Paksu ilma, mikä on?

Parlaman

Joskus harvoin, varmaan yleensä öisin, kun yritän nukkua, ilma alkaa yhtäkkiä tuntua todella paksulta. Tällöin happi myös loppuu nopeammin.

Ajattelin, että ehkä ilma ei kierrä kunnolla ja ilmassa on paljon hiilidioksidia eikä happea. Ongelma ei kuitenkaan poistunut, vaikka menin toiseen kerrokseen.

Mikä mahtaa olla vialla? Onko olemassa jotain ilmaista/halpaa astma testiä, jossa ei tarvitse mennä mihinkään lääkärille?

4

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmainenN

      Hmmm...


      Tuuletus ennen nukkumaan menoa..
      huoneen ovi auki niin ilma kiertää paremmin!

      Mutta, jos sinulla on vaikeuksia hengittää kunnolla niin tottakai menet lääkäriin tutkimuksiin!
      Hoitaja opastaa sinua sitten puhaltamaan pef-mittariin ja pari viikkoa puhaltelet ja lääkärin katsoo sen ja arvioi tilantaan ja mahdollisesti tämä riittää alkuun!

      Et sinä itse voi mitenkään muuten saada itseäsi kuntoon ilman lääkäriä, koska astmalääkkeitä et saa ilman lääkärin määrämiä reseptejä!!

      Mars.. Lääkäriin! :)

    • Parlaman

      Ovi on auki aina ja joskus myös ikkuna. Ja kuten sanoin, ongelma ei mene pois kun se kerran tulee, vaikka menisin ulos.

      Lääkärissä olen käynyt. Eka lääkäri väitti valehtelijaksi ja lopulta tarjosi antibiootteja, jotka eivät tehneet mitään.

      Toinen lääkäri ei myöskään tutkinut mitään ja oli epäuskoinen ja lopilta tarjosi kipulääkkeitä, jotka ovat vieläki kaapissa (siis miten ne liittyy mihinkään?)

      Kolmas lääkäri sanoi, ettei tiedä, mitä hänen pitäisi tehdä.



      Yksikään ei tehnyt mitään kokeita. Ei oikein huvita enää käydä lääkärissä.

    • Astman tyyppinen til

      Saatat altistua kvht.lle tietämättäsi, koska se ei haise! Tämän testin voit tehdä heti:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/

      Jos homeantibiootista on kyse niin Ei Missään Nimessä Antibiootti-kuureja! Vaan noita Probiootteja!

      ""..........jatkuu.Huom!
      a. Po mh-bakteerit eivät ilmesty tyhjästä limakalvoillesi!

      b. Limakalvojen Probiootti bakteerien palautusprosessi tarvitsee prikulleen:
      - 1.Lactobacillus-asidophilu,
      - 2.Lactobacillus-bulgaricus ja
      - 3.Bifidobacterium xxxxx bakteerit. Probiootti(mhb)-tuote saa sisältää muitakin probiootteja.

      c. Kun olet kvht-altistunut etkä ole käyttänyt po Probiootti-bakteereita, niin siirtyessäsi korjattuihin tiloihin jossa korjaus on onnistunut, niin silti saatat oireilla kemikaalipäästöille (maalit, liimat, muovit, jne), vaikka tiloissa ei enää olisikaan kvh-toksiinia!

      d. Kun olet kvht-altistunut, sekä olet käyttänyt po Probiootti-bakteereita ja olet siirtynyt “puhtaisiin kvht-altisteettomiin” tiloihin, eikä oiretasosi laske alle 5-osuman, niin saatat edelleen kvht-altistua tietämättäsi, koska suurin osa kv-homeiden gogktaileista ei haise ollenkaan!

      e. Kvht-altistuksen aiheuttamat muutokset terveydessäsi näet jo oiretestillä. Testin lopussa on suuntaa antava ohje oireilun poistumiselle, laskettuna oireilun tämänhetkisestä tasosta.
      Mikäli akuuttia tarvetta ei ole, kannattaa siirtää sitä lääkärissä käyntiä, kunnes näet onko se edes tarpeen.
      Tietenkin jos on akuutti tarve, niin sitten pitää mennä heti lääkäriin!

      f. Kun kärsit kipeistä jalkapohjista, niin kvht-altistuksen jalkapohjiin voit estää käyttämällä sisäkenkiä, joka estää jalkapohjien suoran kontaktin lattiaan. Jatkuu..........ed.linkissä.

    • astmakas

      Kannattaa mennä lääkäriin, se on ensimmäinen neuvoni.

      Toinen neuvoni on allergia- ja astmaliiton kautta hankitut petivaatteet. Pesuaineet hajusteettomiksi ja lakanapyykki aina 60 asteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe