Olen mahdollisesti hankkimassa Xj6 4.0 -91 ns.amerikan vienti mallia. Autolla on ajettu 105 tuhatta mailia ,huoltokirja löytyy. Miten on osien laita, käykö samat osat koneeseen, alustaan jne. kuin perinteiseen brittimalliin. Kunto on päältä ja sisältä erinomainen ja hinta vajaa 17000€ liikkeessä. Kohtuullinen?
neuvoja mahdolliseen ostoon
Jaguar mies
4972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Teknisesti auto on sama kuin Euroopan mallit, eli samat osat sopivat myös tähän.
Mallin varusteissa voi kuitenkin olla eroja verrattuna Eurooppalaisiin XJ6: iin.
>...ja hinta vajaa 17000€
>liikkeessä. Kohtuullinen?
Tjaa-a - vaikea sanoa kun ei ole nähnyt autoa. Kilometreihin nähden hinta voisi vaikka olla kohdallaan...
Omani on amerikan-vientimallia ja ainoa ero on siina, etta siina on katit jo '89-mallissa. V. 1991 lienee ollut suurimmassa osassa Eurooppaa katit pakolliset, joten eroa (teknisesti) Euroopan-malliin ei ole.
Automaattivyot nyt jenkkimallissa on ja pyoreat valonheittimet, mutta nekin on samanlaiset kuin Euroopan-mallissa, koska Suomeen tuotaessa Amerikna-valot pitaa muuttaa Suomessa hyvaksytyiksi.
Sitten siina voi olla mailimittari, mutta siita ei liene suuremmalti haittaa. Vaihto kilometriseen ei ole ongelma, yhteytta esim. Karaasiin ja jos Kimmolla ei ole osaa, loytyy se Brittiosasta.
Jos se on XJ6 eika Sovereign, on hinta ns. pitka.
Kiitos tiedoista. Hinta vois tosiaan olla vähän edullisempi mutta tänne Oulun alueen tarjontaan nähden se on aika kohtuullinen liikkeen autoksi kun vielä hyvittävät vanhasta 240tkm ajetusta -92 Omegan reuhkasta n.4000€. Mitä sen tekniikassa kannattaa ottaa huomioon ostovaiheessa(ajattelin viedä sen mahdollisen oston yhteydessä tohtorille). Pellit on suorat ja 98% ruosteettomat. Nahat ja sisustus ehjää ja siistiä, huoltokirja on tosiaankin täydellinen.
Tuolta löytyy lista asioista joihin kannattaa kiinnitää huomiota.
http://www.jag-lovers.com/buyers_guide/
Huoltokirjan pitää ehdottomasti olla aukoton, mutta tärkeämpää olisi tietää että Mitä huolloissa on tehty.