Hei
Kiinnostaisiko lapin matka esim. Kilpisjärveltä alas tai Nuorgamista kesällä 2013 ?
Siis 2013.
Kyseessä siis pyöräilylomamatka, ei mikään seksikontaktiasia.
Lapissa on erämaata, mutta tie on, mutta siitä huolimatta mukava jos on matkaseuraa.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=E2VCwBzGdPM
yst. jari
Lappiin polkupyörällä ?
7
294
Vastaukset
- ärsyttää tuollanen
Tuliko vahingossa väärälle palstalle, vai tyhmäkö olet?
Siirrä sepustuksesi tuonne seuraa retkelle palstalle. Hei
Ei ole väärä palsta, mutta olen varmasti joskus tyhmä joka voi olla joskus ärsytykseksi.
Luonto on vallan mainio paikka hakea pyöräilyseuraa, sillä haavi on oltava aika lailla leveä ja pyöräilijöitä tai sellaiseksi haluavia harvassa.
Ajatuksena tässä on se että luonnosta kiinnostunut ihminen voi olla hyvinkin kiinnostunut pyöräilystä luonnon helmassa.
yst. jari- ei kiinnosta
Samaa mieltä siinä että, tuollainen seuranhaku tällä palstalla on täysin asiaton, koska tuolle on omakin palsta.
Mene sinne vonkumaan seuraa itsellesi.Hei
Otatko liian suuren taakan ?
Olen sielläkin kyllä.
Ole huoleti vaan, ja ole ihan omissa huolissasi.
Minun huoleni on seuran haku reissulle.
Pitää etsiä murheita jostakin muualta kuin minun yhdestä teksistä täällä.
Jos niitä on minulla tusina peräkkäin, voi siinä olla jo jotakin kiusallista.
yst.t. jari
Hyvä Jarlau.
Kyllä mielestäni voi täälläkin kysäistä retkiseuraa,jos kerran on laajalla haavilla tarkoitus pyytää.....
Itsekkin suunnittelen taas pitkästä aikaa pyöräretkeä ensi kesäksi,mutta etelämmäksi kuin sinä.
Luonto on aika lähellä pyöräillessään retkivarusteissa.
Liiankin lähellä.
Näkee autoilijoiden tappamat/vammauttamat eläimet tienvierillä liiankin hyvin...Hei ja kiitos
Matkapyöräily on siitä mukava harrastus että talvellakin on kiva tehdä virtuaalimatkoja koneella. Googlen kartat ovat hyvä apuväline.
Lappiin on meno ollut suunnitteilla vasta kesällä 2013 koska hankin uuden kevyemmän pyörän keväällä 2013. Pyöräni ei ole kuin yhden kesän ajettu, mutta teräsrunkoinen. Painaa kuin synti.
Selvä reittisuunnitelma missä kotona koneella voi käydä kaupungin tai kunnan sivuilla ja katsella valmiiksi sellaiset paikat missä käy. Pyöräilyssä ei ole aikaa hukattavaksi mutta hosuminen ei ole lomaa. Juuri oli mielessä äsken kun heräsin virtuaalimatka keskisuomeen. Hajoittelen mäkiä siellä tänä kesänä, ja mietin miltä tuntuisi sitten polkea Norjan vuoristossa jäämerellä, siinä olisi todellista pyöräilijän taikaa.
Kännykällä pääsee nettiin ja tablettikin on mukana ollut, mutta mahdollisimman paljon kotona valmis suunnitelma paperille niin ei tarvitse käyttää paljon aikaa tietojen hankintaan matkalla ja kännykällä tarvitsee katsoa vain säätä.
Talven aikana olen hankkinut kevyemmät varusteet. Kaikkia on voi sanoa kuusin kappalein. Olen rationalisoinut keventämällä vuosien mittaan ja vieläkin keveni ja kaikki tuli nyt vedenpitäväksi etten tarvitse ainuttakaan sadesjuojaa matkaan.
Minä toivon mahdollisimman paljon pyöräilijän vuosia, mutta 54 vuotta tulee jo elokuussa. Siksi olen ajatellut että kaikkein vaativimmat matkat pitää tehdä 60 vuotispäivänä viimeinen. Eli tommoset mäkisimmät paikat. Polveani pelästyin, toinen polvi on hiukan hankala joskus, mutta pyörälyssä se ei haittaa vielä ja viime syksynä juoksin sillä tunnin lenkkejä täysin oireetta. Keski-ikä ilmoittaa akillen kantapäät mikä sitten on vanhempana riesana. Mutta keski-iässä yhden ja toisen polvet sanovat ettei enää jalkapalloa yms eikä juoksulenkkejä, että pyöräily, hiihto, uinti, kävely sopii vielä ja ettei ole enää 20-30 vuotias kuitenkaan vaikka mitä tekisi. Keski-iän kestävyysliikuntakunto merkitsee tilastollisesti, siis tilastollisesti elinvuosia. Sydän on vahva, pulssini voi olla 41/42 krr/min levossa johtuen runsaasta liikunnasta. Eli sydän puoltaa vaikka Norjan vuoristoa, kunhan huolehtii hapenottokyvystä että on tarpeeksi hyvässä fyysisessä kunnossa. Pitää siis päästä hyvin lenkille ennen matkaa.
Suomenkin puolella on mäkiä, mutta on laskuakin, eikä Suomen lappi ole vuoristoa kuin paikoittain.
Kiitos aamurupattelusta.
yst. jari- höpön höpön
Suomen Lapissa ei ole vuoristoa lainkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097- 501090
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731019Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153932Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717867- 89857
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182820Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu106744Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713