Suviseuroissa on näet oikein tupakointipaikat joissa voi savutella.
Raamattu sanoo, että uskovaisen ruumis on Pyhän Hengen temppeli. Jumala on puhdas ja pyhä, sellaisia meidän uskovienkin tulisi pyrkiä olemaan.
Lankeemukset ja lipsautukset ovat asia erikseen, mutta mielestäni tupakointi on tietoista ruumiin saastuttamista. Raamattu sanoo: joka syntinsä tunnustaa JA HYLKÄÄ, hän saa armon. eikös se olekin näin??????????
Raamattu sanoo, että uskovaisen ruumis on Pyhän Hengen temppeli. Jumala on puhdas ja pyhä, sellaisia meidän uskovienkin tulisi pyrkiä olemaan.
Lankeemukset ja lipsautukset ovat asia erikseen, mutta mielestäni tupakointi on tietoista ruumiin saastuttamista. Raamattu sanoo: joka syntinsä tunnustaa JA HYLKÄÄ, hän saa armon. eikös se olekin näin??????????
Vastaukset 4
Vanhimmat
...tuo tupakoinnin hyväksyminen että vanhempi miesväki tupakoi tässä porukassa? Niinhän se on eläinpopulaatioissakin usein että vanhimmat koiraat ne määräävät. Nämä vanhat vl-miehet ovat tottuneet pitämään itseään niin hyvinä uskovaisina ettei heillä ole mitään syntiä josta täytyisi tehdä todella parannusta ja luopua.( Vai? Vastustakaa vain jos on aihetta minähän voin olla väärässäkin.) Heille rittää että supattavat nurkan takana jonkun uskonveljen kanssa synnit anteeksi ja tupakointia voi sitten jatkaa entiseen malliin.
Tupakoinnin hyväksyminen uskonnollisissa yhteisöissä pitää omalta osaltaan yllä vanhingollista kulttuuria koko yhteiskunnassa. Ainahan se käytännössä jossakin näkyy se tupakointi ja on täten esimerkkinä nuorille. Harva sitä ihan täysin salassa polttaa.
Vanhoillislestadiolaiset pitävät itseään ainoina oikeina uskovaisina. (OK, kritisoikaa vl:t jos väite ei pidä paikkaansa) mutta silti hyväksyvät tupakoinnin. Minusta on perin ihmeellistä ettei tupakointia ymmärretä synniksi. Onnneksi käsitykset tässä kohdassa ovat muuttumassa. Siitä on tullut tiettyjä merkkejä vl:ienkin taholta.
upakointi on huono tapa ja epäterveellinen, mutta se ei mene päähän, ei turruta aivoja, tupakoiva pystyy kontroloimaan itseään...
Jos tupakoitsija pystyy kontrolloimaan itseään, miksi sen tarvitsee aina vaan ottaa uusi tupakka askista ja polttaa se? Tupakoitsija on tupakan orja ja Tupakka on tupakoitsijan herra, jota se tupakoitsija joutuu kumartamaan monta kertaa päivässä!!
"Minusta on perin ihmeellistä ettei tupakointia ymmärretä synniksi. Onnneksi käsitykset tässä kohdassa ovat muuttumassa. Siitä on tullut tiettyjä merkkejä vl:ienkin taholta. "
Itse olen huomannut sellaisen seikan, että harva puhuja enää polttaa ja yhä useammin kuulee asiasta vl-piirissä, kun tupakoi.
Myöskin tupakkapaikkoja on monella ry:llä siirretty syrjemmäs.
Kumpi kumotaan aiemmin? Tupakan polton salliminen vai tv "kielto"?