihen itse mitenkään auttaa??? Mikä on normaali luteaalivaiheen pituus?

6

1437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurisoi

      Täällä on sama ongelma! 8 päivää ovulaation jälkeen alkaa tuhruvuoto ja muuttuu kunnolliseksi kuukautisvuodoksi 11 päivää ovulaatiosta, onko sekin liian lyhyt aika? Lasketaanko tuo luteaalivaihe varsinaisesta vuotopäivästä vai tuhruttelupäivästä jo?

    • djiodvju

      Minulla myös sama ongelma, eikä sitä oteta missään tosissaan. Luteaalivaihe 9-10päivää ja ennen jo tiputtelee. Alkaa usko hiipumaan, kun kukaan lapsettomuuslääkäri ei ota sitä tosissaan.

      • djiodvju

        lisäys,meillä myös toista yritetty kohta kaksi vuotta. Clomit ei pidennä kierron loppua, ainoastaan aikaistaa ovista. Lugesteron auttaa pitämään vuodon poissa, mutta eihän se itse syytä poista. En ymmärrä, miksi näin selkeää häiriötä ei oikein oteta tosissaan. itkettää :(


    • vuotava nainen

      Täällä myös ilmoittautuu yksi asiasta kiinnostunut!
      Minulla tiputtelu alkaa jo päivä ovulaatiotestin jälkeen ja jatkuu taukoamatta kuukautisiin asti. Kunnon vuoto alkaa n. 7-10 päivää tiputtelun alkamisesta, kierto 21-27 päivää. Keltarauhashormonilääkkeillä ei mitään vaikutusta asiaan ja mitään polyyppeja yms. ei löydy. kilpirauhanenkin pitäisi olla kunnossa. Sukupuolitauteja ei ole, ne on testattu moneen kertaan. Clomifen kokeiltu myös, auttaa pitkittämään tiputtelun alkua 1 päivällä. Hormonikokeita on otettu useaan otteeseen, kaikki näyttää normaalilta. Kaikki vaan levittelevät käsiään ja kukaan ei tunnu enää keksivän miten jatkaa.

      Olisiko ehdotuksia mitä seuraavaksi voisi sulkea pois? Ottaa päähän kun kolme vuotta jo ollut näin. Lapsettomuus on ongelmana myös, eihän tällaisella kierrolla mikään raskaus ala kun puitteet sille on ihan rempallaan. Inssejä on nyt tehty 3, joka kerta kaikki näyttänyt hyvältä vielä inssissä ja kahden päivän päästä se lorina taas on alkanut. masentaa kun mikään ei auta ja kierron aikana on max 6 vuodotonta päivää. Olemme hoidoissa nimikkeellä selittämätön lapsettomuus, mutta en ymmärrä miten joku on keksinyt antaa tittelin selittämätön kun sanomattakin on selvää, että tällainen jatkuva tiputtelu ei ole normaalia ja varmasti on osasyy vähintään siihen ettei raskaus ole alkanut.

    • Onnentukka

      Täällä kans lapsettomuushoitoja ei olla aloitettu, mutta saman lyhyen luteaalivaiheen kanssa stressataan eli 7-8 päivää ovulaatiosta alkaa vuoto ensin tuhruna ja parin päivän päästä kunnolla :( Mitään lääkityksiä/hoitoja ei olla kokeiltu mutta yritystä 13 kk takana :( Onko mitään kotikonstia millä tuota luteaalivaihetta saa pidennettyä? Jotkut puhuu greippimehusta??

    • kaneli

      ITse olen kokeillut greippimehua, ei vaikuta yhtään tuhruvuotoon. Korkeintaan ovulaation aikoihin limojen määrään. Minullakin tuhruvuotoa ja liian lyhyt luteaali max 10 pv. Kaikki mahdollinen tutkittu(?, ainakin tämän paikkakunnan lääkärin mielestä), spermat kunnossa, lääkäri ei anna edes kokeilla klomeja,kun sen mielestä ovulaatio tapahtuu....tapahtuuhan se, mutta varmaan epäkypsästi ja loppukierrosta onkin kaikki pielessä.todella perseestä asua pienellä paikkakunnalla,kun lääkärit on mitä on. PItäisi matkustaa 300km,jos haluaisi saada oikeita asiantuntevia lääkäreitä. No ei ihan vielä jaksas lähteä siihen. Venhänalkioöljy on nyt testauksessa ja ubikinoni, saapa nähdä onko mitään apua loppukiertoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe