Pitääkö kannettavassani olla 1920x1080 kokoinen resoluutio, jotta voin toistaa 1080p-elokuvia, ja katsella niitä Full HD -televisiostani ilman minkäänlaista skaalautumista tai hävikkiä kuvan laadussa?
Tarkoitus on siis toistaa elokuvia läppärin kautta, mutta katsoa television näytöltä. Väliin tulee HDMI-piuha.
Entä mitä kuvalle tapahtuu jos läppärin näytön resoluutio on pienempi?
Full HD -kuva läppäristä televisioon
8
477
Vastaukset
Ei tarvitse olla. Voit järjestää kannettavasi näytöt laajennettuun tilaan, jossa kummallakin näytöllä on käytössään oma natiivi resoluutionsa ja pitää esimerkiksi käyttöjärjestelmän työpöydän kannettavan näytöllä ja videonäytön telkkarissa.
- lumiukkelita
Kiitos vastauksestasi! Voin siis laajentaa läppärietsinnät koskemaan muitakin kuin 1920x1080-näytöllisiä.
Entä kuinka hyvä näytönohjain 1080-laatuisen elokuvan sujuvaan toistoon vaaditaan kun kyseessä on läppäri? Tuleeko paremman näytönohjaimen mukana aina myös äänekkäät tuulettimet?Ihan perustasoa edustava Intelin integroitu GMA X4500MHD riittää mainiosti Full-HD -näytön pyöritykseen videotoistossa. Pelit ja niiden käyttöön sopivat näytönohjaimet ovat erikseen, mutta jokseenkin jokainen läppäreidenkin näytönohjain osaa videon peruskiihdytykset omalla raudallaan, joten koneen varsinaisen prosessorin rasituskin jää hyvin vähäiseksi.
- lumiukkelita
Kiitokset nopeista ja asiallisista vastauksista! Ilmeisesti elokuvien takia ei kannata hirvittävää myllyä hankkia.
Sitten meneekin jo hiukan offtopiciksi...
Nyt kun näytönohjaimiin siirryttiin, kysyisin vielä, mikä läppärinäytönohjain mahtaisi tällä hetkellä olla järkevä ostos jos suunnitelmissa on leffakäytön lisäksi kohtuullinen pelikäyttö. Kohtuullisella viittaan siis sellaiseen näytönohjaimeen, jolla vielä 3-4:n vuoden kuluttua pelaa uusia pelejä low-asetuksilla. Eli tämän päivän mittapuulla sen tulisi kuitenkin olla kohtalaisen tehokas.
4,5 vuotta sitten tällainen näytönohjain oli (itselläni tähän asti hyvin palvellut) Ati Mobility Radeon HD2400.Kyllähän sen pitäisi olla vähintään nVidian GT 555M tai AMD:n 6770M:n tasoa tai parempi. Nykyään "pelikoneissa" hyvin yleinen GT 540M on varsin heppoiseksi havaittu.
- lumiukkelita
Asia selvä.
Nimenomaan tuo GT 540M onkin vilahdellut niin monen koneen specseissä, että epäilykset pakostakin heräävät. Mutta näiden perusteella on jo hyvä rajata hiukan valikoimaa.
Kiitokset, Kollimaattori! Harvoin saa näin asiantuntevaa apua.
Jos vielä suoritinten osalta koitetaan kepillä jäätä, niin... Kumpi tuollaiseen monikäyttöiseen koneeseen kannattaa ottaa, i5 vai i7? Siis mikäli kriteereinä ovat pelattavuuden lisäksi kohtalainen liikuteltavuus ja mahdollisimman hiljaiset tuulettimet? Kumman itse valitsisit?Yleisesti pelit ovat nopeampia jos prosessorin käyntitaajuus ja välimuisti on suuri, prosessoriytimien määrällä ollen vähemmän vaikutusta, kunhan niitä on vähintään kaksi.
Itse ottaisin pelikäyttöön taajuudeltaan mahdollisimman suuren i5:sen, mutta raskaaseen multimediaan, kuten videomuokkaukseen tai 3-D CAD:iin i7-prosessorin. Peleissä näytönohjain on prosessoria tärkeämpi, kuvan ja videon muokkauksessa näytönohjaimella ei juuri ole merkitystä, joskin on tietysti hyvä jos sen avulla pystyy tekemään osan renderöinnin laskennasta (CUDA ja FireStream -tekniikat).
Tavanomaisessa läppärikäytössä tuollaiset tehot ovat täysin turhia, tulee koneeseen hintaa, painoa, metelöintiä ja heikko akkukesto, joten useimmat joutuvat tekemään ainakin jossain kohtaa kompromisseja.
Tähän pari kovaa hintaa, niin ymmärrät, mitä tarkoitan:
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/MSI/GT683DX-855NE.html
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/HP/LG671EA#AK8.html
- lumiukkelita
Tästähän kehkeytyi ajankohtainen läppärinostajan opas...
Loistavaa! Pelikäyttöön riittää siis mainiosti i5, mutta niissäkin on syytä huomioida eri vaihtoehtojen taajuudet ja muistit. Kiitokset! Taas osaan rajata valikoimaa hiukan tarkemmin.
Itse en kuitenkaan etsi varsinaista pelikannettavaa, vaan tehokasta peruskannettavaa, joka soveltuu myös pelaamiseen. Tähän liittyy juurikin pelko siitä, että pelikoneet ovat hirvittävän äänekkäitä. Ainakin MSI:n i7-versio tuosta linkittämästäsi mallista on meluisa, jopa vain leffaa pyörittäessä.
Noissa linkkien koneissa keskusmuistia näytti olevan 4 ja 6 Gt. Itse olen ajatellut 6-8 gigaa. Mikähän mahtaisi olla järkevä määrä keskusmuistia, jottei ainakaan se muodostuisi pullonkaulaksi pelikäytössä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892411Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1372157Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132028- 1681521
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381257Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193878- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala449786- 50635