hei onko kenelläkään muulla ollut samanlaista kun ranteesta on otettu valtimoverta.kipu alkoi heti ja on pistokohdan alueella jatkuvaa jomottavaa kipua.kättä jos liikuttaa kipu yltyy..järkyttävät kipeä.liekkö tämä normaalia?
valtimoverinäyte
4
6606
Vastaukset
- voihan! :/
ON otettu ja eka kerran, kun otettiin niin jouduttiin ottamaan useampaan kertaan, kun ottaja vähän toheloi! :/
Molemmat kädet oli sen jälkeen tupattu siteisiin, että pistoskohdat eivät vuoda, koska neulat on isompia ja jäljet tosin sen mukasia!
Ei sattunut normaalia pistosta enempää, mutta inhottavaa ja minun
kokemuksen mukaan vieläkin kiduttavampaa, kun ei kerralla onnistuta ja sitä heilutettaa suonessa.. yöx! :(
Mutta tuo sinun vaivasi.... hmmmm...
Oisko johonkin hermoon osuttu ja vaiva johtuisi siitä hetkellisesti??
Ei tosin mitään tietoa...
Seuraa tilannetta ja jos jatkuu/pahenee niin käy vaikka sairaanhoitajalle näyttämässä/ kysymässä asiasta! (osaa katsoa ja laittaa lääkärille, jos siltä tuntuu!)
Toivottavasti rupeaa helpottamaan pian! =) - ea hoitaja
Tuo ko kipu menee kyllä ohitse..joskus voi punoittaakin ja hieman tulehtua vaikka iho puhdistetaan ennen näytteenottoa.Harmiton vaiva,
- Ap.,
no juu kipu on laantunut. mutta välillä jos liikauttaa rannetta/nostaa jotain painavaa siihen vihlasee..mustelmaa siinä ei ole. eli ei pitäisi olla edes kudokseen verenvuotoa.se on vain outoa kun lääkäri otti näytteen jänteen vierestä. liekkö neula osunut jänteeseen. neulahan oli todella ohut siis kolme kertaa ohuempi kuin laskimoneulat. mutta se oli pitkä neula.ja syvällehhän sillä joutuu sörkkäsemään kun valtimot tuolla piilossa..no jospa tämä tästä.pistosta nyt on kuitenkin vasta 1,5 vrk. seurailen vielä muutaman päivän. eipä tuossa ole muuta vakavaa tainnut käydä kuin että hermoon on pistänyt tai tuon jänteen läpi...
- Anonyymi
Minulta yritettiin ottaa kahden eri lääkärin tmv. toimesta ko. näyte. Ainakin 8 pistoa ja kävi niin saat....sti, vaikka kipukynnys on korkea. No ei muuta kuin kaulavaltimon kautta sydämeen putki jne. Vasempaan käteen verenmykytys ja korkea kuume käden mustuessa. Putki "unohtui" sydämeen, joka poistettiin ja tutkittiin onko verenmyrkytys levinnyt sydämeen. Selvisin verenmyrkytyksestä ja aivoverenvuodosta, jonka takia olin sairaalassa. Mainittakoon että suonen repeämän takia jouduin yerveyskeskukseen, mutta kotiutettiin seuraavana päivänä. Jälleen kotiutuspäivän jälkeen hyytynyt reikä aukesi ja uudestaan terv.keskukseen. Yöllä lopulta vaatimuksen jälkeen lääninsairaalaan, jista kuvantamisen jälkern kiireesti yliopistolliseen....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41614Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51402- 261246
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47876Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35832Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4747