Kuinka helposti voi päästää hotellisiivojaksi, jos ei ole aikaisempaa kokemusta eikä alan koulutustakaan? Katselin ilmoituksia MOLin sivuilta mutta vapaita paikkoja ei ollut tarjolla. Voiko Hotellista kysyä suoraan paikkaa?
Hotellisiivoojaksi
saucedoi
5396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä voi suoraan kysyä mutta en usko että ottavat.
Ota yhteyttä sellaiseen firmaan joka välittää kerroshoitajia hotelleihin Hausgiber service on 1 sellainen.
yleensä kerroshoito on tungettu firmoille kuten sol, n clean tai iss. jossain on omat. soita hotellin respaan ja kysy siitä kuka siivoaa. annan pikku vinkin...jos sol,niin älä mene niin selviät hermoromahdukselta.
tosi helppo on päästä ainakin näin keväällä. Sun kannattaa käydä siivousfirmat läpi,siis isommat ja kysy sieltä. helpommalla ja terveempänä pääset jos kuitenkin hakeutuisit muihin ammatteihin. hotellissa on tappotahti ja riippuen firmasta niin tosi ilkeät pomot ja esimiehet..ainakin solilla.
Lähes kuka tahansa pääsee siivoamaan hotellia. Se ettei ole kokemusta on parempi, olet halpa työntekijä, sulla ei ole lomia tai mitään lisiä.
Hotellisiivousta etsitään yleensä "palveluvastaavan" nimikkeellä.
Joo, kuten yllä onkin jo kerrottu, siivous on yleensä aina hotelleissa ulkoistettu siivousfirmalle tai vuokratyöyritykselle. Kesätyöpaikat lähtee kohta hakuun, joten jos ala kiinnostaa, kannattaa lähteä määräaikaisella sopparilla kokeilemaan.
Töitä hotellissa on yleensä käyttöasteen mukaan, eli varaudu vaihteleviin tuntimääriin ja siihen, että opettelet ehkä useamman kohteen. Huonesiivouksen lisäksi hotelleissa on usein myös esim. yleisten tilojen siivousta, tiskausta ja aamiaisapulaisen hommia ym. sekalaista taustatyötä. Työajat riippuvat hotellista, jossain tehdään myös iltavuoroa ja töitä sunnuntaisinkin.
Hotellissa pyöriessä pääsee puhumaan ulkomaan kieliä :) ja työ sisältää usein paljon asiakaspalvelua (hotellin omat osastot/respa & hotellin asiakkaat).
Alkupalkka kai nykyään 9,5 €- 10 € tessistä riippuen.