Söin kaksi vuotta Melianeja, ja lopetin ne 2-3 kk sitten. Nyt naamani on täynnä pientä ihon väristä näppyä ja isoimmista tulee valkoista...ei kuitenkaan varsinaisia paukamafinnejä. Ja iho on hieman arka...Ennen e-pillereitä ihoni oli hyvässä kunnossa, mitä nyt joskus oli finni jossain. Pillerien aikana iho oli melkeimpä virheetön ja nyt se on kamalampi kuin murrosiässä! olen 22...Kestääkö kauan vielä että iho normalisoituu vai jääkö se tällaiseksi!? Käytän aloe vera-tuotteita, ja joku on sanonut että nistä voi tulla näppyjä. Mutta ei niitä tullut silloinkaan kun söin e-pillereitä. Mitä kannattaisi tehdä?
E-pillerien lopetus ja ruma iho!!!
säde
1620774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ihosi saattaa ajan kuluessa normalisoitua, sitten kun hormonitasapaino on taas kunnossa tai sitten ihosi "jää" tuollaiseksi. Ei sitä voi tietää etukäteen. Enkä usko, että aloe-tuotteesi ovat siihen syynä. Sinuna menisin käymään lääkärillä, kysyisin mielipidettä ja ottaisin ensialkuun vaikka antibioottikuurin ennen kuin iho menee mahdollisesti pahempaan kuntoon.
Mukavaa kun lääkärit jättävät autuaasti mainitsematta mahdollisista sivuvaikutuksista pillereiden lopettamisen jälkeen ja valitettavasti se sivuvaikutus on usein ihon kukkiminen, jota kukaan ei halua.
..ja ikinä ennen ei oo näin ruma iho ollut! Aluksi, n. muutama kuukausi Melianen lopettamisen jälkeen tuli "vain" pientä näppyä ja mustapäitä ja aattelin et ne menee ohi. Mutta mutta! Aina vaan on tullut pahempia ja nyt meinaa hermot mennä!! Nyt mulla on oikea akne, kun kipeitä syvällä olevis patteja löytyy puosta, selästä, niskasta, kaulasta, jopa käsivarresta! Näin kävi kerran aiemminkin ja lääkäri sano että pillerit takaisin..
Aattelin sellasta ratkaisua, että Roaccutan- kuuri nyt ja samalla pillerit tietty takaisin. Eiköhän Roaccutan tuo sellaiset tulokset, että voi joskus jättää pillerit pois niin että säilyy ihmisen näköisenä..
Tsemppiä sullekin!
roakuuri tuo mitään pysyviä tuloksia vaikka lääkärit niin lupaavatkin=/ itselleni sanottiin että jotkut ovat pärjäilleet jopa VUODEN käytön jälkeen mutta sitten joutuneet taas syömään sitä. itselläni paheni ainakin heti viikkojen kuluessa käytön jälkeen ja tuli akne vaan entistä pahempana takaisin=/ pitäisi sitten syödä varmaan jotain huippuvaarallisia määriä että parantuisi pysyvästi, mihin en kylläkään edes usko että on mahdollista. riippuu tietenkin aknen pahuudesta, itselläni olo keskivaikea, eli ei mitään syviä paukamia mutta pieniä ja keskikokoisia näppyja koko ajan naamassa. kyllä se roa on hyvä lääke oikealla annostuksella niin kauan kun sitä käyttää, että ota ihmeessä kuuri jos haluat ihosi kuntoon ainakin hetkellisesti.
Minä yritin kerran jättää diane novan pois, mutta iho paheni huomattavasti, joten aloin taas syömään enkä varmasti lopeta enää, vaikka en ehkäisyä tartekaan. Jonkun verran finnejä on pillereitä syödessäkin, mutta ilman niitä on PALJON pahempi! Ja kuukautiset on pillereiden kanssa säännölliset, muuten en varmaan muistais ollenkaan, milloin niiden pitäis alkaa!
Nyt syön myös tetrasykliiniä, saa nähdä vaikuttaako mitään... Annostus on 500 mg 3xpv viikon ajan, sitten jatkuu 1xpv. Mulla ei ole kauhean huono iho, kasvoissa ei ole oikeastaan mitään, mutta yläkropassa on koko ajan jonkun verran punasia näppyjä. Eli avokaulaisia paitoja ei paljon käytellä... :)
Ota pillerit takaisin vain.. Itse lopetin kolmeksi kuukaudeksi Harmonetit ja oli pakko ottaa pillerit takaisin, kun rupes tulemaan kasvoihin hirveästi finnejä ja sellasta vaaleata pikkuröpöä ja selkä meni ihan röpelöiseksi.
Lääkäri kehotti eten syö kun kävi kaikkea ja nyt kuulun riskisyhmään ja jotain...ja muutenkin niistä tuli kauheita sivuoireita. En halua enää mitään hormonaalista ehkäisyä.
Mutta mitä, tarkoittaako siis että mullekin voi tulla akne vaikka ennen pillereitä mulla ei ollut mitään iho-ongelmia!!?? Luulin että iho palautuu sellaiseksi mitä se on ennen pillereitä ollut...siis jos mulla olisi ollut akne niin osaisin sitä taas odottaa, mutta kun mitään ei ole ollut...apua!! Miten se on mahdollista että iho menee huonompaan kuntoon vaikka ajan kanssa hormonitoiminta olisi tasoittunut...pitääkö mun nyt varautua että musta tulee pitsanaama loppuiäksi?! En muutenkaan kauheen mielelläni söisi mitään lääkkeitä tai käyttäisi mitään...voiko tämä lähteä ihan normaalilla puhdistuksella ja ihonhoidolla? Mulla on vaan paha tapa silloin puristella kun näpyt oikein kunnolla näkyy...ei varmaan saisi mutta onko siitä haittaa jos on puhtaat kädet ja näpystä selkeästi tulee tavaraa sisältä? Kiitos...
Jos et voi hormooneja syödä, en valitettavasti keksi sinulle muuta kuin apteekin voiteet ja antibiootit. Käy ihotautilääkärillä ja kerro tilanteesi, lääkäri tietää parhaiten sinulle sopivan hoitokeinon. Kerro myös aiemmista sivuoireistasi ja muista syistä, miksi et haluaisi lääkkeitä syödä. Jos on asiallinen lääkäri, hän osaa kertoa myös vaihtoehtoisista hoidoista, kuten ruokavalioasioista. Jotkut ovat saaneet aknen jopa katoamaan hiilihydraatittomalla ruokavaliolla, mutta koska omakohtaista kokemusta tuosta ei ole, en uskalla sanoa siitä enempää. Mutta ota selvää asiasta, jos luulet, että siitä voisi olla sinulle apua!
..vaikka ennen pillereiden syöntiä ei ole ollut mitään iho ongelmia, niin pillereiden lopettamisen jälkeen iho kukkii varmasti melkein kaikilla. Epäreilua. En uskalla ikinä lopettaa niiden syöntiä, paitsi 30-40 ja silloinkin saatta finnejä tulla vähän. Pillereiden lopettamisen jälkeen saattaa mennä 1-2 vuotta kun iho on taas hyvä ja elimistö on taas tottunut olemaan ilman pillereitä. Ei se tietenkään kaikilla mee niin, mutta yleensä. En muuten usko, että mitkään kuurit auttavat finneihin, vaan uskon sen, että heti kuurin loputtua finnit tulevat takaisin. Eikö se ole ihan järjellä ajateltavissa. Kokemuksia?
Usko tai älä, mutta on monilla antibiootti hävittänyt finnit ja joillakin on tullut takaisin vasta vuosien kuluttua. Mutta se, miten auttaa ja tuleeko takaisin, on hyvin yksilöllistä. Eri ihmisillä vaikuttaa eri tavoin. Yksilöllisiä ovat myös sivuvaikutukset.
Itselläni on lääkkeet auttaneet eikä ole vielä ainakaan tullut takaisin (2 vuootta mennyt). Että ilmeisesti antibiootti nujersi sen tulehduksen eikä se ole alkanut uudestaan.
Tuosta pilleriasiasta - minäkin syön Diane Novaa enkä aio lopettaa, koska iho pahenisi varmasti. En kyllä haluakaan lopettaa, koska kuukautiset ovat säännölliset pillereillä eikä kuukautiskipuja ole. En ole lihonut enkä tullut haluttomaksi, joten ilmeisesti ne sopii mulle. Kaikille ei sovi!
Toivottavasti ihosi parantuu nopeasti.Minä söin myös Melianeja,söin niitä kolme vuotta kunnes päätin kerralla lopettaa hormonihömpötykset 4kk sitten.Olen samanikäinen kuin sinä säde.
Seksielämään tuli uutta potkua ja olen pirteämpi kuin ennen.Ja mitä ihoon tulee,minulla oli ennen todella huono iho,söin yhden roaccutan kuurinkin aikoinaan,mutta yllättäen pillerien lopetus ei tehnyt ihoa yhtään huonommaksi.Eli olen onnellisesti päässyt pillereistä eroon ilman karseita sivuvaikutuksia.
Tosin osasin varautua siihen,että ihoni voisi huonontua ja hankin skinoren-voidetta(olen käyttänyt sitä silloin tällöin jo 4 vuoden ajan)ja kasvovettä(en ole ennen käyttänyt)ja iho näyttää samalta kuin pillerien aikaan,joten minulla ei iho reagoinut pahemmin lopetukseen.Kokeilepas kasvovesiä,ne kuivattavat kivasti laajenneita ihohuokosia.Mutta muista myös samalla kosteutus.Aurinkokin auttaa,ainakin minulla,sillä näppyä on vielä jonkin verran naamassa niin kuin oli pillerienkin aikaan...tsemppiä!
Jos vasta 4 kk sitten lopetit, vaikutus ei ehkä ole vielä ehtinyt. Mulla kesti melkein puoli vuotta diane novan lopettamisesta, ennen kuin iho alkoi kukkimaan. Se alkoi yhtäkkiä, enkä ensin edes tajunnut, että se johtui pillerien lopettamisesta. Mutta se kesti monta kuukautta, että hormonitoimintani "normalisoitui" (vaikka mitä normaalia tuommoinen kauhea reaktio muka on!). Sittemmin aloitin dianet uudelleen, koska iho ei ottanut parantuakseen. Että älä sinäkään vielä huokaise...
Kertoisitko mitä nämä Skinoren-voide/-kasvovesi ovat? Jotain resepti-/apteekkitavaraa?
Skinoren on reseptilääke. Katso tuo linkki:
http://www.tohtori.fi/laakeopas/tuotelisa.php3?laakeID=1249
pillereiden lopettamisesta pari, kolme vuotta, ja tuntuu kuin hormonitoiminta vain yltyisi - kuin joku uusi teini-ikä. menkkakipuja ja niiden aikaista pahoinvointia (mitä ei aikaisemmin), ja iho mennyt pillereiden lopettamisen jälkeen asteittain yhä huonommaksi. jos olisin tiennyt, en olisi koskaan aloittanut niiden syömistä. vai onko tämä muka jotain normaalia hormonivaihtelua?
Meikäläisen akne parantui kuukaudessa kun aloitin e-pillerit. Eipä siis varmaan parane lopettaa näemmä.
Mitkä pillerit aloitit? ja minkälainen aknesi oli? olitko syönyt roaa?