Yhteisönäytössä, esimerkiksi auto-yhteisössä
http://www.suomi24.fi/yhteisö/#searchText=auto&age-min=&age-max=&narrow=all&age-min=&age-max=&province=&city=&last_login=6kk&occupation=&education=&sort=age&display=vcard&page=1
rekisteröityneen käyttäjän ikä voi paljastua vuodenkin tarkkuudella, vaikka olisi kieltänyt syntymäpäivänsä näyttämisen.
Tietosuojavirheen korjaamisen asti käyttäjä voi toimia näin:
- poistaa kaikki tagit perustiedoistaan
- ei kerro oikeaa ikäänsä rekisteröityessään
Tietosuojavirhe: yhteisönäyttö juoruaa iän
6
174
Vastaukset
- ujo piimä
Lisäys: yhteisönäytön järjestely iän mukaan toimii, vaikka rekisteröitynyt käyttäjä olisi kieltänyt syntymäpäivänsä esittämisen.
- ujo piimä
Vielä lisäys tiai tarkennus: kun lisäät perustietoihisi sinua kiinnostavia asioita, vaikkapa auto, urheilu, parisuhde, ruoanlaitto, jne, liityt 'yhteisöihin', joilla on samat kiinnostuksen kohteet. Kun klikkaat jotain antamistasi kiinnostuksen kohteista, näet sen 'yhteisön' jäsenten iät. Vaikka syntymäpäivän näyttö olisi kielletty, yhteisön nimimerkkilistan järjestely iän mukaan voi paljastaa ikäsi.
Voit selvittää kenen tahansa kiinnostuksen kohteen olemalla hetken aikaa jossain samassa yhteisössä kuin se, kenen ikä sinua kiinnostaa. Jos esimerkiksi hän on ilmoittanut kiinnostuneensa aiheesta 'homo', laita itsellesi sama kiinnostus, klikkaa sitä kiinnostuslistassi, ja niin saat nikkilistan yhteisöstä 'homo'. Jos listassa on useita nimimerkkejä, järjestä se iän perusteella, jolloin valitsemasi nikki voi sijoittua kahden sellaisen nimimerkin väliin, jotka ovat antaneet luvan kertoa ikänsä, ja valitsemasi nikin ikä on jossain näiden kahden nimimerkin välissä tai sama kun jomman kumman tai molemman (kaikki kolme voi ollla samanikäisiä). Poista tämän jälkeen kiinnostuksesi kohteista 'homo', ellet halua kuulua siihen yhteisöön.
Aika pelle juttu tuo on siksi, että useimmat rekisteröityneet käyttäjät ei edes ymmärrä, että ilmoittaessaan itseään kiinnostavia asioita hänet samalla liitetään 'yhteisöihin', joista hän on kiinnostunut, eikä tällaisesta kytköksestä kerrota, ainakaan niin selvästi, että ymmärtäisi heti yhteisön ja kiinnostuksen olevan yksi ja sama asia. Siis: jos olet kiinnostunut jostain, sinut sijoitetaan siihen yhteisöön, eikä siihen kysytä sinulta lupaa!
Yksityistietojen esittäminen vastoin kieltoa, rajoitetustikin, on tietenkin erittäin vakava virhetoiminto. Se on korjattava pian.
- Entinen käyttäjä.
Ku(in)ka voi olla niin vammainen, että luovuttaa yhteystietojaan Suomi24:lle?
Yritykselle, joka mahdollistaa 3:tta vuotta jatkuvat ja toistuvat vihakirjotukset sivuillaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10495738
- Linkissä esiinnytään valetahona, ja kutsutaan ihmisiä valekutsuihin. Normaalisti toisena esiintymisestä tai tuollaisesta tietovuodosta saisi sakkoja, mutta Suomi24 EI VAAN VÄLITÄ KÄYTTÄJISTÄÄN. Hei käyttäjät,
Me välitämme teistä, ja teemme palvelua nimenomaan teille. Aina kaikki ei mene ihan suunnitelmien mukaan, mutta toivottavasti näette, että yritämmme parhaamme. Ja voitte uskoa, että täälläkin ketuttaa, kun asiat eivät mene niinkuin piti. :)
Antoisia keskusteluhetkiä kaikille!
Terveisin,
Elina
Suomi24- kuntoon..,,..
..kyllä me siihen ketutukseen uskotaan mutta.....jättäkää ne uudistukset ja keskittykää korjaamaan vanhat virheet...ja sitten pikkuhiljaa sitä uutta.....
...ja ainahan voitte tiedoittaa......sitä ette juuri koskaan tee....
- brown-eyed.girl
Ellu on ihan kiva, muttei se voi mitään kun Pauliina-setä, se on tän saitin johtaja, se siellä kaikkia meitä vihaa.
Ellu on ainut joka ei vihaa minua niin jätti-paljon kuin kaikki muut, mutta Pauliina-setä pakotta Ellun vastaamaan ihan pehmeitä.
Juu ja minä en saa jutella täällä, mut on bannittu eikä keskusteluissa näy enää minun eikä ystävieni keskusteluja, oman keskustelut on poistettu.
Juu Pankaa valittaen Pauliina-sedälle
http://www.aalto-setala.fi/blogit
On sen näemmä muutkin poikotoineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17722352Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant769554Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.347539Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846365SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1866034Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445041HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084676Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014426Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo922141Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821409