Olen muuttamassa ehkä Saarijärvelle asumaan. Onko siellä oma Kela, työkkäri, sosiaalitoimisto? Onko Saarijärvi liittymässä johki isompaan kaupunkiin? Toivottavasti ei. Minkälainen paikka on asua noin muuten? Missä on rauhallisinta? Haluaisin asumaan, jos suinkin mahdollista, niin rauhalliseen paikkaan missä ei olisi mitään örveltäviä nuoria. Vaikka nuori (22v) olen itsekin mutta en halua sellaseen missä nuoret pitää juhlia ja mölyä yötä päivää. Minkälaiset lenkkeily mahdollisuudet esim koiran kanssa? Kertokaa miinukset ja plussat koko paikasta :)
Saarijärvelle muuttaja
23
681
Vastaukset
- kkkll
On kela,työkkäri ja sosiaalitoimisto.Kyllä niillä alkuun pääsee mutta kannattais varmaan etsiä töitä että ei tarvitsisi näitten varaan laskea.Onhan Saarijärvi varmaan liittymässä Jyväskylään jos Huovista on uskominen.Miten äkkiä sitä ei tiedä.Täällä on jonkin verran teollisuutta.mm. metalliteollisuutta ja Serres.Jos haluaa asua rauhallisella alueella niin Hietalahti on rauhallista aluetta samoin Pyyhkälä.Lenkkeilymahdollisuudet on hyvät.
- fgbgdbdbfgbfgb
No eipä ole enää työkkäriä... Pitää jonkun etäyhteyden kautta asioida sinne äänekosken työkkäriin... Naurettavaa... Älytöntä...
- hjmhjmhmj
fgbgdbdbfgbfgb kirjoitti:
No eipä ole enää työkkäriä... Pitää jonkun etäyhteyden kautta asioida sinne äänekosken työkkäriin... Naurettavaa... Älytöntä...
*Äänekosken
- No joo helppoa on
fgbgdbdbfgbfgb kirjoitti:
No eipä ole enää työkkäriä... Pitää jonkun etäyhteyden kautta asioida sinne äänekosken työkkäriin... Naurettavaa... Älytöntä...
Itse olen ollut yhteydessä suoraan Keski-Suomen Te-toimistoon mm. lomautus ja muissa kysymyksissä ja tehnyt tarvittavat ilmoitukset netissä. Itseasiassa entiseen verrattuna lausunnot ja ohjeistukset ovat hoituneet nopeammin ja joustavammin suoraan kotoa sähköpostilla tai puhelinsoitolla kuin aikaisemmin aikana kun piti varata aikoja neuvojille ja lähteä erikseen käymään lippujen ja lappujen kanssa paikallistoimistossa. Nyt voit skannata kotoa kaikki materiaalit suoraan käsittelijälle ja ainakin omalla kohdallani kaikki Te-toimiin kysymykset on aina hoitunut saman päivän aikana ja palvelu on ollut erittäin ystävällistä. Sama verokorttien kanssa.
Jälkeenpäin tuntuu todella aataminaikaiselta sellainen typerä toimistoissa ramppaaminen. - dhdfhdghdg
No joo helppoa on kirjoitti:
Itse olen ollut yhteydessä suoraan Keski-Suomen Te-toimistoon mm. lomautus ja muissa kysymyksissä ja tehnyt tarvittavat ilmoitukset netissä. Itseasiassa entiseen verrattuna lausunnot ja ohjeistukset ovat hoituneet nopeammin ja joustavammin suoraan kotoa sähköpostilla tai puhelinsoitolla kuin aikaisemmin aikana kun piti varata aikoja neuvojille ja lähteä erikseen käymään lippujen ja lappujen kanssa paikallistoimistossa. Nyt voit skannata kotoa kaikki materiaalit suoraan käsittelijälle ja ainakin omalla kohdallani kaikki Te-toimiin kysymykset on aina hoitunut saman päivän aikana ja palvelu on ollut erittäin ystävällistä. Sama verokorttien kanssa.
Jälkeenpäin tuntuu todella aataminaikaiselta sellainen typerä toimistoissa ramppaaminen.Njoo.. Ehkä parempi :)
- MIESMIESMIES?
Kuulemma ois thai-hieronta tulossa sinne.
- alkup.
Juu kyllä minä ammatin oon ihan hankkinu mutta kunhan kyselin varmuudelta että onko nuo kyseiset palvelut siellä. Entä mitkä paikat olis sitten semmosia ei niin rauhallisia? Tai sellasia, mihin ei missään nimessä kannattaisi muuttaa, mikäli haluaa nauttia rauhallisuudesta mahd paljon?
- ------------
Autiolahti,Husuaho,Koiralampi .Niihin en muuttaisi.
- dfsdfs
Mitä mieltä olet muuten aloittaja siitä thai-hommasta?
ootko nainen? - 131
Tuskin parikymppinen mitään thai hierontaa tarvii.Onhan täällä uimahalli mutta saisi olla pidempään auki .Esim. aamukuudesta ilta yhdeksään niin sillä olis enemmän käyttöä.Lisäksi enemmän ohjattua liikuntaa uimahalliin.Esim.aamujumppia.Keilahalli monitoimisalille.
- perustele!!!!
Miksei muka tarvitse?
- 333 133
Miks tarvitsis?
- ap
Näin naisena ei thai hieronnat kiinnosta..
- iloa elämään..
Tulihan sieltä eka kateellinen kommentti.
Osta miehellesi kausikortti sinne? - st.11
Täällä vanhat äijät haluavat väkisten thai-hierontapaikan. Ja sitten suuttuvat, kun parikymppinen nainen ei ole halukas sellaista perustamaan... Menkääpäs peräkammarin kyntöruunat tansseihin, ja naisten perään! Kokemuksenakin ihan kätsä.
- voi jestas...
Eihän tuolle aloittajalle kukaan ole mitään hierontaa ehdottanut???
Mistään ei ole edes tullut ilmi että hän olisi nainen?
Kaikki tämä on vain mustasukkaisen ja kateellisen mielesi ajatuksia.
- dasfasf
Eiköhän se sun oma miehesikin ole siellä hierotuttamassa,vaikutatkin aika kireältä tyypiltä.
- öööööölll
Tämä keskustelu hyppäsi asiasta.Ensimmäinen kysyi millanen paikka Saarijärvi on?Ei millainen olisi jos olisi thai-hieronta paikka.Tässä on hiukka ero.Eli saarijärvi on kaunis paikka.Täällä on vain vastarannankiiskejä täynnä oleva vapaa-aikalautakunta joka on kaikkia harrastuksia vastaan.Huom.liikuntaharrastuksia vastaan.
- järkikäteen!!!!
No eiköhän tuo thai-hieronta homma ole hiukan tärkeämpi kuin tuo aloitus!!
- ei pissi karkaa
Hinkatkaa aikamiespojat hinkatkaa! muistakaa myös vaihtaa pitkikset säännöllisesti sekä ottaa flooritabletit. Tosin eiköhän äippä niistä muistuta!
Miksi thai-hieronta liitetään alkuperäiseen keskustelunavaukseen, mikäli sitä ei haluttaisi? Luuleekohan joku, että alkuperäinen haluaisi thai-asiaa keskustelussa käsiteltävän? Aikkupojat vain haluavat kokeilla kepillä jäätä, josko kirjoittaja olisi nainen ja asiasta innostuisi. Säälittäviä olette, ressukoita. - kauneudesta nauttiva
^ Joo ei muuta kuin meikkiä naamaan ja liikuntaa,sinun tapauksessa paljon.
Myös vaatekaappia voi varustaa muilla kuin alemakasiinin rytkyillä,eiköhän se näillä kateus ainakin osaksi lähde.
Hyvää kevättä! - :(((((
Olipas lapsellinen ja täynnä hormonien sekoittavaa miesvihaa oleva viesti tuo...huh huh
- synnitön???
Kukaan ei voi kieltää toista saamasta toisen ihmisen kosketusta.
Kaikilla on aikuisilla ihmisillä on oikeus toteuttaa seksuaalisuuttaan lain puitteissa,tapahtui se miten tahansa.
Sitä ei feministinen kateellinen katkeruus lopeta.
Muistakaa tämä,miehistännekin olisi varmasti joskus kiva kuulla muutakin kuin haukkuja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380