Kuka maksaa? Eli kysyn mikä on yleinen käytäntö tälläisessä tilanteessa? Voittoa emme kaupungin vuokratontin aineksilla saa tehdä, mutta naapuri saapi ottaa pois. Olisiko niin,että naapuri vie, omalla kustannukselllaan?
Louheen pois vienti naapuri tontille täytteeksi?
4
542
Vastaukset
- rk
Täysin sopimuskysymys. Maksajan ratkaisee yleensä se, kumpi kipeämmin sopimusta tahtoo ;-)
- Hirsiuuno
Näinhän se on. Kysynnään ja tarjonnan laki määrää. Jos katsoo ilmoituspalstoja niin useimmiten louhija maksaa kuljetuksen. Kysyntää on siis vähemmän kuin tarjontaa. Tämä johtunee siitä että suuria lohkareita on vaikea hyödyntää täytössä sellaisenaan.
- KT47
Kysyntä ja tarjonta ei kohtaa.
Omakotirakentajan kannattaisi kierrellä ja katsoa kuka tarvitsee louhetta. Sit vaan kysymään ja kauppaa hieromaa. Sekin on jo iso säästö jos voi viedä louheet esim 1km päähän.
Sama juttu jos tarvitset täytemaita.Itse sain omaalle tontille n. 500m3 hyvää täytemaata alle 1000€:lla.
- vuoren_louhija
Täysin sopimus kysymyshän tuo on kuten mainittu. Siispä kyse siitä kellä tarve päästä eroon tai kenellä tarve saada täyttöä. Louhe on melkeimpä parasta mahdollista tavaraa isoihin täyttöihin. Itse louheen kanssa kun ei painumis ongelmia juuri ole. Toinen juttu on sitte se jos täyttö kipattu suoraan "suon" päälle niin painuuhan se sinne. Kuitenkin jos alle kilometrin päähän saa kippauttaa tavaran josta päästävä kuitenkin eroon niin hyvilläänhaän siitä kannattaa olla kun sellainen paikka on löytyny. Kannattaa kuitenkin aloittaa jutustelu sen täyttöä tarvitsevan naapuri tontin omistajan kanssa siltä pohjalta että nyt olisi kelvollista täyttöä tarjolla sellaiseen hintaan että tuskin tulee mistään myöhemmin samalla hintaa saamaan.
Eräässä tälläisessä tapauksessa täytön tarvitsija maksoi kuljetuksen (4km suuntaansa) ja tavara oli ilmaista. Molemmat voitti. Täytön tarvitsija sai ilmaista tavaraa lyhyestä matkasta ja ylimääräisen louheen omistaja pääsi tavarasta eroon ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694