Olen ihmetellyt miksi piereskelen vaikka en syö leipää/muuta mikä voisi aiheuttaa ilmaa mahaan. Olen alkanut laihduttamaan ja suosinut moniviljariisiä, riisi & ruis, ja riisi & kaura tuotteita.
Katselin netistä oireita ja ainakin kaksi oireista osuu omalle kohdalle. Ripuli ja ilman kertyminen mahaan. Tämähän ei ole mikään 100% tieto vaan pikemminkin arvaus. Auttaisi varmaan jos vaihtaisi nuo riisit tummaan ja katsoisi mitä sitten tapahtuu.
Onko tumma riisi hyväksi laihduttajalle? Ruokaani lisään yleensä kanaa/tonnikalaa, paprikaa, kanamunaa (ilman keltuaista), tuorekurkkua, ananasta, hapankaalia, raejuustoa yms.
Ennen tälläistä ei ole ollut vaikka olen vilja tuotteita syönyt. Miten syön kaurapuuroa tästä eteenpäin jos todellakin olen vilja aller(kikko)?!
Kiitos!
Vilja allergia(ko)??
kaikkeakanssa
3
162
Vastaukset
- viljaton.
Viljat tai laktoosi.
Kokeilemalla selviää.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm - riisitautinne
Itselläni on ruisallergia. Räyhtäilyä, äkillistä ripulia, pahoinvointia, tärinää ja heikotusta. Muista viljoista ei yhtä rajuja oireita. Riisi kylläkin tekee tunteen, että nälkä vain jatkuu ja jatkuu. Eli en nyt sitten tiedä voiko riisille olla alleginen mutta syön sitä todella vähän. Muuten on vatsa ihmeissään.
- terveyttä.
Riisi on 72% hiilihydraattia eli sokeria.
Jos haluaa pysyvästi laihtua, niin turhat hiilarit pois eli riisi, peruna, sokeri ja kaikki viljat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708