triptyl ja verenpainelääkkeet

sopiiko yhteen?

Minulla on mielikuva, että joku olisi täällä joskus kirjoittanut syövänsä migreenin estolääkkeenä sekä Triptyliä että jotakin verenpainelääkettä. Näitähän ei yleisesti ottaen suositella käytettäväksi yhtä aikaa, mutta kun käytössä olisi pieni annostus molempia ja käyttö siis migreenin estolääkkeenä eikä masennukseen ja korkean verenpaineen hoitoon.

Kiinnostaisikin siis tietää syökö joku tällaista yhdistelmää? Itse syön Triptyliä estoon, ja se on auttanut jonkun verran mutta ei kunnolla. Mietinkin siis olisiko mahdollista aloittaa rinnalle verenpainelääke? Meillä terveyskeskuslääkäri on kauhean varovainen määrätessään migreenilääkkeitä, ja olisikin siis hyvä jos voisin itse ehdottaa lääkärille jotakin lääkettä Triptylin rinnalle. Pyytämällä olen saanut nämäkin lääkkeet.

3

4922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • funssis1

      Minä syön Propral 40mg x 2 ja Triptyl 25mg yöksi. Ei mitään
      yhteisongelmia ainakaan mulla.

    • Hoitsu

      Käyn tarvittaessa nykyään yksityisellä neurologin vastaanotolla koska kärsin kroonisesta migreenistä ja kyllästyin muiden lääkäreiden puutteellisiin tietoihin ja hoitoihin. Viimeisin estolääkitys Triptyl Hypoloc -yhdistelmä toiminut minulla erittäin hyvin. Nyt kolmas estolääkitys menossa joka on siis Triptyl Hypoloc, neurologin valvonnassa, aikaisemmat estolääkitykset eivät vieneet migreeniä niin hyvin pois. Ennen estolääkityksen aloittamista sain viikon tbl-kuurina kortisonia jonka annosmäärä pieneni viikon kuluessa ja loppupuolella aloitin estolääkityksen. Suosittelen käyntiä neurologilla.

    • ökgö

      Mulla käytössä Atacand 8 mg Triptyl 25 mg. Neurologin määräämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1682
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1435
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1163
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      64
      1142
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1045
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      107
      947
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      831
    Aihe